۱۴:۵۶ - ۲۴ دی ۱۳۹۸ - 14 January 2020
کد خبر: ۵۴۳۱۳
رییس کمیسیون معماری و شهرسازی شورای شهر تهران در گفت و گو با «صما»:
یکی از محورهای انتخابات چهره سال 98 (مدیریت شهری، عمرانی و ساختمانی) مبحث «صدور شناسنامه فنی و ملکی ساختمان» و پرداختن به اهمیت این موضوع است. در این راستا رییس کمیسیون معماری و شهرسازی شورای شهر تهران گفت: شناسنامه فنی و ملکی ساختمان زمانی معنا و مفهوم پیدا می کند که دراصل مجری ذی صلاح تعیین تکلیف شده باشد.

محمد سالاری در گفت و گو با «صما» با بیان این مطلب افزود: به این صورت که همه ساختمان های شهر تهران دارای مجری ذی صلاح واقعی و مقیم در ساختمان باشند که در فرآیند اجرای همه عملیات ساختمانی حضور یابد که البته هنوز ساخت و سازهای ما به این ترتیب نیست.

وی همچنین با تاکید بر اجرای بیمه تضمین کیفیت در ساختمان ها گفت: مسئله دوم اینکه بیمه تضمین کیفیت در ساختمان ها اجرایی شده باشد. یعنی زمانی شناسنامه فنی و ملکی ساختمان دارای ارزش افزوده خواهد بود و می تواند در راستای ارتقای کیفیت ساخت و سازها موثر باشد که اگر یک ساختمانی فاقد شناسنامه فنی و ملکی بود، آن ساختمان مغبون واقع شود.

سالاری افزود: یعنی در اصل در بین شهروندان تهرانی و متولیان ساخت و ساز این مطالبه وجود داشته باشد که ساختمان باید دارای شناسنامه فنی و ملکی باشد.

شناسنامه فنی و ملکی ارزشی برای مردم ندارد

عضو شورای شهر تهران تصریح کرد: امروز اگر در بازار خرید و فروش وقتی شهروندان به بنگاه های معاملاتی مراجعه می کنند و خرید مسکن انجام می دهند، برای آنها باید این امر نیز مهم باشد که آیا ساختمان دارای شناسنامه فنی و ملکی است یا شناسنامه ندارد. اما واقعیت این است که اکنون هیچ مطالبه ای برای مردم تهران وجود ندارد. به این مفهوم که چون شناسنامه فنی از آن محتوای غنی و واقعی برخودار نیست، ارزشی برای مردم ندارد.

سالاری ادامه داد: اگر ما زمانی بتوانیم در یک بازه زمانی به جایی برسیم که داشتن شناسنامه فنی و ملکی به یک برند در حوزه توجه به کیفیت ساخت و سازها تبدیل شود و مورد مطالبه جامعه شهری قرار بگیرد، آن گاه می توانیم ادعا کنیم که اقدام ارزشمندی را در این حوزه انجام داده ایم.

کیفیت ساختمان ها دغدغه شهرداری نیست

وی همچنین در پاسخ به این پرسش که چرا شهرداری در هنگام صدور پروانه درخصوص صدور شناسنامه فنی و ملکی واقعی سختگیری نمی کند، گفت: یکی از اشکالاتی که متاسفانه در رویکرد شهرداری های کشور و شهرداری تهران در طول سال های گذشته حاکم بوده، این است که شهرداری تمایل دارد تا از محل فرآیند صدور پروانه، برای درآمدزایی استفاده کند و بهره بگیرد و در بین دغدغه های شهرداری، کیفیت چندان مطرح نبوده است.

سالاری با بیان اینکه در دوره جدید مدیریت شهری، نهاد نظارتی شورا و کمیسیون تخصصی این رویکرد را اعمال می کنند، ادامه داد: با این حال شهرداری های کشور و شهرداری تهران کمتر دغدغه کیفی سازی را داشته اند و آنها بیشتر تمایل دارند که پروانه ساختمانی در کمترین زمان لازم صادر شود. به صرف اینکه شهرداری ها بتوانند از محل صدور پروانه یک ما به ازای مالی و عوارضی را دریافت و به درآمدزایی خود کمک کنند.

وی تاکید کرد: در دوره های گذشته انجام تهیه اسنادی مثل شناسنامه فنی و ملکی و یا اعمال مجری ذی صلاح یا کمیته های نما و مسائلی از این دست که به رشد کیفیت کمک می کند، اما فرآیند را طولانی می کند؛ از نگاه شهرداری ها و به خصوص شهرداری تهران اهمیتی نداشته است.

رییس کمیسیون معماری و شهرسازی شورای شهر تهران ادامه داد: بنابراین این تغییر رویکرد ناشی از فشاری است که شورای پنجم و کمیسیون های تخصصی شورا بر شهرداری اعمال می کنند و خوشبختانه اکنون با حضور حناچی به عنوان فرد صاحب نظر در حوزه معماری و شهرسازی، شاهد اتفاقات خوبی در معاونت معماری و شهرسازی شهرداری تهران هستیم.

وی ابراز امیدواری کرد: این نگاه ها که معطوف به حقوق عمومی است، بیشتر توسعه پیدا کند و منجر به تحولات کیفی در ساخت و ساز شهری و توجه به مقررات شهرسازی و معماری و مقررات ملی ساختمان شود.

انتهای پیام/
کد خبر: 0224
نام:
ایمیل:
* نظر:
r_sar پربحث ترین r_sar
r_sar دیگر اخبار گروه r_sar