۱۲:۰۴ - ۱۴ دی ۱۳۹۸ - 04 January 2020
کد خبر: ۵۴۲۶۰
«صما» گزارش می دهد:
چندین سال است که هر دولتی در هر جایی که کم می آورد و ضعف دارد و با پروژه های شکست خورده مواجه است؛ موضوع دریافت مالیات از خانه های خالی را مطرح می کند.

در شرایط کنونی وجود خانه های خالی دلایل مختلفی دارد، برخی مالکان، واحدهای مسکونی خالی خود را با هدف به دست آوردن سود بیشتر نگه می دارند تا در هنگام گرانی مسکن بتوانند خانه های خود را با سود بیشتری به فروش برسانند. همچنین برخی افراد، دارای چند واحد مسکن در شهرهای مختلف دارند تا بتوانند در هنگام مسافرت از آنها استفاده کنند و یا با هدف سرمایه گذاری این خانه ها را خریداری کرده اند.

به گزارش «صما» در این میان با توجه به نیاز کشور به سالانه حدود ۹۰۰ هزار تا یک میلیون مسکن جدید، برخی کارشناسان و مسئولان معتقدند که دولت می تواند با ساماندهی خانه های خالی بخشی از نیازهای عقب افتاده کشور برای تأمین مسکن را برطرف کند.

در همین راستا موافقان دریافت مالیات از خانه های خالی بر این باورند که وزارت راه و شهرسازی باید با اعمال قوانین مالیاتی، از سوءاستفاده برخی مالکان جلوگیری کند؛ چرا که اتخاذ این رویکرد موجب کاهش میزان تعداد خانه های خالی در کشور می شود.

بر اساس این گزارش یکی از پیش شرط های اجرای طرح مالیات بر خانه های خالی راه اندازی سامانه املاک و مسکن است که از چند سال قبل و در دوره وزارت عباس آخوندی وعده راه اندازی آن بارها مطرح شد، اما به مرحله اجرایی نرسید.

حال در دوره وزارت محمد اسلامی نیز اجرای طرح مالیات بر خانه های خالی مجددا مطرح شده و وزیر راه و شهرسازی به تازگی خبر از راه اندازی سامانه املاک و مسکن تا پایان سال جاری داده است.

کنترل التهابات بازار مسکن با ساماندهی خانه های خالی

در همین رابطه نایب رئیس کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی ضمن ارزیابی مثبت از راه اندازی این سامانه معتقد است: راه اندازی سامانه املاک و مسکن یک ابزار اساسی برای شناسایی خانه های خالی در کشور است و خوشبختانه طبق اعلام وزارت راه و شهرسازی، این سامانه تا پایان سال جاری طراحی و عملیاتی می شود و پس از آن به سازمان امور مالیاتی واگذار می شود.

به گزارش «صما» ابوالفضل موسوی ‌بیوکی گفت: بر اساس آمارها در شرایط کنونی بیش از دو میلیون خانه خالی در کشور وجود دارد که شناسایی دقیق و ساماندهی آن می تواند بخشی از التهابات بازار مسکن را کنترل کند.

نماینده مردم یزد و صدوق در مجلس با تاکید بر اینکه وزارت راه و شهرسازی باید با اعمال قوانین مالیاتی، از سوءاستفاده برخی مالکان جلوگیری کند، ادامه داد: این رویکرد موجب کاهش تعداد خانه های خالی در کشور می شود.

به گفته وی در شرایط کنونی وضعیت خانه های خالی بسیار بحرانی شده، زیرا مسکن به یک کالای سرمایه ای تبدیل شده است، از این رو دولت باید شرایطی را ایجاد کند که مسکن از یک کالای سرمایه ای به یک کالای مصرفی تبدیل شود.

سیاست دریافت مالیات از خانه های خالی بازیچه است

اما این در حالی است که یک کارشناس بازار مسکن، سیاست دریافت مالیات از خانه های خالی را یک بازیچه ای در دست دولت ها می داند و در این رابطه معتقد است: چندین سال است که هر دولتی در هر جایی که کم می آورد و ضعف دارد و با پروژه های شکست خورده مواجه است؛ چند موضوع و بهانه را مطرح می کند که یکی از این موضوعات، بحث دریافت مالیات از خانه های خالی است.

محمود حقیقت طلب در گفت و گو با «صما» با انتقاد از این روند تصریح کرد: در این بین آمارهای اشتباهی نیز از سهم مسکن در سبد خانوارها داده می شود تا عنوان شود که دولت تاثیرات مثبتی را در بخش مسکن گذاشته است؛ اما واقعیت آن است که خارج کردن هزینه های مسکن از سبد خانوارها و ارائه آمار اشتباه، اقدام شاخص و هنرمندانه ای محسوب نمی شود.

وی با تاکید بر اینکه شاخص های موجود گویای واقعیت ها هستند، افزود: این امر امکانپذیر نیست که پنج بازار سرمایه با هم اوج بگیرند و با هم فرود کنند و رکود داشته باشند.

حقیقت طلب با طرح این پرسش که چرا دولت درخصوص این بیماری اقتصادی فکر اساسی نمی کند، گفت: سیاست دیگر در بخش مسکن مربوط به گرفتن مالیات مضاعف در رابطه با خریدوفروش واحدهای مسکونی بیشتر است و از آنجایی که اعمال چنین سیاست هایی هیچ گاه موفقیت آمیز نبوده است؛ بنابراین سیاست دریافت مالیات از خانه های خالی نیز نمی تواند موفقیت آمیز باشد.

تبعات دریافت مالیات از خانه های خالی

وی با اشاره به تبعات دریافت مالیات از خانه های خالی اظهار داشت: تجربه نشان می دهد هرگاه چنین مسائلی مطرح شده، تنها عایدی چنین اقداماتی، این است که مالکان به صورت صوری خانه های خالی خود را با آویختن پرده و سپردن کلیدن واحدهای خالی به دست جوانان وانمود می کنند که این واحدها دارای سکنه هستند.

مشاور حقوقی و سرمایه گذاری املاک و مستغلات تصریح کرد: بنابراین دریافت مالیات از خانه های خالی نه تنها نتیجه مثبتی به دنبال ندارد، بلکه ممکن است عواقب بدی به لحاظ آسیب های اجتماعی نیز به دنبال داشته باشد و جای تعجب است که دولتمردان با اتخاذ این سیاست دستیابی به چه هدفی را دنبال می کنند.

وی درخصوص راهکار پیشنهادی در این بخش بیان کرد: بهترین راهکار دولت برنامه ریزی دقیق در بخش مسکن و اعتماد به بخش خصوصی و محترم شمردن حقوق بخش خصوصی است.

حقیقت طلب در پایان خاطرنشان کرد: درواقع ما راهی به جز درپیش گرفتن سیاست های تولید محور و سیاست های تشویقی برای تولیدکنندگان و انبوه سازان مسکن نداریم.

انتهای پیام/

کد خبر: 0224


نام:
ایمیل:
* نظر:
r_sar پربحث ترین r_sar
r_sar دیگر اخبار گروه r_sar