۱۲:۰۷ - ۱۵ بهمن ۱۳۹۸ - 04 February 2020
کد خبر: ۵۴۴۰۴
روسای پیشین سازمان نظام مهندسی ساختمان مطرح کردند:
غرضی سازمان نظام مهندسی ساختمان ایران را سامان یافته ترین تشکل مهندسی در جهان عنوان کرد و گفت: نسبت تعداد مهندسان به جمعیت کشور ما حتی از آمریکا به عنوان یک کشور پیشرفته بالاتر است.

روز دوشنبه چهاردهم بهمن، سالن جلسات شورای مرکزی شاهد برگزاری نشست تخصصی با روسای پیشین سازمان نظام مهندسی ساختمان بود.

نظام مهندسی ایران، سامان یافته‌ترین تشکل مهندسی در جهان/در جوامع پیشرفته تنها دارندگان تخصص حرفه‌ای از حق امضا برخوردارند

عمر مفید ساختمان‌ها با اجرای مقررات ملی به بالای صد سال می رسد

به گزارش «صما» در این جلسه سید محمد غرضی که طی سه دوره ریاست سازمان نظام مهندسی ساختمان را بر عهده داشته است، به شرح قبض و بسط مهندسی در ایران به لحاظ فیزیکی و نرم افزاری پرداخت و گفت: قبض و بسط مهندسی حتی در امور سیاسی کشور نیز جایگاه برجسته ای داشته که نمونه آن در خیزش دانشجویی آذر سال ۱۳۳۲ بوده است.

وی سازمان نظام مهندسی ساختمان ایران را سامان یافته ترین تشکل مهندسی در جهان عنوان کرد و گفت: نسبت تعداد مهندسان به جمعیت کشور ما حتی از آمریکا به عنوان یک کشور پیشرفته بالاتر است.

غرضی نقش مهندسان را در تبدیل جریان اجتماعی از سنتی به مدرن تشریح و نمونه هایی از خدمات ارزشمند مهندسان در سال های اخیر به کشور را برشمرد.

وی افزود: در سال های آینده، کشور به سوی تعالی زندگی می‌رود و مهندسان در آفرینش آن سهم ارزنده ای دارند.

غرضی تمدن را در ارتقای کیفیت اعلای حیات انسان تعریف کرد و مهندسان را به همدلی و همکاری بیشتر با یکدیگر سفارش کرد و این مجموعه را دارای اقتدار اجتماعی برای کشور نامید.

به عقیده غرضی، در صورتی که مقررات ملی ساختمان به درستی در کشور اجرا شود، عمر مفید ساختمان ها به بالای صد سال نیز خواهد رسید.

یک ساختار ویژه برای نظارت بر شهرداری و شهرسازی پیش بینی شود

در ادامه این نشست اکبر ترکان گفت: قسمتی از وظایف دولت به تدریج به نهادهای مردمی و حرفه ای سپرده شده است.

وی تاکید کرد: تخصص حرفه ای به مراتب نسبت به مدرک تحصیلی ارزش بالاتری دارد و در جوامع پیشرفته تنها دارندگان تخصص حرفه ای بالا از حق امضا به عنوان یک ارزش برخوردار هستند.

ترکان بروز برخی اشکالات در صنعت ساختمان را ناشی از اشکال در شهرسازی عنوان کرد و گفت: باید یک ساختار ویژه برای نظارت بر شهرداری و شهرسازی داشته باشیم که در امتداد حوزه فعالیت شورای عالی شهرسازی قرار می گیرد و لازم است از مهندسان شهرساز برای نظارت بر شهرسازی استفاده شده و دستمزد آنان از وزارت راه و شهرسازی یا سازمان نظام مهندسی ساختمان تامین شود.

ترکان تاکید کرد: در قضاوت عمومی جامعه نسبت به سازمان نظام مهندسی ساختمان برخی بی‌انصافی ها پیش آمده که لازم است اعتمادسازی مجدد صورت پذیرد.

وی تاکید کرد: اگر امروز طبق قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان، ساخت و سازها بر مبنای مقررات ملی انجام شود می‌توان امیدوار بود که هیچگونه خسارتی در حوادث و بلایای طبیعی پیش نخواهد آمد و این دستاورد بزرگی است.

وی اضافه کرد: بخش هایی از ظرفیت قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان هنوز اجرا نشده که یکی از مهمترین آنها شناسنامه فنی و ملکی است که اهمیت بسیار بالایی دارد.

وحدت رویه اعضای شورای مرکزی و همگرایی سازمان های نظام مهندسی

سومین مهمان نشست مشترک روسای سازمان ها و اعضای شورای مرکزی، فرج الله رجبی رئیس پیشین سازمان نظام مهندسی ساختمان بود که خواستار اصلاح ارتباطات عمودی رده های تشکیلاتی سازمان شد و گفت: اهداف سازمان نظام مهندسی ساختمان باید متناسب با توانمندی های آن تعریف شود و ساختار سازمان نیز با اهداف آن متناسب باشد.

وی با ذکر خاطراتی از دوره هفتم شورای مرکزی سازمان نظام مهندسی ساختمان تاکید کرد: وحدت رویه اعضای شورای مرکزی و نیز هماهنگی و همگرایی سازمان های نظام مهندسی ساختمان استان ها و اصلاح روابط بین این مجموعه ها می‌تواند در پیشبرد امور موثر باشد.

خرم نیز با تشکر از حضور آقایان غرضی، ترکان و رجبی در این نشست، اظهار داشت: اگر امروز ما می توانیم گام های بلندی به پیش برداریم، با تکیه بر تلاش روسای سابق و اعضای دوره های مختلف شورای مرکزی سازمان نظام مهندسی ساختمان و آحاد مهندسان است.

وی با ذکر خاطراتی از تلاش های روسای سابق سازمان، ابراز امیدواری کرد در آینده نیز از منویات و پیشنهادهای آنان به نحو مقتضی استفاده شود و گفت: امیدواریم نظرات، پیشنهادها و راهنمایی‌های مهمانان بتواند در جهت ایفای بهتر وظایف و رسالت این نهاد مردمی و فنی، تخصصی موثر باشد.


انتشار یافته: ۲
در انتظار بررسی: ۱
غیر قابل انتشار: ۰
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۱۷ - ۱۳۹۸/۱۱/۱۹
0
1
در ایران یک راننده تریلی هم میتواند با خریدن پروانه ۲ نفر از مهندسان مجری ، یک شرکت مجری حقوقی تاسیس کند و سهامدار عمده شرکت باشد .
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۴۵ - ۱۳۹۸/۱۱/۱۹
0
0
چرا این سازمان یافته ترین تشکل و سازمان هیچ فکر و اقدام حداقلی برای تعیین تعرفه های اعضای خود در ابتدا هر سال نکرده و نمیکند؟؟؟!!!
نام:
ایمیل:
* نظر:
r_sar پربحث ترین r_sar
r_sar دیگر اخبار گروه r_sar