۱۴:۵۸ - ۰۸ بهمن ۱۳۹۸ - 28 January 2020
کد خبر: ۵۴۳۸۱
یکی از عمده ترین معضلات در کشور ما که ریشه بسیاری از گرفتاری ها بوده فاصله بین برنامه ریزی مسئولان و نیازهای شهروندان است؛ بدین معنا که به دلیل اینکه بسیاری از مسئولان ارتباط دوسویه و عمیقی با شهروندان به عنوان جامعه هدف خود ندارند

یا حداقل این ارتباط اغلب موردی و کمرنگ بوده است، علیرغم صرف هزینه های بالا گرهی از مشکلات مردم باز نکرده و جای تاسف است که حتی در برخی موارد فعالیت ها جنبه نمایشی پیدا می کند.

به گزارش دبیرخانه چهره سال 98 (مدیریت شهری، عمرانی و ساختمانی)، در چنین اوضاع و احوالی دبیرخانه چهره سال با آگاهی از شکاف بین مردم و مسئولان و در راستای ایجاد همگرایی و هم افزایی با برگزاری انتخاباتی کاملا رسانه‌‏ای سعی در نزدیک کردن شهروندان به تصمیم گیران و تصمیم سازان نموده و خوشبختانه در طول شش دوره اخیر به اذعان مسئولان و شهروندان توانسته با جلب مشارکت بالا، به نتایج چشمگیری دست پیدا کند.

بر این اساس، هفتمین جشنواره انتخاب چهره سال 98 از ساعت 12 ظهر 5 بهمن ماه جاری آغاز شده و در ساعت 12 ظهر 15 بهمن ماه به کار خود پایان می دهد و علیرغم اینکه کمتر از سه روز از این زمان سپری شده شاهد استقبال مثال زدنی شهروندان و همچنین مسئولان در گروه های مختلف هستیم.

در هفتمین دوره چهره سال (مدیریت شهری، عمرانی و ساختمانی) به ‌منظور فرهنگ‌سازی و آگاهی ‌بخشی عمومی، در بخش انتخاب روسای سازمان نظام‌ مهندسی استان‌ها موضوعات «اجرای مقررات ملی ساختمان، حقوق شهروندی، آموزش و شناسنامه فنی و ملکی ساختمان» پیگیری می شود.

در بخش شهرداران کشور، موضوعات «توسعه حمل‌ و نقل عمومی و همگانی، کاهش چالش ترافیک، مشارکت و فرهنگ‌سازی در جهت استفاده از حمل ‌و نقل پاک، توان‌بخشی فعالیت ستادهای بازآفرینی، به‌کارگیری ابزارهایی در جهت توسعه شهر هوشمند» تعیین شده است.

در بخش شهرداران مناطق 22 گانه تهران موضوعات «بهبود کیفیت سیمای شهری، طرح‌های تقویت محیط ‌زیست، توسعه حمل ‌و نقل عمومی و همگانی و کاهش حجم ترافیک، مشارکت و فرهنگ ‌سازی در جهت استفاده از حمل ‌و نقل پاک، توان‌بخشی فعالیت ستادهای بازآفرینی» مشخص شده است.

در بخش راهداری، موضوعات «ارتقای سطح ایمنی جاده‌های کشور، توجه به حقوق شهروندی، ارتقای خدمات به بهره‌برداران جاده‌ای و هوشمندسازی مدیریت راه‌ها» پیگیری می شود.

در بخش مناطق آزاد، موضوعات «توسعه زیربناهای گردشگری و جذب توریست، تغییر راهبرد از برنامه‌های واردات محور به تولید و صادرات محور و جذب سرمایه» مشخص شده است.

در بخش مدیران وزارت راه و شهرسازی (معاونان وزارتخانه) موضوعات «ارتقای بهره‌وری در زیرمجموعه، توجه به حقوق شهروندی و تحقق اهداف سازمانی» تعیین شده است.

در بخش شرکت‌های عمران شهرهای جدید موضوعاتی همچون «توسعه پایدار شهرهای جدید، توسعه حمل‌ و نقل عمومی و توجه به موضوع محله محوری» به‌عنوان محورهای جشنواره تعیین ‌شده است

امسال دسته اعضای کمیسیون عمران نیز به این جشنواره اضافه شده است. محور‌های مورد قضاوت شهروندان درباره کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی ‌شامل عملکرد موثر آن‌ها در حوزه‌های انتخابی در محدوده راه و ترابری، مسکن، عمران شهری و عمران روستایی است .

سعید ظریف، دبیر جشنواره چهره سال 98 (مدیریت شهری، عمرانی و ساختمانی) با بیان اینکه برگزاری این جشنواره موجب ارتباط نزدیک مردم و مسئولان می شود، تصریح کرد: برگزاری جشنواره چهره سال این امکان را برای شهروندان فراهم آورده تا مطالبات و دغدغه هایشان را در یک فضای تعاملی مطرح کنند و عملکرد مسئولان را مورد نقد و بررسی قرار دهند و از طرفی مدیران هم از این فرصت برای معرفی فعالیت های خود به شهروندان استفاده کنند.

وی اظهار داشت: بی شک با توجه به خروجی این جشنواره، می توان امیدوار بود که مدیران با شناختن نقاط قوت و ضعف خود، در راستای رضایت جامعه هدف گام بردارند و مردم هم به نقش بی بدیل خود در نظارت بر عملکرد مسئولان آگاه تر شوند که ماحصل این اتفاق مثبت مدیریت شهروند مدار و شهروند مسئولیت پذیر خواهد بود.


برچسب ها چهره ، ساختمان
نام:
ایمیل:
* نظر:
r_sar پربحث ترین r_sar
r_sar دیگر اخبار گروه r_sar