۱۲:۳۶ - ۰۷ اسفند ۱۳۹۸ - 26 February 2020
کد خبر: ۵۴۴۹۸
صما بررسی می کند؛
شیوع ویروس کرونا تمامی نهادها را برای مهار آن به تکاپو وا داشته است. در این میان شهرداری تهران که بر خلاف گذشته صرفا به دنبال توسعه فیزیکی شهر نیست و مسائل اجتماعی را پیگیری می کند، اقدامات متعددی را در دستور کار قرار داده است.

بعد از چند روز از شروع اقدامات در رابطه با ویروس کرونا، غلامرضا محمدی، رئیس مرکز ارتباطات و امور بین‌الملل شهرداری تهران در نشست خبری که با موضوع تشریح اقدامات شهرداری تهران در جهت مقابله با ویروس کرونا برگزار شد، گفت: از هفته گذشته که مطلع شدیم مواردی در ایران دیده شده است جلساتی برگزار و موضوع به صورت جدی پیگیری شد. وزارت بهداشت نیز بیش از یک ماه پیش دستورالعمل‌هایی در این خصوص ابلاغ کرده و برای اطلاع رسانی پرسنل شهرداری تهران نیز شرکت شهر سالم اقدامات خود را آغاز کرده و پوسترهایی منتشر شده است.

رئیس مرکز ارتباطات و امور بین‌الملل شهرداری تهران به گندزدایی و ضدعفونی کردن وسایل حمل و نقل عمومی، آموزش جدی پرسنل و توجه جدی‌تر به گرمخانه‌ها و سامان‌سراها به ویژه سامان‌سراهایی که در آن‌ها بیمارانی که بیماری‌های زمینه‌ای دارند، اشاره کرد و گفت: تبلیغات محیطی در خصوص ویروس کرونا در سطح شهر در ابعاد بیشتری قابل مشاهده خواهد بود و در این خصوص از حداکثر توان به ویژه در بیلبوردهای فرهنگی و شهری استفاده خواهیم کرد.

محمدی گفت: مهمترین مسئله جلسه این بود که برای کنترل شیوع ویروس بزرگ ترین ابزار ما مشارکت و آموزش مداوم مردم خواهد بود. در حقیقت اگر مردم خودمراقبتی را انجام ندهند کنترل این ویروس بسیار سخت خواهد بود. در این راستا آموزش‌های مورد تأیید وزارت بهداشت با کمک شهرداری تهران به اطلاع مردم خواهد رسید.

رئیس مرکز ارتباطات و امور بین‌الملل شهرداری تهران تأکید کرد: سامان‌سراهای ما به صورت 24 ساعته فعال هستند اما علیرغم این فعالیت 24 ساعته برخی از افراد به بیرون رفت و آمد دارند. لذا مقرر شد این سامان‌سراها فعالیت خود را 24 ساعته ادامه دهند و توان خود را برای حضور دائمی این افراد افزایش دهند. در حال حاضر این افراد قرنطینه نیستند ولی مقرر شد این موضوع را وزارت بهداشت بررسی کند و در حال حاضر نیز این امر مدیریت شده تا افراد کمتر به بیرون رفت و آمد داشته باشند. همچنین اگر مورد مشکوکی وجود داشته باشد در اتاق‌های ایزوله تعبیه شده نگهداری خواهند شد اما تاکنون مورد مشکوکی نداشته‌ایم.

محمدی ادامه داد:‌ در میادین میوه و تره‌بار شهرداری تهران نیز با توجه به اینکه افراد با اقلام عرضه شده تماس دارند دستمال‌هایی تعبیه شده تا مردم در هنگام خرید خود از آن‌ها استفاده کنند و روند خرید آن‌ها ادامه داشته باشد. همچنین در مترو تمامی اغذیه فروشی‌ها و آبخوری‌ها تعطیل شده است، شهروندان باید توجه داشته باشند که اگر کاهش خدماتی در شهرداری است دلیل آن صیانت از سلامت مردم است. در حقیقت این کاهش خدمت‌رسانی به دلیل تأمین سلامت مردم است و انشاءالله با مرتفع شدن نگرانی‌ها خدمات به حالت سابق برگردد.

رئیس مرکز ارتباطات و امور بین‌الملل شهرداری تهران ادامه داد: برخی دستگاه‌ها از شهرداری تهران تقاضای نیروهای خدماتی برای روند ضدعفونی و گندزدایی اماکن مختلف داشتند که این نیروها در اختیار آن‌ها قرار گرفت. همچنین نیروها و تجهیزات جمع‌آوری پسماند در شهر افزایش پیدا کرده تا در کمترین زمان ممکن زباله‌ها جمع‌آوری شوند و مدت کمتری در سطح شهر باقی بمانند. همچنین توسط سازمان مدیریت پسماند شهرداری تهران سایت جدیدی در حال تدارک است تا جمع‌آوری زباله‌ها سریع‌تر انجام شود.

وی تأکید کرد: بهشت زهرا (س) در هماهنگی کامل با وزارت بهداشت فرایندی با پروتکل‌های مورد تأیید وزارت بهداشت از انتقال تا دفن ویژه بیماران مبتلا به ویروس کرونا را در دستور کار قرار داده اما خانواده‌های مبتلا به این ویروس ضمن عرض تسلیت به آن‌ها باید همکاری لازم در این روند را داشته باشند. محل ویژه‌ای در بهشت زهرا (س) برای دفن این افراد در نظر گرفته شده و استفصاحات لازم نیز در این خصوص توسط بهشت زهرا (س) اخذ شده است. همچنین تمامی مواردی که در میادین میوه و تره‌بار در دستور کار قرار گرفته در مراکز عرضه پرنده‌ها نیز در نظر گرفته شده است.

محمدی اضافه کرد: تمام گزارش‌ها از طریق اداره کل سلامت شهرداری تهران ارائه خواهد شد، پایش وضعیت سلامت کارکنان توسط شرکت شهر سالم انجام می‌شود و در خصوص بودجه‌های لازم نیز با توجه به اختیارات شهردار با استفاده از بودجه چهار درصدی مواقع بحران تصور می‌کنیم مشکلی وجود نداشته باشد اما شورا نیز در زمینه بررسی بودجه لازم برای این موضوع اعلام آمادگی کرده است، برای هماهنگی، ستادی با عنوان کنترل کرونا توسط سازمان پیشگیری و مدیریت بحران تشکیل شده که اطلاع رسانی آن نیز توسط روابط عمومی شهرداری تهران انجام می‌شود.

رئیس مرکز ارتباطات و امور بین‌الملل شهرداری تهران خاطرنشان کرد: در حوزه مترو سر فاصله خطوط با هدف کاهش حضور مردم در ایستگاه‌ها در حال انجام است اما به شهروندان نیز توصیه می‌کنیم که از بلیت‌های الکترونیک استفاده کنند و از خرید بلیت‌های کاغذی در جهت کاهش ارتباطات خودداری کنند.

وی در خصوص تأمین مواد ضدعفونی کننده برای استقرار در ایستگاه‌های مترو و اتوبوس گفت: تأمین این مواد بهداشتی در حجم بالا پیچیدگی هایی دارد که باید از سوی دولت به ما کمک شود اما ما در این زمینه اعلام آمادگی کردیم، تدارکاتی برای پرسنل در ساختمان‌های شهرداری در جهت استفاده از مواد ضدعفونی کننده، کاهش انگشت‌زنی انجام شده اما برای مترو و اتوبوس و تدارک این مواد متولی امر وزارت بهداشت است و در صورت تصمیم‌گیری و تأمین آن‌ها ما اعلام آمادگی لازم را انجام داده‌ایم.

محمدی در تشریح مبتلا شدن شهردار منطقه 13 به ویروس کرونا نیز گفت: در شورا و شهرداری در خصوص آزمایش افرادی که با شهردار در ارتباط بودند توجه ویژه انجام شده و تدارکات لازم دیده شده تا افرادی که با ایشان در ارتباط بودند از جمله خانواده ایشان آزمایشات لازم برای آن‌ها انجام شود، برای نیروهای خدماتی شهرداری نیز مقرر شده در محل اسکان کارگری و نیروهای نظافتی شهرداری، گندزدایی و ضدعفونی محل و لباس‌های آن‌ها انجام شود.

رئیس مرکز ارتباطات و امور بین‌الملل شهرداری تهران تأکید کرد: فرایند تست و آزمایش ویروس کرونا پیچیده و نیازمند ابزارهای خاصی است لذا ما نمی‌توانیم رأسا این اقدام را انجام دهیم بر همین اساس بیمارستان‌هایی برای انجام این تست‌ها اعلام شده، همچنین هر پزشکی نمی‌تواند این آزمایشات را انجام دهد. ما متولی این موضوع نیستیم و تنها کمک کننده وزارت بهداشت هستیم و طبق نظر آن‌ها عمل خواهیم کرد. از سوی دیگر پزشکان پرسنل ما در شرکت شهر سالم محدود هستند و وظیفه این شرکت پایش سلامت کارکنان شهرداری تهران است اما در حوزه آموزش‌ها اداره کل سلامت شهرداری در سراهای محلات آموزش‌ها را آغاز کرده‌اند.

وی افزود: در سرویس‌های بهداشتی عمومی مقرر شده مواد ضدعفونی کننده و مایع دستشویی سریعا تزریق شود و این موضوع روزانه پایش شود، قطعا وزارت بهداشت مسئول اعلام آمار است و حتی بهشت زهرا (س) نیز افرادی که مبتلا به این ویروس هستند را هنگامی که دفن می‌کند باید آمار آن با تأیید علوم پزشکی تهران باشد.

محمدی در خصوص لغو همایش‌های شهرداری تهران در جهت مقابله با ویروس کرونا و انتشار آن گفت: کلیه همایش‌های شهرداری تهران اگر به تشخیص مراجع بالای شهرداری غیرضروری باشد کنسل خواهد شد. باشگاه‌ها و اماکن ورزشی فعلا فعالیت خود را ادامه می‌دهند و آموزش‌ها به صورت مداوم پیگیری خواهد شد. تعطیلی این مراکز با نظر وزارت بهداشت خواهد بود.

مسئولیت اصلی مقابله با کرونا بر عهده شورا است

علی اعطا، عضو هیئت رئیسه و سخنگوی شورای اسلامی شهر تهران نیز درباره تمهیدات شهرداری تهران برای مقابله با ویروس کرونا گفت: مسئولیت اصلی مقابله با کرونا بر عهده شورای شهر است.

عضو هیئت رئیسه شورای اسلامی شهر تهران افزود: از آنجایی که شهرداری مدیریت فضای شهری را بر عهده دارد و در حوزه فضاهای عمومی می‌تواند تأثیرگذار باشد، اماکن پر ترددی است که شهرداری به طور خاص می‌تواند به کاهش ویروس کرونا در مکان‌های ویژه همچون ایستگاه‌های مترو، ایستگاه‌های اتوبوس کمک بکند. از روز گذشته اقدامات در مترو بی آر تی شروع شده که هر شیفت این ایستگاه‌ها ضد عفونی می‌شوند.

وی گفت: ستادی در دفتر شهردار تهران آغاز به کار کرده و دستگاه‌های خارج از شهرداری در آن عضو هستند، این ستاد به طور منظم تشکیل جلسه می‌دهد و دستور العمل‌های وزارت بهداشت که به شهرداری ابلاغ و پیگیری می‌شود.

اعطا درباره سایر اقدامات گفت: برای مراکز راهبری مترو مواد ضد عفونی کننده و ماسک تهیه و توزیع می‌شود.دستگیره و سایر ادوات موجود در خطوط مترو و بی آرتی هر شیفت ضد عفونی می‌شوند.دستور العمل‌های وزارت بهداشت فردا (سوم اسفند) به همه بخش‌های شهرداری ابلاغ می‌شود، کلیه کارکنان شهرداری به خصوص آنهایی که با مردم در ارتباط هستند، به‌طور فشرده آموزش خواهند دید. سراهای محلات فرهنگسراها در زمینه آموزش پیگیری از کرونا فعال می‌شوند.

سخنگوی شورای اسلامی شهر تهران درباره وضعیت نگران کننده گرمخانه‌ها گفت: برای رسیدگی به وضعیت گرمخانه‌ها پیگیر بودیم و برنامه‌ریزی ویژه‌ای برای توزیع وسایل بهداشتی کافی در این گرمخانه‌ها انجام داده‌ایم.

تعطیلی مجموعه های فرهنگی، اجتماعی و ورزشی

همچنین زهرا صدراعظم نوری رئیس کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری شورای شهر تهران، از تعطیلی مجموعه‌های فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری تهران همزمان با شیوع ویروس کرونا در سطح شهر خبر داد.

وی گفت: مسوولیت و مدیریت کرونا ویروس طبق ابلاغ رئیس جمهور با وزارت بهداشت و وزیر بهداشت است. بنابراین همه دستگاه‌ها و سازمان‌ها مکلف هستند با وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی هماهنگ کرده و کاملا پروتکل‌ها و دستورالعمل‌های صادره از جانب وزارت بهداشت را رعایت کنند و از اقدامات فردی و موضوعاتی که می تواند مشکل آفرین باشد، بپرهیزند.

نوری با اشاره به اقدامات شهرداری تهران اضافه کرد: در حوزه حمل و نقل « تاکسی‌رانی اتوبوس‌رانی و مترو » علاوه بر تهیه و توزیع بروشورهای آموزشی، طی دستورالعملی در چند شیفت کاری، کار ضدعفونی محل‌هایی که مردم با آنها تماس دارند انجام می‌گیرد.

نوری همچنین درباره وضعیت سرویس‌های بهداشتی سطح شهر نیز گفت: سرویس بهداشتی‌ها طی یک دستورالعمل کاملا ضدعفونی خواهد شد و تلاش می‌شود در آنجاها اصول بهداشتی رعایت شود. همچنین نمایشگاه‌هایی که شهرداری در سطح شهر برگزار می‌کرده در راستای پروتکل‌های مراقبتی وزارت بهداشت تعطیل و برگزاری آن به زمان دیگری موکول خواهد شد.

رئیس کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری شورای شهر تهران با بیان اینکه پیمانکارانی که در شهرداری فعالیت دارند ملزم هستند اصول بهداشتی را در ارتباط با کارگران خود رعایت کنند، اضافه کرد: به ویژه آنهایی که در حوزه پسماند و خدمات شهری فعالیت می‌کنند و در محل های کارگری تجمع دارند باید حتما اصول بهداشتی را رعایت کنند و حتما از ماسک و دستکش استفاده کنند.

وی ادامه داد: همچنین اصول بهداشتی در ارتباط با کارگران بازارهای میادین میوه و تره بار که امکان تعطیلی وجود ندارد نیز در حال انجام است. امروز در جلسه‌ای که با سازمان‌ها و معاونت‌های مختلف شهرداری تهران داشتم، گزارش‌هایی ارائه شد و خوشبختانه همه آمادگی خوبی در این ارتباط دارند.

نوری همچنین درباره آخرین وضعیت بهداشت اسکان‌های کارگری نیز اظهار کرد: با توجه به سطح فرهنگی آنها بعضا از بهداشت لازم و کافی برخوردار نیستند، در نتیجه پیمانکاران مکلف شدند که این فضاها را به طور کامل ضدعفونی کنند.

وی با بیان اینکه پسماندهای مربوط به بیمارستان های قرنطینه به صورت مجزا جمع آوری و دفن می‌شوند، در پاسخ به این اظهار نظر که شهرداری باید خدمات خود را در شهر تعطیل کند، گفت: این که شهرداری بخواهد خدمات شهری مثل حمل و نقل عمومی را تعطیل کند در شرایط فعلی امکان‌پذیر نیست وتعطیلی شهر موضوعی است که باید شورای عالی امنیت ملی و متولیانی که مسئولیت امنیت کشور را بر عهده دارند تصمیم بگیرند.

نوری گفت: اگر تصمیم گرفته شد شهر قرنطینه و یا بعضی خدمات تعطیل شود حتما شهرداری و شورا در این جهت همکاری خواهند کرد و اقدامات لازم را انجام می دهند. اما خود مدیریت شهری رأسا اقدام نمی‌کند مگر فضاهایی که در اختیار شهرداری است مثل مکان های ورزشی و فرهنگی که تعطیل شدن آن‌ها مشکلی ایجاد نمی کند و ضرورت هم دارد.

اگر کرونا حادتر شود کارمندان دورکار خواهند شد

پیروز حناچی، شهردار تهران نیز با اشاره به اقدامات شهرداری برای مقابله با ویروس کرونا، اعلام کرد: در صورت تشدید این بیماری در سطح شهر، احتمال دورکاری کارمندان شهرداری وجود دارد.

وی در صحن دویستمین جلسه شورای شهر تهران، افزود: اگر در مورد ویروس کرونا وضعیت حادتر شود، در ادارات زیرمجموعه شهری که حضور پرسنل پرتراکم‌تر است، دورکاری و کاهش حضور کارمندان پیش‌بینی خواهد شد.

وی یادآور شد: از زمانی که اولین علائم حضور این ویروس را در شهر تهران دریافت کردیم، اقدامات لازم در خصوص فضاهای عمومی از جمله مترو، اتوبوس و اسکان کارگری و سامانه‌هایی که مردم بیشتر در آن حضور دارند را آغاز کردیم.

حناچی ادامه داد: آموزش کارگران شهرداری و مراقبت از مکان‌های اسکان کارگری از دیگر اقداماتی بود که در این رابطه انجام شد.

حناچی با اشاره به نامه‌ای که به وزیر بهداشت در خصوص استفاده از فضاهای ورزشی و ایستگاه‌های مترو نوشته است، گفت: از وزیر بهداشت درخواست کردم که کتباً چارچوب‌های لازم را به شهرداری ابلاغ کند تا شهرداری بر اساس پروتکل‌های ابلاغی، موارد لازم را برای پیشگیری از این بیماری انجام دهد.

حناچی با اشاره به اینکه چارچوب‌هایی برای دفن بیماران ویروسی از قدیم وجود داشته است، گفت: در حال حاضر نیز این قوانین رعایت می‌شود.

وی ادامه داد: همچنین اقدامات لازم برای دفن زباله‌های عفونی انجام شده و سایت جدید پسماند برای این موضوع راه‌اندازی می‌شود.

وی اختصاص بودجه اختصاصی برای کرونا، گندزدایی از سطح شهر تهران، تلاش برای کاهش استفاده از بلیت‌های تک‌سفره، استفاده از دستکش، پیش‌بینی تمهیدات ویژه برای بازارهای میوه و تره‌بار و آموزش شهروندان از طریق بیلبوردها را از دیگر اقدامات شهرداری در این رابطه عنوان کرد.

طرح دو فوریتی الزام شهرداری برای مقابله با کرونا

نکته مهم دیگر اینکه در جلسه شورای شهر تهران طرح دوفوریتی الزام شهرداری برای مقابله با ویروس کرونا مورد بررسی قرار گرفت و اعضای شورا نظرات‌شان را در مورد این موضوع اعلام کردند.

بر اساس این طرح دو فوریتی شهرداری تهران علاوه بر اقدامات پیشگیرانه و آموزش‌های لازم نسبت به تهیه البسه تجهیزات و مواد ضدعفونی مخصوص جهت پرسنل پسماند را باید از محل اعتبارات پیش‌بینی نشده تهیه کند.

همچنین بر اساس این طرح به شهرداری تهران اجازه داده می‌شود از محل اعتبارات پیش‌بینی نشده تا سقف 10 میلیارد تومان نسبت به اجرای برنامه‌های کنترل و پیشگیری و آموزش‌های لازم مبارزه با کرونا ویروس هزینه شود و گزارش آن به شورای شهر ارسال شود.

این طرح که به امضای ناهید خداکرمی، صدراعظم نوری، محمد سالاری، حجت نظری، افشین حبیب‌زاده، سیدمحمود میرلوحی، مجید فراهانی، محمدجواد حق‌شناس، علی اعطا، شهربانو امانی، زهرا نژادبهرام و سیدابراهیم امینی رسیده بود در صحن شورا مورد بحث قرار گفت.

اعضای شورا دلایل فوریت بررسی طرح را لزوم افزایش ایمنی و امنیت شهروندان، اطلاع‌رسانی و ارتقاء سطح آگاهی، لزوم نقش‌آفرینی مدیریت شهری، ایفای نقش مسئولیت اجتماعی شهرداری و لزوم بهره‌گیری حداکثری از ظرفیت‌ها و امکانات و تجهیزات و شهرداری تهران مطرح کردند.

همچنین بر اساس این طرح استفاده از ظرفیت شرکت شهرسالم برای ارائه خدمات اختصاصی اوضاع تشخیص و درمان پرسنل شهرداری و در دسترس قرار دادن مواد ضدعفونی‌کننده در ورودی ساختمان‌های شهرداری و ایستگاه‌های مترو و اماکن عمومی مدنظر قرار گرفت.

همچنین تشکیل و برگزاری مستمر ستاد مدیریت بحران شهرداری و تشکیل کارگروه کنترل و پیشگیری در سطح مناطق از دیگر مواد این طرح دوفوریتی در شورای شهر بود.


نام:
ایمیل:
* نظر:
r_sar پربحث ترین r_sar
r_sar دیگر اخبار گروه r_sar