۱۳:۱۰ - ۰۳ بهمن ۱۳۹۸ - 23 January 2020
کد خبر: ۵۴۳۶۰
شهروندان پاسخ دهند:
یکی از محورهای انتخابات چهره سال (مدیریت شهری، عمرانی و ساختمانی) در گروه روسای سازمان نظام‌ مهندسی استان‌ها، بحث «حقوق شهروندی» است.

یکی از مهمترین مواردی که کارشناسان درجهت ارتقای سازمان نظام مهندسی ساختمان به آن تاکید می کنند؛ ارائه خدمات مهندسی واقعی و بهینه است. صاحب نظران معتقدند سازمان نظام مهندسی تنها از این طریق می تواند ضمن جلب رضایت و اعتماد عمومی، اعتبار از دست رفته جامعه مهندسان را به آنها بازگرداند.

به گزارش «صما» ارائه خدمات واقعی و غیرصوری در بخش ساخت و ساز درواقع یکی از مهمترین حقوق شهروندی است که تمامی نهادها و دستگاه های ذیربط در این حوزه موظف به رعایت آن هستند.

در این بین سازمان نظام مهندسی ساختمان نیز به عنوان یک نهاد ناظر و کنترل کننده نقش بسیار اساسی در این زمینه دارد و لازم است که تمام توان و ظرفیت خود را در این مسیر به کار بگیرد.

با این حال نازل بودن سطح خدمات مهندسی موجب شده تا پای افراد غیرحرفه ای به حرفه ساخت و ساز باز شود. به بیان دیگر امروزه سطح خدمات مهندسی به قدری پایین و ضعیف است که زمینه فعالیت برای هر فرد فاقد صلاحیتی در بخش ساخت و ساز فراهم شده است.

این در حالی است که سطح استانداردهای خدمات مهندسی باید به قدری بالا باشد که افراد غیرحرفه ای امکان حضور و مداخله در صنعت ساختمان را نداشته باشند. چرا که نتیجه این روند جز ساخت ساختمان های فاقد کیفیت و غیرمقاوم نخواهد بود و این معضل امروز حتی در ساخت ساختمان های نوساز اما فرسوده در گوشه و کنار این کشور قابل مشاهده است.

جای تاسف است که امروز خانواده ها در حالی سرمایه یک عمر تلاش و زحمت خود را برای خرید خانه ای اختصاص می دهند که این خانه از عمر مفید قابل قبولی برخوردار نیست و در بهترین حالت به سی سال می رسد. این رویه در حالی در کشور ما حاکم است که ضمن هدررفت سرمایه خانوارها، سرمایه های ملی نیز به هدر می رود.

به گزارش «صما» مسئولان ذیربط یکی از مهمترین دلایل این چالش را وجود قراردادهای صوری در بخش ساخت و ساز عنوان می کنند. درواقع حضور افرد غیرحرفه ای در بخش ساخت و ساز موجب شده تا امروز شاهد امضافروشی و سهمیه فروشی در بین مهندسان باشیم که هرچند عمومیت ندارد، اما به هر حال وجود دارد.

بدون تردید در برخی موارد قراردادهای صوری یا غیرواقعی به منظور ارائه خدمات غیرواقعی با مهندسان بسته می شود و مهندسان در حالی به این خواسته های نابجای کارفرمایان تن می دهند که باید منافع عمومی و بهره برداران را در ارائه خدمات در نظر داشته باشند.

هرچند شاید در این میان گفته شود که مهندسان به ناچار به دلیل غیرواقعی بودن قیمت‌ خدمات مهندسی تن به ارائه خدمات غیرواقعی و صوری کاری می دهند و تا زمانی که مبالغ دریافتی مهندسان با نوع خدمات ارائه‌شده آن‌ها همگونی نداشته باشد، این موارد اجتناب‌ناپذیر است؛ اما واقعیت آن است که بر مبنای اخلاق حرفه ای و مهندسی، این مسئله نیز نمی تواند این کوتاهی و منفعت طلبی مهندسان را توجیه کند.

نباید فراموش کرد که سرانجام امضافروشی و صوری کاری در بین مهندسان و اعضای سازمان های نظام مهندسی، توسعه ناپایدار و غیراصولی شهر‌های کشور است. در چنین حالتی ساختمان ‌ها بدون رعایت ابتدایی‌ترین استاندارد‌ها ساخته می‌شوند و با وجود آنکه نوساز هستند، اما فرسوده محسوب می‌شوند.

بر این اساس، این رویه خلاف رعایت حداقل حقوق شهروندی است و ریشه کن کردن این معضل در بخش ساخت و ساز نیازمند یک عزم اساسی است.

در عین حال صوری کاری مهندسان، علاوه بر اینکه ساخت و سازهای غیرمقاوم را به دنبال دارد؛ در عین حال موجب می شود تا اعتبار کل سیستم و نهادی که تحت مجموعه آن قرار دارند، زیر سوال برود و این سازمان مورد اتهامات زیادی قرار بگیرد.

بنابراین سازمان نظام مهندسی ساختمان به عنوان نهادی که بر اعضای خود نظارت دارد، باید به دنبال این باشد که نظارت دقیقی را بر عملکرد اعضای خود داشته باشد و با انجام هویت سنجی درست و دقیق از حضور مهندسان مجری و ناظر در پروژه ها به طور جدی این مهم را در دستور کار خود قرار دهد؛ امری که متاسفانه علیرغم اهمیت بسیار، هنوز عملیاتی و اجرایی نشده است.

انتهای پیام/

کد خبر: 0224

برچسب ها چهره ، مسکن
انتشار یافته: ۲۳
در انتظار بررسی: ۹
غیر قابل انتشار: ۰
ناشناس
|
United Arab Emirates
|
۱۵:۲۴ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۳
0
0
طرح شکایت از نایب رییس اول سازمان کلید خورد.
تعدادی از اعضای سازمان شکایتی را علیه کامبیز رضوی تنظیم کرده اند که به شورای انتظامی ارسال خواهند نمود.
از جمله مواردی که در این شکایت مطرح شده اند میتوان به موارد زیر اشاره نمود:
*کامبیز رضوی که اکنون نایب رییس اول سازمان است،شاغل تمام وقت در شهرداری نیز هست،و شاغل تمام وقت در بخش خصوصی هم هست،و بیمه‌اش در شهرداری رد میشود!
*کامبیز رضوی بعنوان پیمانکار ساخت طبقه پنجم ساختمان نظام مهندسی حیف و میلهای زیادی نموده و در آن سال چیزی حدود متری ۵ میلیون تومان هزینه روی دست سازمان گذاشته که واقعا توجیه اقتصادی و منطق ندارد.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۵۲ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۷
0
0
لطمات شرکتهای مجری حقوقی صوری و آزمایشگاه های خاک و بتن صوری = باعث مدرک فروشی و پروانه فروشی مهندسان در قیمت های پایین شده و به همین علت سطح دستمزد مهندسان به شدت کاهش می یابد ( پروانه پایه ۳ حدود ۷ میلیون تومن در سال ) و تخفیف دادن شرکت ها به مالکان رواج می یابد چون مدیرشرکتی که در شرکت حقوقی حضور فیزیکی ندارد با مبلغ پایینی پروانه خود را می فروشد و فرصت کار کردن را از دست چند مهندس بیکار میگیرد
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۵۳ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۷
0
0
مهندسی که به کانادا مهاجرت کرده ولی مهر و پروانه نظارت خود را به یک آزمایشگاه خاک فروخته و هیچ حضور فیزیکی در شرکت ندارد باید هویت سنجی شود .
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۱۷ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۷
0
0
اغلب آزمایشگاه های خاک و بتن ، نتایج صوری به مالکان ارایه میکنند . در صحت این ادعا باید گفت فقط آزمایش دانهول ۷ روز حفاری ماشینی نیاز دارد ، پس چطور ممکن است دفترچه آزمایشات ژئوتکنیک خاک در مدت ۳ روز به مالکان تحویل داده میشود ؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۱۹ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۷
0
0
با دستگاه فینگر پرینت ( اسنگر اثر انگشت ) میتوان حضور یا غیاب مهندسان سرساختمان را کنترل کرد .
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۳۸ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۷
0
0
دفتر مرکزی شرکت های حقوقی و آزمایشگاه های خاک و بتن و دفاتر طراحی به دوربین مدار بسته و سیستم حسگر لمسی اثر انگشت مجهز شوند . تا ورود یا خروج امتیازاوران شرکت ها را کنترل کنند .
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۴۰ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۷
0
0
مهندسانی که شاغل تمام وقت در شهرداری و فرمانداری و بخشداری و استانداری و ادارات راه و شهرسازی هستند ، از ۷ صبح تا ۳ عصر باید در اداره دولتی مشغول به کار باشند ، به همین علت فرصت حضور در شرکت های حقوقی و آزمایشگاه های خاک و بتن را ندارند لذا پروانه فروشی میکنند .
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۰:۱۷ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۸
0
0
وزیر راه و شهرسازی::::

این چه وضعی است که برخی از اعضای هیات مدیره های سازمان نظام مهندسی ساختمان، شرکت درست میکنند و کارهای بزرگ را بین خود تقسیم میکنند. ایشان خطاب به معاون و مدیران خود و همچنین شورای مرکزی با لحن بسیار تند خواست که اینها را جمع کنید و با آنها برخورد شدید کنید.

پ.ن::آقا کجای کاری! به کار ریزش هم رحم نمی کنند. از دفاتر نمایندگی هم خبر دارید!!!

اعضای مظلوم سازمان از صحبت ها و اراده محکم شما، خیلی امیدوار شدند و منتظر اقدام عملی مدیران شما با نظارت مستقیم شخص شماهستند.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۳۶ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۸
0
0
اقای احمد رضا جلالی صاحب ۴ آزمایشگاه مکانیک خاک و بتن صوری در اراک است و به مافیای آزمایشگاه داران نظام مهندسی استان مرکزی تبدیل شده و این شخص برای گرفتن کار و پرکردن ۴۰ تا سهمیه شرکت های خود ، حتی حاضر است نصف تعرفه نظام مهندسی به مالکان تخفیف بدهد و سایر شرکت های آزمایشگاه خاک و بتن را ورشکسته و بیکار کند . ولی با کنترل بیشتر بر حضور و غیاب مدیرعامل و امتیازآوران شرکت های آزمایشگاهی میتوان شرکت های صوری را شناسایی و به شورای انتظامی معرفی و تعطیل کرد . ( کنترل سوابق بیمه تامین اجتماعی مهندسان و نصب دستگاه اسکنر اثر انگشت شاغلان در آزمایشگاه ها ) ، البته یک مساله مهم حضور شاغل تمام وقت در آزمایشگاه است ، چطور ممکن است مهندسی که شآغل تمام وقت در آزمایشگاه (خاک بتن آرش) است ، بتواند عضو هیات مدیره و سهامدار ۳ آزمایشگاه دیگر باشد ؟؟ یعنی به طور همزمان شاغل در ۴ ازمایشگاه است و این نقض حضور تمام وقت شاغلان در آزمایشگاه است .
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۰:۰۴ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۹
0
0
اغلب نتایج آزمایشگاهی ، عددسازی نتایج است و به همین علت باید جلوی فعالیت آزمایشگاه های صوری را گرفت ، مسئول فنی آزمایشگاه باید موظف شود فیلم کاملی از مراحل انجام آزمایشات برش مستقیم خاک و هیدرومتری و تحکیم تهیه کند .
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۱۲ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۹
0
0
اغلب اعضای هیات مدیره و کارمندان نظام مهندسی و کارمندان ادارات راه و شهرسازی در شرکت های مجری حقوقی صوری و آزمایشگاه های خاک و بتن صوری ، سهامدار هستند و عضو هستند .
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۰۱ - ۱۳۹۸/۱۱/۱۲
0
0
فقط یک روز هزینه صبحانه و ناهار هیات مدیره نظام مهندسی برای خرید اسنگر لمسی اثر انگشت در تمام شرکت های مجری حقوقی و دفاتر طراحی و آزمایشگاه های خاک و بتن کفایت میکند . که حضور و غیاب مهندسان شاغل در شرکت های حقوقی کنترل شود و افراد چندشغله از لیست ارجاع کار حذف شوند
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۲۴ - ۱۳۹۸/۱۱/۱۲
0
0
روز به روز به تعداد شرکت های حقوقی نظام مهندسی اضافه میشود بدون هیچ کنترل و نظارتی بر شاغلان تمام وقت این شرکت ها که اصلا وجود خارجی در شرکت ندارند فقط پروانه آنها در لیست امتیازآوران شرکت ثبت شده
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۰:۱۴ - ۱۳۹۸/۱۱/۲۰
0
0
خیلی عالی است که
پیگیر حضور دائم مجری و سرپرست در پروژه هستید
دوستانه بگویم
شهرداری و وزارت کشور ذبل و
گدایان رای در هیات مدیره را
بی خیال شوید
فقط وقت تلف کردن هستند

صنف را قوی تر کنید و مجریان همدیگر را بخاطر عدم حضور خود یا سرپرست کارگاه
به راه و شهرسازی بعنوان ناظر عالیه بفروشید
تا از مجری ئی که خود و یا سرپرست ش حضور نداره
در شورای انتظامی شکایت کند
اگر هم
راه و شهرسازی شکایت نکرد
راهی نداریم
جز اینکه از طریق صنف
خود از مجری ئی که خود و یا سرپرست ش حضور نداره شکایت کنیم

کس نخارد پشت من
جز ناخن انگشت من
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۵۱ - ۱۳۹۸/۱۱/۲۱
0
0
این دولت بی تدبیر از کنترل حضور و غیاب مهندسان شاغل در شرکت های حقوقی عاجز است ، به همین علت هر روز شاهد افزایش پروانه فروشی و مدرک فروشی مهندسان در شرکت های حقوقی صوری و آزمایشگاه های صوری هستیم و با افزایش این شرکت های صوری ، تعداد کارهایی که نصیب کل شرکت های حقوقی میشود ، کم شده و اغلب این شرکت ها ورشکسته میشوند لذا از دولت محترم خواهشمندیم شرکت های حقوقی را ملزم کنند برای اعضای هیات مدیره و امتیازاوران شرکت، لیست بیمه رد کنند تا شاغلان واقعی شرکتها که صبح تا عصر، عمر خود را صرف ارایه خدمات مهندسی کردند از بیمه بازنشستگی برخوردار باشند و زحماتشان به هدر نرود .
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۳۴ - ۱۳۹۸/۱۱/۲۱
0
0
تعدادی از شرکت های صوری توسط کارمندان ادارات راه و شهرسازی تاسیس میشوند چون با رابطه بازی میتوانند کار بگیرند و به همین علت کارمندان ادارات راه و شهرسازی نباید سهامدار شرکت های حقوقی و آزمایشگاه های خاک و بتن باشند ( منع تعارض منافع ) و اداره ثبت شرکت ها میتواند کنترل کند
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۳۸ - ۱۳۹۸/۱۱/۲۲
0
0
با توجه به افرایش تعداد آزمایشگاه های صوری که اغلب متعلق به یک نفر هستند ، لطفا ترتیبی اتخاذ شود که تعداد کار همزمان آزمایشگاه های خاک پایه ۲ از ۴ کار همزمان به ۲ کار همزمان کاهش یابد تا توزیع کار بین آزمایشگاه ها عادلانه انجام شود و تمام کارها نصیب یک آزمایشگاه نشود .
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۰۶ - ۱۳۹۸/۱۱/۲۳
0
0
چرا شرکت مجری حقوقی از یک دانشجوی ترم ۱ کارشناسی عمران به عنوان سرپرست کارگاه ساختمانی استفاده میکند ؟ تا حقوق کمتری به او بپردازد ، در حالیکه این دانشجو اصلا پروانه نظام مهندسی ندارد و از نظر حقوقی و قضایی نمیتواند مسئولیت قبول کند .
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۰:۴۰ - ۱۳۹۸/۱۱/۲۴
0
0
در نظام مهندسی برخی از مهندسان با سابقه مثل اقایان محمدی و جلالی و عقلایی صاحب ۳ تا ۴ آزمایشگاه خاک و بتن هستند چون با خریدن پروانه سایر مهندسان و قراردادن آنها در سمت مدیرعامل و عضو هیات مدیره شرکت ، به راحتی توانستند خود را در لابه لای سهامداران عمده شرکت مخفی کنند و با ایجاد شرکت های صوری تمام کارهای آزمایشگاهی را تصاحب کردند و با ادامه این وضع سایر آزمایشگاه ها بیکار میشوند و این از مضرات پروانه فروشی و مدرک فروشی مهندسان است که افراد را به تاسیس شرکت های صوری بدون حضور مدیرعامل و اعضای هیات مدیره در شرکت تشویق میکند‌
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۴۱ - ۱۳۹۸/۱۱/۲۴
0
0
کارمندان مفت خور اداره کل راه و شهرسازی که مسئول بررسی پرونده و تایید صلاحیت شرکت های حقوقی نظام مهندسی هستند ، حتی به خودشان زحمت نمیدهند سوابق بیمه تامین اجتماعی مدیر عامل شرکت های حقوقی را استعلام بگیرند که شاغل در بخش دولتی یا خصوصی نباشد .
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۳۴ - ۱۳۹۸/۱۱/۲۵
0
0
https://www.tamin.ir سامانه مشاهده سوابق بیمه شدگان تامین اجتماعی برای بررسی وضعیت اشتغال مدیرعامل و اعضای هیات مدیره شرکت های حقوقی و آزمایشگاه های خاک و بتن
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۲۷ - ۱۳۹۸/۱۱/۳۰
0
0
به نظر شما ، آزمایشگاه خاکی که در مدت ۵ روز دفترچه مکانیک خاک ارایه میدهد ، خدمات صوری ارایه نداده ؟ نتایج را عددسازی نکرده ؟؟ با توجه به اینکه حفاری دستی و انجام آزمایشات دانسیته در محل و spt در ۴ عمق مختلف حداقل ۳ روز طول میکشد و انجام حفاری ماشینی و آزمایش دانهول حداقل ۴ روز طول میکشد ، آزمایشات دانه بندی و هیدرومتری و حدروانی حداقل ۳ روز طول میکشد ، ارایه دفترچه ژئوتکنیک زودتر از ۱۱ روز یعنی سمبل کاری ، عددسازی ...
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۳۸ - ۱۳۹۸/۱۲/۲۶
0
0
عضویت در هیات مدیره شرکت های حقوقی و آزمایشگاه ها ، شاغل تمام وقت محسوب میشود پس یک نفر مهندس نمیتواند و نباید سهامدار و عضو هیات مدیره ۴ شرکت حقوقی و ازمایشگاه باشد ، در غیراینصورت این شرکت ها صوری هستند .
نام:
ایمیل:
* نظر:
r_sar پربحث ترین r_sar
r_sar دیگر اخبار گروه r_sar