۱۰:۵۰ - ۰۲ بهمن ۱۳۹۸ - 22 January 2020
کد خبر: ۵۴۳۵۰
همگام با ‌محورهای انتخابات چهره سال (مدیریت شهری، عمرانی و ساختمان):
یکی از محورهای انتخابات چهره سال (مدیریت شهری، عمرانی و ساختمانی ) در گروه روسای سازمان نظام ‌مهندسی استان‌ها موضوع «اجرای مقررات ملی ساختمان» و «حقوق شهروندی» است.

از آنجایی که این مباحث عمدتا با ایمنی و کیفیت ساختمان ها سر و کار دارد، از همین رو در بخش ساخت و ساز به عنوان الزاماتی مطرح می شود که نیازمند پیگیری جدی نهادهای متولی است. با این حال دستاورد فعالیت های انجام شده در بخش تامین ایمنی ساختمان های موجود، ساختمان های نوساز و حتی ساختمان های در حال احداث، قابل قبول نیست.

به گزارش «صما» با گذشت سه سال از حادثه اسفناک آتش‌سوزی و فروریختن ساختمان پلاسکو هنوز ساختمان های ناایمن بسیار زیادی در شهر تهران و سطح کشور وجود دارد که هیچ اقدام خاصی برای ایمن سازی و مقاوم سازی آنها انجام نشده است.

بر اساس اعلام شهردار تهران، بعد از حادثه پلاسکو سه هزار ساختمان ناامن در تهران شناسایی شده است.

از طرفی، بر اساس مصوبه شورای شهر که از سال گذشته برای طرح نظام بازرسی تصویب شده است، تاکنون 34 هزار ساختمان ناایمن شناسایی شده‌ که بیش از 50 درصد از این ساختمان‌ها، خط قرمزها را زیرپا گذاشته و وضعیت بسیار ناایمنی دارند.

به گفته مسئولان سازمان آتش نشانی همچنین درصد بالایی از ساختمان‌های زیر 6 طبقه مشمول ضوابط ایمنی آتش نشانی نیستند. به این ترتیب بیش از 80درصد حریق های ساختمانی و تقریبا 100 درصد مرگ و میرها در آتش‌سوزی در ساختمان‌های زیر 6 طبقه رخ می‌دهد. چراکه هیچ کدام از ساختمان‌های نوساز زیر 6 طبقه به دلیل عدم رعایت ضوابط آتش‌نشانی، ایمنی کافی ندارند.

جان شهروندان بازیچه دست نهادهای متولی اما کم کار

این آمار نشان می دهد که حتی وقوع حادثه تلخ پلاسکو و حوادث مشابه دیگر کافی نبوده تا اقدامات لازم و موردنیاز برای ایمن سازی ساختمان های موجود و احداث ساختمان های مقاوم و ایمن صورت بگیرد.

از همین رو جای تاسف است که امروز شهروندان در ساختمان هایی سکونت و یا رفت و آمد می کنند و یا اشتغال دارند که از کوچکترین اصول ایمنی برخوردار نیستند و جان آنها بازیچه دست نهادهایی شده است که در این زمینه مسئولیت دارند، اما کم کاری می کنند.

اما سوال این است که چرا در حالی که در دیگر کشورها عدم رعایت تمهیدات و اصول ایمنی در ساختمان ها جرم محسوب می شود و جریمه های سنگین به همراه دارد؛ در ایران این مسئله تا این حد مورد بی توجهی و غفلت قرار می گیرد؟

خلا قانونی در برخورد با ساختمان‌های ناایمن

به گزارش «صما» برخی کارشناسان در این رابطه معتقدند: در زمینه برخورد با ساختمان‌های ناایمن و الزام مردم برای اجرای قانون، خلا قانونی وجود دارد و با وجود فروریختن پلاسکو و شهادت 16 تن از آتش‌نشانان، قوانین موجود بعد از حادثه پلاسکو نیز تغییر خاصی نکرده است. در حالی که حتی اگر همان قوانین پیشین هم در پلاسکو رعایت می‌شد، ساختمان پلاسکو فرو نمی ریخت.

به باور آنها مسئله دیگر آن است که ضوابط و آیین نامه‌های موجود مرتبط با ایمنی ساختمان ها از سوی سازندگان نیز رعایت نمی شود و بسیاری از سازندگان برای تامین منافع و کاهش هزینه های خود به اجرای این ضوابط تن نمی‌دهند و وجود ساختمان‌های نوساز فرسوده در مناطق مختلف شهر تهران گواهی بر این ادعا است و بسیاری از ساختمان‌های نوساز ایمنی کمتری نسبت به ساختمان‌های قدیمی ساز دارند.

چهار شرط برای ایمن سازی ساختمان ها

بر اساس این گزارش در زمینه ناامنی و پایین بودن کیفیت ساختمان ها، دلایل زیادی مطرح است. یکی از مهمترین چالش ها این است که طراحی و اجرای ساختمان ها به طور صحیح انجام نمی گیرد و نظارت مناسبی هم بر رعایت قوانین ایمنی وجود ندارد. از سوی دیگر استفاده از مصالح ساختمانی بی کیفیت از دیگر عوامل مهم و اثرگذار است.

اما این تمام ماجرا نیست. درواقع تمام فرآیند ساخت‌وساز (شامل مطالعات اولیه، طراحی، اجرا و نگهداری) در افزایش کیفیت، استحکام و ایمنی ساختمان ها نقش دارند و مجموعه عوامل مختلفی موجب می‌شود تا عمر مفید ساختمان‌ها و کیفیت ساخت‌وساز در کشور پایین باشد. بنابراین برای دستیابی به یک ساختمان مقاوم و باکیفیت، باید تمام عوامل موثر در ساخت و ساز با یکدیگر هماهنگ باشند و در کنار هم به خوبی عمل کنند.

به گزارش «صما» طراحی متناسب با حوادث طبیعی و غیرطبیعی از جمله زلزله، سیل و آتش سوزی، حضور مجریان ذیصلاح در ساخت و سازها، اجرای مقررات ملی ساختمان و کاربرد مصالح ساختمانی باکیفیت ازجمله عوامل مهمی است که می‌تواند در مقاوم‌سازی ساختمان‌ها و ارتقای کیفیت ساخت‌وسازها ایفای نقش کند.

وجود هزاران پلاسکو حکایتی از فقدان در حوزه ایمنی

از طرفی نهادهای درگیر در امر ساخت‌وساز باید نظارت خود را برای بالا بردن کیفیت ساخت‌وساز افزایش دهند. براساس قانون این وظیفه در مورد ساختمان‌های بخش خصوصی مربوط به سازمان نظام مهندسی ساختمان است و اگر این سازمان به خوبی و فارغ از مسائل جانبی بر این رسالت مهم خود تمرکز کند، واحدهای مسکونی ایمن و با عمر مفید بالا خواهیم داشت.

بدیهی است که وجود هزاران پلاسکو حکایت از نقیصه و فقدان در حوزه ایمنی شهر تهران و سایر شهرها دارد. لذا این انتظار وجود دارد که دستگاه‌های مسئول و سیاستگذار اقدامات لازم را جهت پیشگیری از حوادث خطرساز احتمالی انجام دهند و با اصلاح سازوکار‌های اجرایی، تعمیر و نگهداری ساختمان‌های ناامن موجود و پیش بینی ضمانت اجرایی مناسب، مباحث مقررات ملی ساختمان را اجرایی کنند تا از این پس شاهد حوادثی مشابه پلاسکو نباشیم.

انتهای پیام/

کد خبر: 0224

برچسب ها چهره ، ساخت ساز
انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۱
غیر قابل انتشار: ۰
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۵۹ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۲
0
0
صلاحیت ایمنی ساختمان در آزمون نظام مهندسی تعریف نشده .
نام:
ایمیل:
* نظر:
r_sar پربحث ترین r_sar
r_sar دیگر اخبار گروه r_sar