۱۴:۵۸ - ۲۹ بهمن ۱۳۹۸ - 18 February 2020
کد خبر: ۵۴۴۶۰
برای رسیدن به اجماع ملی؛
نخستین نشست تخصصی سیستم ارزیابی و رتبه بندی ساختمان سبز و پایدار ایران توسط مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی با حضور نمایندگان نهادهای مسئول و نمایندگانی از تشکل های بخش خصوصی برگزار شد.

یکی از مهم ترین دغدغه ها در بخش کاهش مصرف انرژی در ساختمان ها در راستای ساخت و ساز پایدار هماهنگی و اجماع نهادهای مختلفی است که هر کدام بر اساس آیین نامه ای متفاوت در این بخش فعالیت می کنند. بر این اساس مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی سلسله نشست هایی را در این زمینه برای همگرایی و تعامل بیشتر برگزار می کند که دوشنبه، 28 بهمن ماه نخستین نشست تخصصی سیستم ارزیابی و رتبه بندی ساختمان سبز و پایدار را با حضور نمایندگان نهادهای مسئول و نمایندگانی از تشکل های بخش خصوصی برگزار کرد.

به گزارش «صما» در این نشست موضوعاتی همچون ماده 18 قانون اصلاح الگوی مصرف و ارتباط آن با ارزیابی ساختمان های سبز، بررسی قوانین، مقررات، آیین نامه ها و استانداردها در زمینه ساختمان سبز و پایدار در ایران و همچنین مقایسه سیستم های رتبه بندی ساختمان های سبز در کشورهای توسعه یافته و در حال توسعه و نتایج حاصل از آن ارائه شد.

در این نشست تاکید شد که در ایران قوانین، مقررات، آیین‌نامه‌ها و استانداردهای متعددی در زمینه ساختمان سبز و پایدار، با هدف کاهش اثرات منفی ‌‌‌‌‌‌زیست‌محیطی و بهداشتی ناشی از سیستم‌های توسعه، تدوین شده‌است. با این حال برخلاف اکثر کشورهای پیشرفته و درحال‌توسعه، متولی و مسئول واحدی در زمینه انرژی و محیط‌زیست وجود ندارد، در قوانین نیز سردرگمی ناشی از این وضعیت نامطلوب قابل‌مشاهده است.

علل اجرایی نشدن آیین نامه های موجود

همچنین عواملی از قبیل عدم اعتقاد به پژوهش و تحقیق پیش از هرگونه سیاست‌گذاری و تصمیم‌سازی، دولتی بودن اقتصاد و در اولویت قرار نداشتن موضوع حفظ ‌محیط‌زیست در مقایسه با سایر موضوعات، عدم کفایت سهم منابع تجدید‌‌‌‌‌‌‌‌پذیر و انرژی‌های نو تولیدی در سبد انرژی کشور، عدم رعایت مؤلفه‌های نظام قانون‌گذاری (مؤلفه‌های عنوان‌شده در سیاست‌های کلی نظام قانون‌گذاری ابلاغی مقام معظم رهبری)، از حیث قابل‌اجرا و قابل‌سنجش بودن، شفافیت، ثبات و نگاه بلندمدت ملی و ....، تحریم‌های ‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌بین‌المللی و عدم دسترسی به تکنولوژی‌های کارآمد و دوستدار محیط‌زیست و همچنین فقدان برنامه‌های جایگزین اقتصاد مقاومتی در جهت تقویت تولید ملی، عدم محوریت محیط‌زیست به‌صورت عام در اصول پیشنهادی برنامه‌های بخشی و فرابخشی توسعه کشور و عدم کار کارشناسی در سیاست‌گذاری‌ها و هدف‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌گذاری‌های کمی و عقب‌نشینی و تعدیل اهداف کمی در برنامه‌های بعدی به‌جای بررسی دلایل عدم تحقق‌‌پذیری و رفع موانع از دلایل عدم تحقق‌پذیری سیاست‌ها و قوانین محیط‌زیستی کشور عنوان شد.

پیشنهادهایی برای تغییر وضعیت

در ادامه جهت اصلاح و اجرایی کردن آیین نامه ها و ضوابط موجود وضع پیشنهادهایی از جمله تعریف مشوق‌های مالی برای ساختمان‌های عمومی و دولتی جهت الگوسازی برای بخش خصوصی، نظام‌مند و هماهنگ کردن فرایند تأیید صلاحیت شرکت‌های فعال در زمینه صدور گواهی ممیزی زیست محیطی ساختمان‌های دولتی و خصوصی، تدوین ضوابط جدید یا یک تکمیل مقررات موجود، مانند مبحث 19 مقررات ملی ساختمان در خصوص کاهش مصرف انرژی در بخش ساختمان، با هدف کاهش انتشار گاز‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های آلاینده و گلخانه‌ای ، سرمایه‌‌‌‌گذاری جهت تولید و واردات فناوری‌های نوین در زمینه فناوری‌های مرتبط با کاهش انتشار و فناوری‌های جذب کربن و حمایت از فعالان اقتصادی و صنعتی این عرصه، جهت ایجاد زیر‌ساخت مناسب ، تدوین آیین‌نامه اجرایی، ساختار نهادی و گردش کار متناسب با هر یک از قوانین و ضرورت تدوین حدود مجاز انتشار گازهای گلخانه‌ای از ساختمان‌ها همچنین تدوین روش‌های اجرایی محاسبه، گزارش‌‌‌‌‌‌‌‌‌دهی و صحت سنجیMRV)) انتشار گازهای آلاینده و گلخانه‌ای بخش ساختمان مطرح شد.

استفاده از الگوهای جهانی ساختمان سبز

همچنین در این نشست گزارشی از سیستم های رتبه بندی ساختمان های سبز طی پاورپوینتی به حضار ارائه شد. در این پاورپوینت سیستم هایی که در کشورهای توسعه یافته مانند آمریکا، ژاپن، فرانسه، انگلستان، آلمان و استرالیا و همچنین کشورهای در حال توسعه مانند قطر، مصر، عربستان ، امارات، ترکیه، هند برای ارزیابی و رتبه بندی ساختمان های سبز انجام می شود، ارائه شد.

معیارهای تاثیر گذار در رتبه بندی

بر این اساس در هر کدام از کشورهای فوق الذکر آیتم هایی که بیشترین تاثیر را در ارزیابی ها دارند، توضیح داده شد و حد نصاب امتیازات برای کسب نشان هایی همچون طلا، نقره، پلاتین در کشورهای مختلف ارائه شد.

از دیگر بخش های قابل توجه در این برنامه ارائه معیارهای پیشنهادی برای ارزیابی ساختمان های سبز در ایران بود که از آن جمله می توان به 8 دسته سایت، مصالح و منابع، کیفیت محیط داخل، پسماند، انرژی، بهره وری آب، کیفیت محیط خارج و مدیریت اشاره کرد. همچنین تغییرات سیستم های رتبه بندی ساختمان های سبز در ویرایش های مختلف GREEN STAR، BREEAM و LEED در معرض دید حاضران قرار گرفت.

همچنین در این نشست پرسش نامه ای برای تجمیع نظرات متخصصان در خصوص ارزیابی و رتبه بندی ساختمان های سبز و پایدار در ایران انجام شد.

سند پشتیبانی، پیش نیاز ساختمان سبز

بهروز محمد کاری، رئیس بخش نور، انرژی و آکوستیک مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی با بیان اینکه پیش نیاز یک ساختمان سبز و پایدار، سند پشتیبانی است که باید آماده شود تا راه رسیدن به ساختمان سبز را برای ما هموار سازد، گفت: اگر چنین اسنادی در اختیار ما نباشد یک حالت آنارشی را مشاهده خواهیم کرد که هم اکنون نیز وجود دارد. به این معنا که هر کسی با یک الگویی که خودش تعیین می کند، ساختمان ها را سبز تلقی می کند.

وی ادامه داد: برنامه ما در مرکز تحقیقات راه مسکن و شهرسازی این است که ساختمان سبز و پایدار را به یک اجماع نظری برسانیم و یک جمع بندی ملی را درباره آن ارائه کنیم که به عنوان آیین نامه اجرایی دوم ماده 18 قانون اصلاح الگوی مصرف انرژی ابلاغ شود.

رییس کمیته مبحث 19 مقررات ملی ساختمان افزود: ما تاکنون 12 الگوی مطرح جهانی را بررسی و گزارش هایی را درباره آنها آماده کرده ایم. هدف از برگزاری این نشست رسیدن به یک دیدگاه مشترک و ضابطه ای است که مورد قبول اکثریت بخش ها باشد. به این صورت که هم گزارش ها را مطرح کنیم و در اختیار نهادهای ذیربط قرار دهیم و هم اینکه نظرشان را درباره ادامه کار بپرسیم که چگونه شاخص های اصلی را طبقه بندی کنیم و امتیازبندی ها را انجام دهیم.

رئیس بخش نور، انرژی و آکوستیک مرکز تحقیقات راه مسکن و شهرسازی در عین حال تصریح کرد: بسیاری از نهادهای مرتبط دولتی و غیردولتی را به این نشست دعوت کرده ایم که شامل نماینده های وزارتخانه های مختلف، دانشگاه ها، انجمن ها، سازمان نظام مهندسی، شهرداری و سایر نهادهایی است که در زمینه ساختمان های سبز و پایدار فعالیت هایی را انجام داده و حرفی برای گفتن دارند.

خروجی نشست های تخصصی در همایش پنجم ساختمان پایدار

لازم به ذکر است با توجه به اهمیت کاهش انرژی در بخش ساخت و ساز و همچنین مسائل زیست محیطی، چهارمین همایش و نمایشگاه «ساختمان پایدار، مصرف بهینه انرژی» برگزار شد که حضور جمع کثیری از نهادهای مسئول و شرکت های فعال بخش خصوصی نتایج قابل تاملی برای صنعت ساختمان در پی داشت. بدین منظور دبیرخانه این همایش با تعامل سازنده و حضور در نشست های تخصصی قصد دارد پنجمین همایش و نمایشگاه را در آذر ماه سال آینده همگام با خروجی این نشست ها در جهت اجرایی شدن قوانین و ایجاد تحولات مثبت برگزار کند.

نشست تخصصی سیستم ارزیابی و رتبه بندی ساختمان سبز و پایدار برگزار شد

نشست تخصصی سیستم ارزیابی و رتبه بندی ساختمان سبز و پایدار برگزار شد

نشست تخصصی سیستم ارزیابی و رتبه بندی ساختمان سبز و پایدار برگزار شد
نشست تخصصی سیستم ارزیابی و رتبه بندی ساختمان سبز و پایدار برگزار شد

نشست تخصصی سیستم ارزیابی و رتبه بندی ساختمان سبز و پایدار برگزار شد


نام:
ایمیل:
* نظر:
r_sar پربحث ترین r_sar
r_sar دیگر اخبار گروه r_sar