۱۶:۰۲ - ۲۱ بهمن ۱۳۹۸ - 10 February 2020
کد خبر: ۵۴۴۲۶
معاون شهرسازی و معماری شهرداری تهران در اجلاس سراسری سازندگان و طراحان در تهران:
معاون شهرسازی و معماری شهرداری تهران در اجلاس سراسری سازندگان و طراحان گفت: سوای از بحث کیفیت فضاهای شهری و کیفیت معماری و طراحی، بازار کسب و کار ملک و ساختمان سازی از منظر رونق کسب و کار، بازار شفاف و روشنی نیست.

شفافیت از اصول بنیادین رونق فضای کسب و کار است

عبدالرضا گلپایگانی در پنل تخصصی «چشم انداز حوزه‌های شهری، عمرانی و ساختمانی سال 1399» با تاکید بر اینکه یکی از اصول بنیادین رونق فضای کسب و کار، شفاف و روشن بودن و ‌قابل پیش بینی بودن است، گفت: در فضای کسب و کار آنچه که اهمیت بنیادین دارد و کسب و کار را با شعبده بازی و قماربازی از هم تفکیک می کند، همین شفاف و روشن بودن و ‌قابل پیش بینی بودن است.

توقف 450هزار میلیارد تومان سرمایه ملی در سیاه‌چاله واحدهای خالی/ شهر را زیر سیطره کمیت برده‌ایم/ شفافیت، اصل بنیادین رونق فضای کسب‌و‌کار

وی ادامه داد: در فضای شهرداری آنچه که ما به عنوان چارچوب های طراحی و چارچوب های ساخت می شناسیم، مواردی هستند که در قالب ضوابط طرح تفصیلی روشن و شفاف شده اند و به تصویب نهادهای ذی صلاح رسیده اند.

گلپایگانی با ابراز تاسف از اینکه در شهرداری تهران آنچه که اعتبار ندارد، همین ضوابط و مقرراتی هستند که باید اصل و اساس کار باشند، گفت: از منظر فضای کسب و کار مهمترین وظیفه ای که ما به عهده داریم، همین شفافیت و به اشتراک گذاشتن اطلاعات موجود در شهرداری با مردم و سازندگان و نهادهای حرفه ای و همچنین پایبندی به ضوابط و مقررات و قوانین است.

وی افزود: کسی که وارد فضای ساختمانی می شود، اگر کاربری، تعداد طبقات، تراکم، نوع استفاده آن ملک برای او شفاف باشد، حتما محاسبات مالی هم برای او دقیقتر خواهد بود و شفافتر می تواند عمل کند.

ارائه اطلاعات شفاف به سازندگان

این مسئول با اشاره به یک اقدام مهم در شهرداری گفت: اکنون همه می توانند در سایت تهران من اطلاعات کلیه املاک از قبیل تراکم و پهنه واقع در آن را مشاهده کنند. به این صورت که اگر پهنه بندی آن تغییر داشته، این تغییر چه زمانی و بر اساس چه مصوبه ای اتفاق افتاده است؛ آیا مصوبه کمیسیون ماده 5 و یا رای ماده 100 را دارد؛ یا زمین آن رای باغ دارد و رای کمیسیون ماده 12 دارد.

گلپایگانی ادامه داد: اگر این اطلاعات به صورت شفاف در اختیار سازنده قرار بگیرد با آگاهی و دانش بهتری می تواند به بازار کسب و کار مرتبط با ملک شود.

توقف 450هزار میلیارد تومان سرمایه ملی در سیاه‌چاله واحدهای خالی/ شهر را زیر سیطره کمیت برده‌ایم/ شفافیت، اصل بنیادین رونق فضای کسب‌و‌کار

فضای کسب و کار به اسم طرح های موضعی عقیم شده بود

وی همچنین با اشاره به یک اقدام دیگر در شهرداری تهران گفت: ما در طرح تفصیلی برخی از محدوده ها را به عنوان طرح موضعی مشخص کرده ایم که برای آنها طرح موضعی تهیه شود. دقیقا همان جاهایی را که ظرفیت بیشتری برای کسب و کار داشتند، مقرر شده که به عنوان فضاهای واجد ارزش، کارهای ویژه در آن مناطق انجام گیرد.

گلپایگانی با بیان اینکه این کار ویژه به مدت 7 سال انجام نشده بود، گفت: به اسم طرح های موضعی و موضوعی، بخش عمده ای از فضای کسب و کار در شهر که می تواند برای شهر تولید ارزش کند و سبب ارتقای کیفیت شهر شود، همه به اسم طرح های موضعی عقیم شده بود.

وی افزود: ما در عرض 6 سال 22 طرح موضعی و در عرض یک سال 15 طرح موضعی را که هر کدام اهمیت بی بدیلی داشته اند، تهیه کرده ایم.

صدور پروانه های خارج از ضوابط و مقررات تخلف است

این مسئول همچنین با اشاره به اینکه دستور نقشه و صدور پروانه در شهرداری تهران سیستمی شده است، گفت: در مناطق 22 گانه شهرداران دیگر نمی توانند پروانه های خارج از ضوابط و مقررات ارائه کنند.

وی ادامه داد: علیرغم اینکه در سال های گذشته بخشی از درآمد شهرداری موکول به پروانه های خلاف ضوابط و مقررات بوده و ما در جایگاه خوبی از نظر کسب درآمد از محل ساخت و سازها نبودیم، اما با همکاری شهرداری مناطق این اقدام را انجام دادیم تا فضای کسب و کار را شفاف تر کنیم.

گلپایگانی افزود: ما برای جلوگیری از مصرف شهر و مصرف مصالح، در حال انجام اقداماتی هستیم که شهر را به سمت تولید ثروت و تولید کیفیت ببریم که کار مشکلی است.

توقف 450هزار میلیارد تومان سرمایه ملی در سیاه‌چاله واحدهای خالی/ شهر را زیر سیطره کمیت برده‌ایم/ شفافیت، اصل بنیادین رونق فضای کسب‌و‌کار

اختصاص 10 سانتی متر پیش آمدگی، توهین به جایگاه معماران است

به گفته وی، اینکه فقط 10 سانتی متر پیش آمدگی را به معمار اختصاص داده اند، به معنی توهین به جایگاه معمار و تحقیر اوست و این مسئله ناشی از سنت های نادرستی است که در شهر شکل گرفته است.

گلپایگانی ادامه داد: این سنت های نادرست ناشی از سیطره کمیت است و از کیفیت ساختمان کمتر صحبت می شود و در فضایی که زمین و ملک تبدیل به کالای سرمایه ای شده است، صحبت از کیفیت دشوار است.

این مسئول افزود: در این تصور که رونق صنعت ساختمان رونق سایر بخش های اقتصادی را به دنبال دارد، ابهام بزرگی وجود دارد. در شهر تهران 300 هزار واحد مسکونی ساخته شده که خالی است و به معنای 450هزار میلیارد تومان سرمایه است که معادل با 9 برابر بدهی ای است که از گذشته به ما ارث رسیده است.

معاون شهرسازی و معماری شهرداری تهران با بیان اینکه این عدد به معنی متوقف کردن سرمایه های ملی در سیاهچاله است، گفت: شهر را زیر سیطره کمیت برده ایم و بناهایی ساخته شده که در آنها کیفیت مغفول واقع شده است.

وی در پایان خاطرنشان کرد: ما در شهرداری تهران از همه طراحان، معماران و سازندگانی که به فکر ارتقای شهر هستند، حمایت می کنیم.

توقف 450هزار میلیارد تومان سرمایه ملی در سیاه‌چاله واحدهای خالی/ شهر را زیر سیطره کمیت برده‌ایم/ شفافیت، اصل بنیادین رونق فضای کسب‌و‌کار

انتهای پیام/

کد خبر: 0224


نام:
ایمیل:
* نظر:
r_sar پربحث ترین r_sar
r_sar دیگر اخبار گروه r_sar