۱۴:۳۶ - ۲۲ دی ۱۳۹۸ - 12 January 2020
کد خبر: ۵۴۲۹۹
«صما» بررسی می کند:
مسائل و نابسامانی های پیش آمده در حوزه نمای ساختمان ها، سبب شد تا مدیریت شهری به فکر تعریف ساز و کار نظارت بر کیفیت طراحی و اجرای نمای ساختمان‌ها بیفتد.

نمای ساختمان ها از آنجایی که در شهرها و در معرض دید عموم مردم قرار می گیرد، جزو حقوق شهروندی محسوب می شود.

به گزارش «صما» نمای ساختمان ها از دو بعد شامل زیبایی ‌شناسی و همچنین ایمنی ساختمان‌ ها مورد بررسی قرار می ‌گیرد. جنبه زیبایی‌ شناسی نما جزو حق عموم مردم است و هر کسی نمی‌تواند بر اساس سلایق خود نما را تهیه و یا تدوین کند. اما جنبه دوم مربوط به ایمنی ساختمان‌ها است که آسیب‌ های ناشی از نماهای ناپایدار باعث شده تا در سال‌های اخیر با تلفات بسیاری در این زمینه مواجه شویم.

از همین رو هرچند در ابتدا چنین تصور شود که مالکان می توانند به واسطه مالکیتی که نسبت به ملک و خانه خود دارند؛ رنگ و طرح و نوع مصالح به کار رفته در نمای ساختمان خود را به دلخواه خود انتخاب کنند، اما واقعیت آن است که این امر ممکن نیست. چرا که منظر و نمای هر شهری باید با اتکا به اصول شهرسازی و فنی و مهندسی طراحی و اجرا شود و از آنجایی که ساختمان ها وقتی در کنار هم قرار می گیرند، منظر شهری را تشکیل می دهند؛ بنابراین لازم است که در این زمینه نظارت و دقت های لازم اعمال شود و نهادهای ذیربط کنترل و نظارت لازم را بر نماهایی داشته باشند که توسط سازندگان و مالکان اجرا می شود.

با این حال علیرغم اینکه نمای ساختمان ‌ها از اصلی ‌ترین عناصر ساختمان ها است، اما به عقیده صاحب نظران در مسیر توسعه شهری در طول سال‌های بعد از انقلاب، توجه کمتری به این مهم شده و به همین دلیل امروزه شهرهای کشور هویت معماری خود را از دست داده اند.

از آنجایی که در گذشته هیچ ‌گونه نظارتی بر روی طراحی نما اعمال نمی شد؛ این موضوع موجب شده بود تا هر مالک و یا سازنده‌ای برحسب سلیقه و شرایط خود، اقدام به طراحی و اجرای نمای ساختمان کند. پیامد این موضوع این بوده که منجر به بروز اغتشاش و نابسامانی در منظر و سیمای شهرهای کشور به ویژه تهران شده است.

در همین راستا در سالیان گذشته، بروز مسائل و نابسامانی های پیش آمده در حوزه نمای ساختمان ها، سبب شد تا مدیریت شهری به فکر تعریف ساز و کار نظارت بر کیفیت طراحی و اجرای نمای ساختمان‌ها بیفتد.

خروجی کمیته ‌های نما در مناطق 22 گانه شهر تهران

بر این اساس مدیریت شهری برای جلوگیری از گسترش اغتشاشات و نابسامانی در حوزه نمای ساختمان ها، اقدام به ایجاد کمیته‌های نما کرد و هم اکنون چند سالی است که ساختار «کمیته ‌های نما در مناطق 22 گانه شهر تهران» تشکیل شده است تا از این طریق طرح نمای تمامی ساختمان‌های در دست احداث شهر تهران در کمیته‌ مزبور بررسی ‌شود و در صورت لزوم، این نماها قبل از اجرا در ساختمان ها اصلاح و سپس تایید شوند.

بر همین اساس، در حال حاضر هر نمایی که در محدوده شهر تهران ساخته می‌شود، ملزم به دریافت تأییدیه کمیته نما از منطقه مربوطه است و در صورتی که در گروه بناهای شاخص قرار بگیرد، ملزم به دریافت تأییدیه کمیته نما از اداره کل معماری و ساختمان معاونت شهرسازی و معماری است.

با این حال، انتقاداتی هم نسبت به عملکرد این کمیته های نما وجود دارد. به طوری که گفته می شود دستوری شدن ضوابط و دستورالعمل ها در بخش نما خلاقیت معماران و طراحان را از آنها سلب کرده است.

بر اساس این گزارش، کارشناسان بر این باورند که هرچند کمیته‌های نما در مناطق شهرداری تهران گام های رو به جلویی برداشته ‌اند، اما در برخی موارد به دلیل عملکردهای سلیقه‌ ای نتوانسته اند آنطور که باید موفق عمل کنند و از همین رو نتیجه مورد انتظار از ایجاد و فعالیت کمیته‌ های نما حاصل نشده است.

به عقیده این گروه از کارشناسان و معماران، باید در نظر داشت که نمای ساختمان ها نمی‌تواند دستوری باشد و به دلیل آنکه ذات معماری با خلاقیت همراه است، بنابراین نباید همواره با تعیین چارچوب‌ها و ضوابط و دستورالعمل های خشک طراحان و معماران را در این زمینه محدود کرد.

دور زدن حقوق عمومی در کمیته های نما

از سوی دیگر، مسئولان شورای شهر تهران با ابراز نگرانی از دور زدن حقوق عمومی در کمیته های نمای مناطق شهرداری تهران، بر این باورند که بعضا در کمیته های نما نظراتی با رویکرد درآمدزایی عنوان می شود که با اصول شهرسازی منطبق نیست.

در همین رابطه محمد سالاری، رییس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای اسلامی شهر تهران با ابراز نگرانی از دورزدن حقوق عمومی در کمیته های نما مناطق، می گوید: متاسفانه در کمیته های نما بعضا نظراتی می دهند که با هیچ اصولی منطبق نیست. این امر عاملی شده که ذی نفعان اعتمادی به خروجی کمیته های نما نداشته باشند و لذا راهکارهایی را اتخاذ کنند که نفع خودشان را برآورده سازند؛ درنهایت اگر تخلفی هم می کنند جریمه می دهند و این می شود همان رویکرد درآمدزایی که حق عمومی شهر را از بین می برد.

به گفته سالاری، در کمیته های نما باید فضا باز باشد تا مردم و معتمدین و دیده بان های شهری مشارکت کنند و رویکرد در جهت تحقق حقوق عمومی شهر باشد. این در حالی است که بعضا احکامی در کمیته های نما صادر می شود که سلیقه ای است و مبانی ندارد و این باعث شده که خلاقیت های قبلی معمارانه از دست برود. لذا این امر یکی از اشکالات جدی در این بخش است.

انتهای پیام/

کد خبر: 0224


نام:
ایمیل:
* نظر:
r_sar پربحث ترین r_sar
r_sar دیگر اخبار گروه r_sar