۱۷:۰۷ - ۰۶ اسفند ۱۳۹۸ - 25 February 2020
کد خبر: ۵۴۴۹۵
رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران:
رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران با بیان اینکه رشد قیمت مسکن و قیمت تمام شده جوسازی سازنده ها است گفت: جوسازی بسازو بفروش ها برای بالا بردن قیمت مسکن موضوع تازه ای نیست.

سعید سعیدیان در پاسخ به این سئوال که آیا رشد قیمت مصالح ساختمانی از یک سو و رشد 30 درصدی صدور پروانه ساختمانی بر قیمت تمام شده مسکن تاثیر نخواهد گذاشت گفت: افزایش ۳۰ درصدی صدور پروانه ساختمانی بر روی قیمت مسکن تاثیرگذار است، اما اینکه این برنامه بلافاصله و سریع باشد باید گفت که این جوسازی‌هایی است که برخی سازندگان مسکن و برخی بسازو بفروش ها راه انداخته اند و اتفاقا موضوع تازه ای هم نیست.

وی در پاسخ به این سئوال که به هر حال رشد قیمت مصالح ساختمانی بر قیمت تمام شده مسکن تاثیرگذار است و این موضوعی است که اکثر کارشناسان نیز به آن اذعان کرده اند گفت: به هر حال هر افزایشی در هر محصولی که باعث شود قیمت مسکن و یا قیمت تمام شده آن رشد کند خوشایند هیچ گروهی نیست. یعنی اگر قیمت تمام شده مسکن افزایش یابد سازنده ها نیز خوشحال نخواهند شد چرا که قیمت مسکن وقتی بالا برود قدرت خرید متقاضی کاهش می یابد و خرید و فروش آن واحد مسکونی سختتر خواهد شد.

سعیدیان در توضیح اینکه افزایش ۳۰ درصدی صدور پروانه های ساختمانی بر روی قیمت تاثیر خواهد گذاشت یا خیر گفت: همواره اثر هزینه ای شهرداری ها و سازمان های نظام مهندسی ساختمان از جریان رشد قیمت مسکن عقب تر هستند و سهم آنها همواره دیرتر از سازنده ها به دست می آید.

رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران ادامه داد: قیمت یک متر مسکن در یک محله ای سال گذشته از پنج میلیون تومان به ۱۰ میلیون تومان رسیده است. پس آن سازنده مسکن سود خود را قبلا کرده است اما شهرداری ها و سازمان های نظام مهندسی بعد از این افزایش قیمت مسکن تازه توانسته اند عوارض صدور پروانه و یا عوارض خدمات مهندسی را افزایش دهند.

صدور شناسنامه فنی ملکی در حد محدود

سعیدیان در خصوص صدور شناسنامه فنی ملکی و اینکه در حال حاضر شناسنامه فنی ملکی به صورت بسیار محدود در حال صدور است گفت: در قانون به صدور شناسنامه فنی ملکی تأکید شده است بنابراین برای توسعه این برنامه باید به صورت جدی مسؤولان تأثیرگذار در ساخت‌وساز مثل وزارت راه و شهرسازی و شهرداری‌ها به اجماع برسند.

انتهای پیام/


نام:
ایمیل:
* نظر:
r_sar پربحث ترین r_sar
r_sar دیگر اخبار گروه r_sar