۰۹:۳۸ - ۱۲ بهمن ۱۳۹۸ - 01 February 2020
کد خبر: ۵۴۳۸۶
«صما» گزارش می دهد:
اتهاماتی که امروز به سازمان‌های نظام ‌مهندسی در رابطه با امضافروشی و ظهور و فعالیت شرکت‌های صوری نسبت داده می‌شود، درنتیجه تخلفات افراد و گروه‌های خاصی است که با سوءاستفاده از وضعیت غیرشفاف، امور را به نحوی به نفع خود پیش می‌برند که درنهایت دود آن به چشم تمامی جامعه مهندسی می‌رود.

علیرغم اینکه قطعا تمامی مهندسان در این چرخه حضور ندارند و گروه کثیری از مهندسان نیز هستند که با درک جایگاه مهندسی و پایبندی به اصول اخلاق حرفه‌ای، منافع ملی و بهره‌برداران را بر منافع شخصی خود ترجیح می‌دهند؛ اما بدیهی است که تخلفات گروه مقابل به اعتبار کل جامعه مهندسی و سازمان‌های نظام ‌مهندسی خدشه وارد می‌سازد.

در همین رابطه محمد حسین شرکا، رییس سازمان نظام مهندسی خراسان رضوی معتقد است: نخستین نیاز مهندسان، حفظ شخصیت و حیثیت علمی و جایگاه حرفه ای آنها است که در حال حاضر این مهم به باد رفته است؛ چراکه وقتی صحبت از امضافروشی و بسازوبفروشی می شود، این امر به حیثیت علمی و حرفه ای ممهندسان برمی گردد.

به گزارش «ساختمان» هرچند وقتی حرف از امضافروشی و ارائه خدمات صوری به میان می آید، اولین انگشت اتهام به سوی مهندسان و جامعه مهندسی نشانه گرفته می شود؛ اما برخی افراد براین باورند که این کارفرمایان پروژه ها هستند که به معضل صوری کاری در بخش اجرا و نظارت بر ساخت و سازها دامن می زنند.

به گفته این افراد، اشکال کار از آنجایی شروع می شود که انبوه سازان و یا افرادی که به شکل بسازوبفروش در بازار مسکن فعالیت می کنند، یکی از پارامترهای اساسی که در نظر می گیرند؛ کاهش هزینه ها و صرف هزینه کمتر برای ساخت پروژه است.

از سوی دیگر از آنجایی که بهره برداران نیز به کیفیت مسکن موردنظر خود از لحاظ مصالح کاربردی و رعایت اصول فنی توجه نمی کنند؛ این مهم از سوی سازندگان موردتوجه قرار نمی گیرد.

در چنین شرایطی مالکان به خود اجازه می دهند که برای پایین آوردن هزینه تمام شده ساختمان خود دست به هرگونه لابی گری بزنند و از مهندسانی در پروژه خود استفاده کنند که دستمزد کمتری دریافت می کنند و درعین حال تخفیف بیشتری می دهند و درنهایت هم حضور کمرنگی در پروژه دارند و این رویه به نفع مالک یا کارفرما است. چراکه اگر مهندس ناظر و مجری حضور پررنگی در پروژه داشته باشد و به صورت تمام وقت در محل پروژه حضور یابد؛ به یقین برای اجرای استاندارد ساختمان هزینه های بیشتری را برای سازنده می تراشد و او را مجبور می کند که ساخت ساختمان را به شکل استاندارد و صحیح پیش ببرد.

بنابراین یکی از روش هایی که افراد بسازوبفروش در بخش ساخت وساز دنبال می کنند؛ این است که نظارت و اجرای دقیق را در ساختمان خود مطالبه نکنند. مگر آن دسته از سازندگانی که خویش فرما هستند و برای خود ساختمان می سازند و یا سازندگانی که به انجام کار درست اعتقاد دارند و بر این باورند که حتی درصورت ضعف عملکرد سیستم اجرا و نظارت، باید ساختمان باکیفیت و مناسبی را تحویل بهره برداران دهند.

با این حال تعداد این سازندگان اندک است و بخش عمده سازندگان درنبود نظارت و اجرای دقیق، از شرایط موجود سوءاستفاده می کنند و باهدف کاهش هزینه های تمام شده ساخت وسازهای خود، به دنبال حضور حداقلی ناظران و مجریان در پروژه های ساختمانی هستند.

به گزارش «ساختمان» راهکاری که کارشناسان در این بخش برای مقابله با سازندگان و کارفرمایان سودجود ارائه می کنند، صدور واقعی شناسنامه فنی و ملکی ساختمان است.

به عقیده آنها اگر شناسنامه فنی و ملکی ساختمان جدی گرفته شود و دیتیل های اجرایی و مشخصات فنی ساختمان به درستی در آن قید شود و قابل استناد باشد؛ می تواند در کاهش تخلفات از ناحیه مالکان موثر عمل کند.

با این حال به نظر می رسد در این بخش نیز باتوجه به وجود صوری کاری و صدور شناسنامه های صوری، راه برای تخلف سازندگان جهت استفاده از مجریان و ناظران صوری در ساخت و سازها هموار است.

منبع :مجله ساختمان -شماره بهمن 1398

برچسب ها مسکن ، نظام مهندسی
انتشار یافته: ۲۴
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
مسعود
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۰۳ - ۱۳۹۸/۱۱/۱۲
0
0
صوری کار و متقلب اصلی حاکمیت هست.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۱۹ - ۱۳۹۸/۱۱/۱۲
0
0
اغلب اعضای هیات مدیره نظام مهندسی به ساخت و ساز مشغول هستند به همین علت خودشان با مجری مخالف هستند و هیچ تلاشی برای شناسایی مجریان صوری انجام نمیدهند .
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۱۸ - ۱۳۹۸/۱۱/۱۲
0
0
وقتی اکثر مدیران سازمان نظام مهندسی خودشان بساز و بفروش هستند مسلما علاقه ای ندارند حتی یک ریال بابت مجری ذیصلاح بپردازند پس همه تلاش خود را برای حذف مجری ذیصلاح انجام میدهند .
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۲۶ - ۱۳۹۸/۱۱/۱۲
0
0
چرا نظام مهندسی برای حضور و غیاب مهندسان ناظر و مجری سرساختمان ، دستگاه حسگر اثر انگشت نصب نمیکند ؟؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۴۴ - ۱۳۹۸/۱۱/۱۲
0
0
برخی بساز و بفروش ها با تاسیس یک شرکت سهامی خاص و خریدن پروانه ۲ نفر مهندس مجری به عنوان مدیرعامل و عضو هیات مدیره شرکت ، یک شرکت مجری حقوقی ایجاد کردند و تمام کارهای بزرگ را می بلعند .
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۵۸ - ۱۳۹۸/۱۱/۱۲
0
0
الان طراحان صوری هم به میدان آمدند ، یعنی مسئول دفتر طراحی از ۸ صبح تا ۱۴ ظهر در دفتر طراحی حضور ندارد چون پروانه محاسبات خود را واگذار کرده و به شغل دیگری روی آورده .
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۱۵ - ۱۳۹۸/۱۱/۱۲
0
0
مجری ارزان، اصلا سرکار نمیاد چون هیچ کنترل و بازرسی بر حضور و غیاب مهندسان سرساختمان وجود ندارد .
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۴۲ - ۱۳۹۸/۱۱/۱۲
0
0
اگر مدیران نظام مهندسی واقعا به دنبال قانونمند کردن مجری ذیصلاح بودند ، بیمه تامین اجتماعی مجریان را از مالک می گرفتند .
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۰:۲۵ - ۱۳۹۸/۱۱/۱۳
0
0
وقتی حاکمیت ( دولت ) به وظایف نظارتی خود عمل نمیکند ، نتیجه این میشود که برخی مهندسان شاغل در بخش دولتی با مبالغ پایین ، امضافروشی میکنند و مهر نظام مهندسی و پروانه نظام مهندسی را میفروشند ، و افراد سودجو پیدا میشوند که با ثبت شرکت سهامی خاص و خریدن پروانه ۲ نفر از مهندسان مجری به مبلغ ۹ میلیون تومان ، یک شرکت مجری حقوقی تاسیس کرده و تمام کارهای بزرگ ساختمانی را می بلعند . با ادامه این روش ، افرادی که تنها منبع درآمدشان سهمیه های نظام مهندسی است یا بیکار میشوند یا مجبور میشوند با تعرفه پایین کار کنند و نهایتا به مشاغل کاذب و غیرتخصصی مثل مسافرکشی و اسنپ و کاسبی و دلالی روی می آورند
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۴۴ - ۱۳۹۸/۱۱/۲۰
0
0
سکوت وزارتخانه در مقابل فساد سیستمی

از کار نظارت انتخابی که حتی توسط آخوندی معلوم الحال ، جلوگیری به عمل آمد ولی متاسفانه در دوره جدید عمدا یا سهوا توسط وزارتخانه چشم پوشی می گردد !

دلیل عدم اعتراض مطالبه گران تا به حال این بود که چون رئیس سابق سازمان نظام مهندسی تهران با همه ناکاستیها ، ظرفیت ارجاع شرکتهای حقوقی و حقیقی را جدا نموده بود . ( بالای 5 هزار متر مربع )


ولیکن در حال حاضر ، این مانع برداشته شده و شرکتهای حقوقی با اجاره کیلویی پروانه همکاران محترم بازنشسته ( بالای 70 سال ) و کارمندان تمام وقت دولتی ، تا خرخره ظرفیتشان سالانه شان را پر می کنند و به ریش مهندسان حقیقی می خندند ...


این وضعیت غیرقابل تحمل است و تاسف بارتر اینکه انتظار برای راه اندازی ارجاع نظارت کشوری تنها خیال خوش است .


وزیر محترم راه و شهرسازی آقای مهندس اسلامی صبر جامعه مهندسان حقیقی برای اجرای عدالت در حال لبریز شدن است !!!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۰۳ - ۱۳۹۸/۱۱/۲۰
0
0
شفافیت در نظام‌مهندسی از کجا باید آغاز کرد؟

فقط اگر این موضوع، برای اعضا روشن شود، دیگر نیازی به احداث اتاق و یا سالن شیشه ای توسط ادمین های هیات مدیره نیست!!!!
اعضای هیات مدیره فعلی، ادوار ششم و هفتم و حلقه راهبردی آنها عضو یا ذینفع چه شرکت‌هایی هستند؟
ظرفیت طراحی، نظارت یا اجرای اعضای هیات مدیره و افراد پشت پرده آنها از سال ۹۲ تا کنون اعلام کنند؟

شفافیت از همین‌جا آغاز می‌شود.
و اعضا،
سازمان را از خود می‌دانند، دیوار بی‌اعتمادی اعضا و سازمان فرو می‌ریزد، اعضا در برنامه‌های سازمان مشارکت می‌کنند، به‌مرور اتاق شیشه‌ای نظام‌مهندسی ساختمان خود شکل می‌گیرد.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۰:۴۱ - ۱۳۹۸/۱۱/۲۳
0
0
حتی برخی کارمندان ادارات راه و شهرسازی به فکر تاسیس شرکت های مجری حقوقی صوری یا آزمایشگاه های خاک و بتن صوری افتادند ، چون با رابطه بازی میتوانند کار بگیرند . کارمندان وزارت راه و شهرسازی یا خودشان یا همسرانشان و یا فرزندانشان سهامدار شرکت های حقوقی شده و این شرکت ها را تصاحب و راهبری میکنند .
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۱:۲۱ - ۱۳۹۸/۱۱/۲۶
0
0
جریان کار های بدون مجری بزرگ که در حال اجرا در شهر تهران است چیست به
حدوده ۴۰۰ پروژه بالای ۲۰۰۰ متر در سال ۹۸ و حدوده ۹۰۰ پروژه بالای ۲۰۰۰ متر در سال ۹۷ و بیش از ۴۰۰۰ پروژه فعال بالای ۲۰۰۰ متر در شهر تهران بدون مجری ناظر معرفی شد و اجازه کار به انها داده شد که معادل ۵ میلیون متر مربع کار می باشد حالا اینکار چگونه انجام شده است و چرا سازمان تا کنون هیچ بر خوردی با مالکها های متخلف انها انجام نداده و چه تعداد از این کار ها توسط ناظرینشان اعلام شده اند و با ناظرینی که خارج از قانون و مقررات ملی اجازه انجام عملیات اجرا بدون حضورمجری و سرپرست کارگاه و ثبت قرارداد اجرا را می دهند چه بر خوردی شده مسول این کوتاهی ها در اجرای قانون در سازمان کیست بیش از میلیارد ها تومان کار و خدمات اجرا اینگونه از دست مهندسان رفته است و کیفیت این ساختمانها نیز به علت نبود افراد دارای صلاحیت نمی تواند مطلوب باشد حال پول این سکوت در جیب چه افرادی رفته است و چه دستهای پشت پرده ای مانع از توقف این کار ها و برخورد با ناظرینشان می شود
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۳۷ - ۱۳۹۸/۱۱/۲۶
0
0
مطابق پیگیریهای انجام شده در مورد پروژه های بالای ۲۰۰۰ متر بدون مجری تعدادی از این پروژه ها حتی مبلغ مربوط به کنترل نقشه را واریز نکردند و تعدادی از انها نیز مبلغ شناسنامه فنی خود را نیز واریز نکردند وبرای ازمایشهای مربوط به بتن و جوش خود نیز از ازمایشگاه دارای صلاحیت وکارتابل دار داخل سازمان استفاده نمی کنند انگار دستهای پشت پرده قوی نمی خواهند کسی نزدیک به اینکار ها شود وبا وجود اینگونه قانون گریزیها در سازمان خودمان حتی اگر تفاهمی باشهرداری بر مبنای استفاده از مجری انجام شود بعید است اجرایی شود ماننده چندین تفاهم نامه ای که در سالهای قبل با شهرداری بسته شد ونمونه ان تفاهم سال ۱۳۹۴ و۹۶با شهرداری برای اجرای مجری و تفاهم نامه استفاده از مهندسان ۴ رشته در تمامی پروژه های تهران وبیشتر اینها به مانند یک کار نمادین برای مقاصد خاصی تبدیل می شود برای اجرای قوانین بهتر است اول از خانه خودمان شروع کنیم البته اگر قصدی واقعی برای اجرا کامل قوانین باشد.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۲۵ - ۱۳۹۸/۱۱/۳۰
0
0
بهتر است ارسال گزارش مرحله ای ناظران به شهرداری به شکل آنلاین انجام شود و فیلم و عکس گزارشات پیوست شود تا حضور تمام وقت مجریان و ناظران سرپروژه عملی شود
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۰۹ - ۱۳۹۸/۱۲/۱۵
0
0
با دستور قضایی معاون دادستان همدان در حقوق عامه مردم
افراد شامل بند ۵ ماده دو مکرر اصلاحی ایین نامه اجرایی سازمان نظام مهندسی و بخشنامه و دستورالعمل وزارت مسکن در ۱۲ دستگاه پیوست دستورالعمل موصوف از ارایه خدمات مهندسی منع شدند .
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۲۷ - ۱۳۹۸/۱۲/۲۲
0
0
عمق فاجعه وقتی هست که بساز و بفروش بیسواد و بعضا کلاهبردار که دور از چشم ناظر ، میلگرد تقویتی تیر و ستون را میکشد بیرون و یا از بتن با عیار پایین و ارزان در فندانسیون استفاده میکند و یا وال پست اجرا نمیکند .... با خرید پروانه ۲ نفر از مجریان و تاسیس شرکت سهامی خاص و قرار دادن ۲ نفر مهندسان در سمت مدیرعامل و عضو هیات مدیره شرکت توانسته یک شرکت مجری حقوقی در نظام مهندسی تاسیس کند و تمام مسئولیت های ساخت و ساز را به گردن مهندسان بیچاره انداخته تا بتواند اعمال غیرقانونی خود را قانونی و موجه جلوه دهد . بعد همین بساز و بفروش سهامدار عمده و صاحب شرکت مجری حقوقی شده و نظام مهندسی هیچ برخوردی با او نمیکند .
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۱۹ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۳
0
0
چرا سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران به فساد کشیده شده است:
مافیا چیست و چگونه عمل میکند؟

چرا سعیدیان به خود این اجازه را میدهد در حالی که عضو هیات مدیره یک شرکت مجری است کاندید ریاست سازمان شود و بعد از انتخابش ۲ کار مجری برای شرکت خودش هم ثبت کند!!! خیالش هم با این تخلفش راحت است و باورش بر این است که همچنان رئیس میماند!

چرا طاهری پس از رئیس شدن بخود اجازه میدهد که کار درشت ۱۱۴ هزار متری بگیرد!!! یک سال هم رئیس میماند و آب از آب هم تکان نمی خورد!!!

چرا احمد خرم بخود اجازه میدهد ۱۵ میلیارد تومان به اتفاق دزفولیان از خزانه سازمان با هماهنگی به دو شخص ثالث در قالب ۲۴ چک پرداخت نماید و پس از افشای این اختلاس این دو یار غار مثل فیلم های هندی یکی دزد میشود و دیگری شاکی!
ساختمان ارغوان که قرار بود با ۱۱۸ میلیارد تومان کامل شده و تحویل سازمان شود، با حیف و میل هایی که باعث شده بود در حال حاضر پیشرفت ۴۰٪ دارد!!!
اما با اطلاع از این تخلفات در یک اقدام عجیب از طرف وزیر به رئیس جمهور مملکت اسلامی برای ریاست شورای مرکزی معرفی و حکم ریاست هم میگیرد!!!

چرا حسن قربانخانی با رئیس شدن از شرکتش خارج و پس مدتی بیش از یک میلیون متر مربع کار برای رفقایش به ارمغان می آورد!!! او تنها کسی بود که به سزای اعمالش رسید اما بلافاصله پس از اطلاع از برکناریش، آقای رجبی رئیس نظام مهندسی کشور به سمت مشاور ارشد خود منصوب میکند!!

چرا بیطرف در موضوع ۴۰ میلیاردی باعث به انحراف کشاندن پرونده در دادگاه می شود. چرا ماجرای کارهای فروردین ۹۵ با مدیریت ایشان اتفاق می افتد!!!
ایشان بلافاصله معاون وزیر می شود!!!.

پشت پرده همه این حمایت ها چه کسانی هستند. عده ای دانسته و حساب شده در باند مافیا و عده ای هم بدون اطلاع از واقعیت پشت پرده، سفارش می پذیرند!!
این یعنی وجود مافیای هولناک
سرداري
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۴۸ - ۱۳۹۹/۰۲/۰۲
0
0
بساز و بفروش ها مي خواهند ناظر را خودشان انتخاب كنند و ناظر هم هيچ وقت سر ساختمان نياد.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۱:۱۷ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۰
0
0
ضمن عرض سلام و احترام خدمت اعضای محترم جامعه مهندسی استان تهران

با توجه به انتشار میزان کار نظارت متعلق به افراد حقوقی و حقیقی از طرف شهرداری اسلام شهر که عمدتاً خارج از عرف و دستوالعمل و ناشی از روابط خاص بوده است و به لحاظ اینکه رییس ادواری سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران و رییس کمیسیون نمایندگی ها و معاونت امور هماهنگی دفاتر نمایندگی و رییس دفتر نمایندگی اسلام شهر ، طبق وظایف ذاتی خویش موظف به کنترل و جلوگیری از تخلفات مذکور بوده اند و این وظیفه مهم را تعمداً و یا به دلیل قصور انجام نداده اند، ، بدین لحاظ از رییس فعلی سازمان در خواست داریم تا در اولین جلسه هیات مدیره به موضوع رسیدگی و پرونده تخلفات افراد نامبرده را به شورای انتظامی ارسال و از فعالیت و حضور افراد فوق در سازمان جلوگیری نمایند.
در ضمن در خواست موکد داریم که ضمن دریافت وانتشار جداول مشابه از دیگر شهرداری های استان و رسیدگی به آنها تاکید موکد نمایند تا معاونت فعلی و ریاست کمیسون نمایندگی روزانه گزارش های کار های دریافتی را در سایت سازمان قرار دهند
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۱۰ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۶
0
0
عملا مجری با شرایط فعلی هیچ گونه قدرت اجرایی ندارد ومالک هر کاری دلش بخواهد انجام می دهد.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۱۴ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۸
0
0
  مجریان ساختمان  

آیین نامه ماده ۳۳ قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان

مدتی است که شهرداری تهران پیرو آیین نامه ۳۳ جهت پروانه ساختمان از مالک ساختمان مجری درخواست میکند که متاسفانه عده ای از مهندسین بدون توجه به عواقب آن اقدام به ارائه برگه به اصطلاح صوری میکنند ! این اشخاص یا واقعا خبر ندارند که همه مسئولیت های ساخت و ساز به عهده شان است  یا نیازمند وجه ناچیزی هستند که دریافت مینمایند . در همین رابطه اعلام میکنیم : در صورت پیش آمدن اتفاقی ناگوار (خدای ناکرده) مسئول ۱۰۰% این واقعه مهندس مجری است . قانون گذار و مراجع ذی ربط هیچ عذر و بهانه ای را در این زمینه نمیپذیرد
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۲۲ - ۱۳۹۹/۰۲/۲۰
0
0
متاسفانه تعدادی از کارمندان اقدام به ثبت قرارداد اجرا با مالکین نموده اند ، ضمن اینکه پرونده ای جهت شکایت از ایشان ، نزد شورای انتظامی در حال ثبت است ، لازم است که به اطلاع این دسته از افراد برساند که طی پیگیریهای بعمل آمده و با دستور مستقیم مراجع قضایی ، این افراد شامل تعارض منافع شده و قطعا مجازات سنگینی در انتظار ایشان خواهد بود ، لذا تقاضا دارد قبل از ثبت قرارداد و ارائه فرم خود اظهاری مبنی بر عدم کارمند بودن ، به عواقب کار خود بیاندیشند ، و خاطر خود و دیگران را در مراجع قضایی مکدر نکنند
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۲۲ - ۱۳۹۹/۰۲/۲۰
0
0
با سلام خدمت دوستان عزیز
نظر به بند ۲۹_۱ مبحث دوم مقررات ملی ساختمان در خصوص شاغلین تمام وقت به استحضار میرساند ، این کمیته از کارمندانی که اقدام به ثبت قراداد مجری نمایند در شورای انتظامی طرح دعوی خواهد نمود .
لذا لازم است بعرض برساند ، کلیه عواقب ناشی از این امر که بعلت پر کردن فرم خود اظهاری مبنی بر عدم اشتغال دائم در سازمانها ، نهادهای دولتی و خصوصی میباشد ، بعهده خود شخص خاطی است.
کمیته مجریان ذیصلاح استان همدان
نام:
ایمیل:
* نظر:
r_sar دیگر اخبار گروه r_sar