۱۱:۳۱ - ۰۳ بهمن ۱۳۹۸ - 23 January 2020
کد خبر: ۵۴۳۵۸
برای اداره هر نهاد و تشکیلاتی به قانونی بالادستی و اسناد زیر دستی نیاز داریم تا بر اساس آن مسئولان عمل کنند و در قبال نهادهای فرادست پاسخگو باشند.

این اتفاق در تمام کشورها کم و بیش می افتد اما واقعیت این است که اولا صرف اجرای قانون هیچ گاه تضمین کننده موفقیت و رضایت جامعه نیست. کما اینکه همین امروز در کشور ما برای کوچک ترین مسائل قوانین مدونی تهیه شده و تا حدودی بر اساس آن عمل می شود اما رضایت عمومی را در بسیاری موارد به همراه ننداشته است.

کارشناسان مدیریت و جامعه شناسی معتقدند تنها زمانی می توان به اجرای درست کارها امیدوار بود که نوعی نظارت همگانی در جامعه برقرار باشد و افراد نسبت به سرنوشت خود و مسئولی که برای پیشبرد بهتر امور انتخاب کرده اند، نظارت داشته باشند. بنابراین اگر چه وجود قانون یک امر مسلم و مبنایی در تمام کشورهاست، اما کافی نیست.

امروزه در کشور ما چنانچه افراد از نهادهای مختلف دولتی و عمومی شکایت داشته باشند، می توانند با مراجعه به دیوان عدالت اداری مشکلات و مسائل را پیگیری کنند و این نهاد بر اساس قانون انحرافات قانونی نهادها را بررسی می کند اما واقعیت این است که نه تمامی افراد شرایط و فرصت انجام این شکایات را دارند و نه پیگیری تمامی دغدغه ها از توان دیوان بر می آید.

در چنین شرایطی موضوع تعامل شهروندان و مسئولان و همچنین اخلاق حرفه ای و شهروندی مطرح می شود. بدین معنا که باید فراتر از قانون و با ایجاد فرهنگ مطالبه گری مردم از مسئولان، جامعه را به سمت آرمان های مورد نظر ببریم. ذکر این نکته ضروری است که این تعامل دو سویه بوده و هر اندازه مردم با نهادهای مسئول همکاری داشته باشند، سهولت اجرای طرح های قانونی برای مسئولان آسان تر و کم هزینه تر خواهد بود.

مجتمع رسانه ای ساختمان با تاکید بر این موضوع هر ساله جشنواره چهره سال (مدیریت شهری، عمرانی و ساختمانی) را برگزار نموده و از این طریق اولا شهروندان را به نقش نظارتی خودشان آگاه تر می کند و دوم اینکه با فراهم کردن زمینه ایجاد تعامل بین مسئولان و مردم، به مسئولان برای برنامه ریزی بهتر کمک خواهد کرد.

این جشنواره به مردم و مسئولان بار دیگر این نکته را یادآوری می کند که تنها راه موفقیت یک جامعه آگاهی از وظایف و مسئولیت هاست. قطعا چنانچه شهروندان حقوق خود را مطالبه نکنند، مدیریت پاسخگو هم شکل نخواهد گرفت. کما اینکه تا به امروز تمام کشورهایی که سعی کرده اند به صرف اجرای قوانین صلب کارها را پیش ببرند، به انحراف رفته اند.

برچسب ها چهره ، ساختمان
نام:
ایمیل:
* نظر:
r_sar پربحث ترین r_sar
r_sar دیگر اخبار گروه r_sar