۱۷:۳۹ - ۲۱ بهمن ۱۳۹۸ - 10 February 2020
کد خبر: ۵۴۴۲۹
رییس نظام مهندسی ساختمان استان تهران در اجلاس سراسری سازندگان و طراحان در تهران تشریح کرد:
رییس نظام مهندسی ساختمان استان تهران گفت: صنعت ساختمان به عنوان موتور محرکه اقتصادی، با بیشترین اشتغال‌زایی و کارآفرینی، نقش برجسته و پیشرانی در اقتصاد ملی دارد.


دلایل عدم ورود بخش خصوصی برای تکمیل پروژه‌های عمرانی / نهادینه سازی مجری ذی صلاح و شناسنامه فنی و ملکی ساختمان الزامی است

سعید سعیدیان در ابتدای اجلاس سراسری سازندگان و طراحان در تهران که با حضور کثیری از مسئولان، سازندگان، تولید کنندگان، طراحان و فعالان سه حوزه مدیریت شهری ،عمرانی و ساختمانی روز20 بهمن در هتل اسپیناس پالاس برگزار شدگفت: تحریم‌های ظالمانه آمریکا علیه مهین مان هر چند در جذب سرمایه، تجهیزات نوین، تکنولوژی‌های روز و ماشین‌آلات ساختمانی مشکل آفرین بوده اما همین چالش و تحریم‌ها در دستیابی به خود اتکایی در تولید مصالح ساختمانی و حرکت به سمت اقتصاد دانش بنیان ساختمان و شکوفایی تکنولوژی‌های بومی و داخلی ،نقش آفرین بوده است.

وی در ادامه افزود: صنعت ساختمان ایران در سال آینده با فرصت،چالش و بیم‌ها و امیدهایی مواجه است که می‌بایست از فرصت‌ها و ظرفیت‌های موجود به بهترین نحو‌ ممکن ،بهره جست.

سعیدیان با بیان اینکه منابع مالی و نقدینگی برای سرمایه‌گذاری در بخش صنعت ساختمان از یک سو و کاهش چشمگیر درآمدهای ارزی دولت به تبع کاهش چشمگیر درآمدهای نفتی ،از سوی دیگر موجب کاهش بودجه‌ عمرانی دولت گردیده است‌.گفت:بیش از 700هزار میلیارد تومان پروژه عمرانی و کلنگ خورده در کشور وجود دارد‌.که دولت امکان و توانایی به بهره برداری رساندن این پروژه ها و طرح ها را ندارد. نرخ تورم عمومی و نرخ تسهیلات به فعالان صنعت ساختمان و پروژه‌های عمرانی نیز بالاست.

وی گفت: ناکارآمدی سیستم بانکی، بوروکراسی‌های پیچیده سیستماتیک، قفل‌شدگی منابع مالی ،تزریق قطره چکانی نقدینگی به بخش خصوصی و فضای حاکم بر اقتصاد کشور،از معضلات اصلی عدم ورود بخش خصوصی برای مشارکت در تکمیل پروژه‌های عمرانی نیمه‌تمام است.

رییس نظام مهندسی ساختمان استان تهران گفت: در چنین شرایطی دولت می‌بایست راهکارها و روش‌های سنجیده و جدید در امور اجرایی پروژه های عمرانی و امکان جذب سرمایه گذار برای ساخت واحدهای مسکونی مصرفی با توجیه اقتصادی رافراهم سازد.

وی در ادامه با اشاره به راهکارهای اعتلا و پیشرفت صنعت ساختمان گفت:فراهم سازی زیرساخت‌های مناسب و لازم برای ترویج و اجرای فناوری‌های مقرون به صرفه و بهبود فرآینده‌های ساخت، ارتقای بهره وری و کارآمد سازی خدمات فنی و مهندسی‌، تقویت ارتباطات و تعاملات بین دولت‌، صنعت ساختمان و دانشگاه‌ها برای ارتقای خدمات کیفی مهندسی‌، حرکت در جهت صنعتی‌سازی و هوشمند‌سازی ساختمان‌ها‌، جلوگیری از ورود افراد غیرمتخصص در امور فنی صنعت ساختمان، افزایش آگاهی‌های علمی و عملی فارغ‌التحصیلان دانشگاهی در رشته‌های مرتبط با صنعت ساختمان، توسعه بومی و داخلی تکنولوژی های ساختمانی از لحاظ کمی و کیفی، در نظر گرفتن دقیق محیط و اقلیم و مدیریت بهینه مصرف انرژی در ساختمان سازی، نهادینه سازی مجری ذی‌صلاح و شناسنامه فنی و ملکی ساختمان، پیاده سازی ساختارهای قانونی و غنی در حوزه صنعت ساختمان با تاکید بر نقش محوری سازمان نظام مهندسی ساختمان و امکان بروز خلاقیت، نو‌آوری و کار‌آفرین مولد برای مهندسان و سرمایه گذاران صنعت ساختمان، راهکارهایی است که امکان اعتلا و پیشرفت صنعت ساختمان را فراهم خواهد ساخت.

وی گفت: سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران به عنوان بزرگترین تشکل حرفه ای و تخصصی کشور با تلاش مضاعف و چشمگیر برای تبدیل چالش به فرصت و رفع نقاط ضعف و تقویت نقاط قوت ،در مسیر پیشرفت و تعالی و بالندگی صنعت ساختمان کشور حرکت خواهد کرد و امیدوار است با وفاق، تعامل، همیاری ،همراهی و همفکری تمام وزارتخانه ها، سازمان‌ها، نهادها، مجامع و موسسات مرتبط در حوزه صنعت ساختمان، شاهد ترسم چشم‌انداز و تصویر مناسب و روشنی از دورنمایی صنعت ساختمان در سال آینده باشیم.

برچسب ها نظام مهندسی ، سازمان
انتشار یافته: ۲
در انتظار بررسی: ۱
غیر قابل انتشار: ۰
ایمان
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۰۳ - ۱۳۹۸/۱۱/۲۳
0
0
700هزار میلیارد تومان پروژه عمرانی و کلنگ خورده در کشور داریم،این همه هم مهندس بیکار داریم.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۱:۰۰ - ۱۳۹۸/۱۱/۲۴
0
0
سازمان برنامه و بودجه میتوانست با ایجاد صندوق های سرمایه گذاری پروژه در بورس ، این پروژه های ناتمام را تامین اعتبار مالی کند .
نام:
ایمیل:
* نظر:
r_sar پربحث ترین r_sar
r_sar دیگر اخبار گروه r_sar