۱۱:۰۳ - ۳۰ دی ۱۳۹۸ - 20 January 2020
کد خبر: ۵۴۳۳۶
همگام با محورهای چهره سال 98 (مدیریت شهری، عمرانی، ساختمانی)؛
شهر جدید رامشار در شمال سیستان و بلوچستان که به عنوان بارانداز منطقه ویژه اقتصادی زابل و محدوده صنعتی محسوب می شود رفته رفته در حال نقش آفرینی در حوزه صنعتی، اقتصادی و مسکن است و می تواند سرریز جمعیت سیستان را پذیرا باشد.

شهر جدید رامشار به عنوان یکی از نتایج مطالعات طرح منطقه‌ای سیستان در پهنه‌ای به وسعت ۱۰ هزار هکتار در ۳۵ کیلومتری زابل جنوب زابل و در مسیر جاده هامون به زاهدان مکان یابی و ساخت و ساز در آن از چند سال پیش آغاز شده است.

حفظ جمعیت به عنوان یک سیاست گذاری با اهداف ملی و پرهیز از مشکلات طبیعی مبتلا به دشت سیستان از دلایل عمده ایجاد شهر جدید رامشار است.

مشکلات کالبدی شهرهای منطقه سیستان؛ پرهیز از مشکلات طبیعی دشت سیستان با توجه به مساله سیل گیری و دفع آب‌های سطحی و فاضلاب شهری، دسترسی به راههای اصلی درون و برون منطقه‌ای و دسترسی آسان به آب و برق و سایر تأسیسات زیربنایی، نزدیکی به منطقه تاریخی شهر سوخته و مقبولیت اجتماعی مکان استقرار ومجاورت با دریاچه هامون و برخورداری از آب و هوا و منظر مناسب از اهداف و ویژگی های ساخت شهر جدید رامشار است.

بنیان اقتصادی این شهر جدید به بستر پتانسیل‌های منطقه (فعالیت‌های بازرگانی- خدماتی) و نیازهای آن (فعالیت‌های صنعتی) پی ریزی شده است و به بیانی روشن‌تر استفاده از ظرفیت‌ها و توانمندیهای بازرگانی در میان مدت، امکان سرمایه گذاری در بخش صنعت در بلند مدت را فراهم خواهد کرد.

احداث منطقه ویژه اقتصادی رامشار و پیشنهاد ایجاد منطقه آزاد سیستان در پیوند با منطقه آزاد چابهار و اتصال کشورهای آسیای میانه و افغانستان به آب‌های آزاد در راستای بهره مندی از این ظرفیت است.

طرح جامع شهر جدید رامشار برای جمعیت ۶۰ هزار نفر در ۲۳ خرداد ‏۷۹ به تصویب شورایعالی شهرسازی و معماری ایران رسیده است.

نقش شهر جدید رامشار در تأمین مسکن

مدیرعامل شرکت عمران شهر جدید رامشار در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: تأمین مسکن همواره به عنوان یکی از نیازهای جدی زندگی انسان معاصر محسوب می‌شده و می‌شود، از این رو همه دولت‌ها تلاش می‌کنند با اتخاذ سیاست‌های مناسب به این ضرورت مهم پاسخ دهند.

مهندس محمدرضا میر گفت: بر پایه اطلاعات در دسترس حاصل از طرح جامع پیشنهادی شهر، پیش بینی می‌شود تا افق طرح خانوارهای معمولی ساکن این شهر به ۱۳ هزار و ۳۳۳ خانوار و جمعیت آن به ۶۰ هزار نفر برسد.

وی افزود: اکنون آنچه در سال‌های اخیر به نام پروژه مسکن مهر در وزارت راه و شهرسازی مطرح شده، تجربه‌ای جدید برای تأمین مسکن گروه‌های کم درآمد و ارزان بوده و هدف عمده مسکن مهر شامل سرعت بخشی به اجرا و نهایتاً خانه دار شدن مردم و پایین آوردن هزینه‌های ساخت است.

مدیرعامل شرکت عمران شهر جدید رامشار بیان کرد: این شرکت نیز عملیات ساخت ۸۰۴ واحد مسکن مهر را در زمینی به مساحت ۲۰ هکتار از سال ۸۹ آغاز کرده که از این تعداد ۷۲۴ واحد به اتمام رسیده و تنها بخشی از محوطه سازی و آماده سازی واحدهای مذکور باقیمانده است.

وی گفت: از مجموع واحدهای اتمام یافته ۵۲۴ واحد دارای متقاضی است که تاکنون ۲۲۰ واحد آن به متقاضیان تحویل داده شده است.

میر ادامه داد: با توجه به استقبال چشمگیر مردم در یکسال اخیر، واحدهای باقیمانده نیز تا پایان سالجاری به متقاضیان و بخشی به کارکنان شاغل در شهرک صنعتی، راه آهن و غیره واگذار می‌شود.

وی گفت: هم اینک ۵۰۴ واحد آپارتمانی و ۳۰۰ واحد ویلایی آماده تحویل است.

مدیرعامل شرکت عمران شهر جدید رامشار افزود: در این شهر از متقاضیان طرح «مسکن آینده» که به صورت آپارتمان‌های سه طبقه است نام نویسی به عمل می‌آید.

خط انتقال آب رامشار

افتتاح خط انتقال آب از چاه نیمه به شهر جدید رامشار با حضور وزیر راه و شهرسازی

خط انتقال آب از چاه نیمه به شهر جدید رامشار به طول ۵۱ کیلومتر و اعتباری بالغ بر ۳۵۰ میلیارد ریال همزمان با دهه فجر ۹۷ با حضور محمد اسلامی وزیر راه و شهرسازی، حبیب‌اله طاهرخانی معاون وزیر و مدیرعامل شرکت عمران شهرهای جدید، استاندار سیستان و بلوچستان و مسئولان محلی افتتاح شد

این خط لوله شامل بخش‌های مختلفی از جمله آبگیر، ابنیه تلمبه‌خانه، تأسیسات برقی و مکانیکی و همچنین خطوط لوله انتقال آب است.

آبگیر

تأسیسات آبگیری این طرح به صورت مشترک با تأسیسات آبگیری طرح آبرسانی به زاهدان مشتمل بر سازه ویژه‌ای متشکل از شفت حفر شده در ساحل و لوله رانی به داخل دریاچه می باشد. پمپ های شناور مستقر در شفت، آب ورودی به شفت را به مخزن آب خام پمپاژ می کند.

ابنیه تلمبه خانه

با توجه به طول مسیر و وضعیت توپوگرافی منطقه منطقه که حداکثر اختلاف ارتفاع محل آبگیری و بالاترین نقطه مسیر در حدود ۴۰ متر است، تلمبه خانه ای در زمینی به مساحت ۳۰۳۷۵ متر مربع مشتمل بر ساختمان تلمبه خانه، مخزن ذخیره ۲۰۰۰ مترمکعبی، ساختمان مقابله با ضربه آب، ساختمان پست برق، نگهبانی، محوطه‌سازی و … احداث و علاوه بر اینها در سایت رامشار مخزن ۲۰۰۰ مترمکعبی و منبع هوایی ۵۰ متر مکعبی نیز اجرا شده است.

خطوط لوله طرح مشتمل بر ۲۷ کیلومتر لوله چدن داکتیل به قطر ۷۰۰ میلیمتر و ۱۰ کیلومتر لوله چدن داکتیل به قطر ۵۰۰ میلیمتر و ۱۳ کیلومتر لوله جی آر پی به قطر ۶۰۰ میلیمتر و یک کیلومتر لوله فولادی به قطر ۷۰۰ میلیمتر است.

با اجرای طرح انتقال آب از چاه نیمه به رامشار مشکل تامین آب واحدهای مسکونی، صنعتی و تجاری این شهر برطرف شده است.

مسکن مهر رامشار

با استقرار واحدهای صنعتی، تصویب منطقه آزاد سیستان و آغاز فعالیت‌های بازرگانی و تجاری نقش شهر جدید رامشار بسیار پررنگ‌تر خواهد شد و به همین سبب از هم اکنون متقاضیان زمین و مسکن در این شهر در حال افزایش است و با اقدامات انجام شده در این زمینه، رامشار می‌تواند نقش مهمی در تأمین مسکن نیز ایفا کند.

برچسب ها شهر جدید ، چهره
نام:
ایمیل:
* نظر:
r_sar پربحث ترین r_sar
r_sar دیگر اخبار گروه r_sar