۱۴:۳۶ - ۱۷ اسفند ۱۳۹۸ - 07 March 2020
کد خبر: ۵۴۵۴۲
رییس کمیسیون معماری و شهرسازی شورای شهر تهران در گفت و گو با «صما»:
رییس کمیسیون معماری و شهرسازی شورای شهر تهران گفت: یک هیئت مدیره سازمان نظام مهندسی ساختمان زمانی می تواند در پایان دوره هیئت مدیره ادعا کند کارنامه مثبتی داشته است که در ارتقای جایگاه مهندسان تحول ایجاد کرده باشد.

محمد سالاری در گفت و گو با «صما» با بیان این مطلب افزود: در اصل این کارنامه موفق زمانی از نظر راستی آزمایی درست خواهد بود که ما وقتی به مردم مراجعه می کنیم، اعتماد آنها به اعضای سازمان نظام مهندسی بیشتر شده باشد؛ اما واقعیت آن است که هم اکنون یک بی اعتمادی عمومی نسبت به اعضای نظام مهندسی وجود دارد.

سالاری در ادامه عنوان کرد: این بی اعتمادی چه در خصوص افرادی که اقدام به طراحی می کنند و چه آنهایی که مسئولیت مجری ذی صلاح و یا نظارت را برعهده می گیرند، وجود دارد و در اینجا ما به عنوان مدیریت شهری، شرای شهر و نظام مهندسی باید پاسخگو باشیم که چرا رویکردهای ما به این سمت رفته که باعث شده تا جامعه شهری نسبت به مهندسان و حرفه مندان ما نگاه خوبی نداشته باشند.

عضو شورای شهر تهران با بیان اینکه دلیل چنین موضوعی مشخص است، ادامه داد: این نگاه در شهرداری ها به این دلیل بوده که رویکرد شهرداری ها در اداره شهر فقط معطوف به درآمدزایی بوده، نه کیفیت و هویت. درواقع برای شهرداری ها مهم این بوده که پروانه های بیشتری صادر شود تا بتوانند درآمد بیشتری کسب کنند.

سالاری افزود: در سازمان نظام مهندسی نیز رویکردها به رویکرد تنزل یافته ای مثل ایجاد اشتغال برای مهندسان تمرکز یافته است. به طور نمونه تعداد قابل توجهی از مهندسان را درگیر برگه، مسئولیت های مربوط به طراحی، اجرا و نظارت بکنیم.

وی با انتقاد از این استراتژی غلط در سازمان نظام مهندسی اظهار داشت: این استراتژی غلط جواب نداده و باعث شده که جایگاه سازمان نظام مهندسی در کشور ما به شدت افول کند.

سالاری با بیان اینکه تصمیم سازان در این حوزه باید پاسخگو باشند، تصریح کرد: اگر هیئت مدیره های نظام مهندسی مبتنی بر حقوق عمومی و مبتنی بر صیانت و حفاظت از جایگاه و رسالت اصلی نظام مهندسی اقدام کنند؛ نه مبتنی بر منافع سوداگری، به طور قطع در آن زمان جامعه شهری خود به خود به آنها اعتماد می کنند و در ساخت و سازها از خدمات جامعه مهندسی استفاده می کنند.

رییس کمیسیون معماری و شهرسازی شورای شهر تهران یادآور شد: اشکالی که در سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران و استان های دیگر وجود دارد، این است که آنها خودشان می خواهند که برای مهندسان به صورت بالا به پایین و به صورت تحکمی و سلبی شغل ایجاد کنند. در صورتی که نباید اقدام به چنین کاری بکنند و باید از جایگاه نظام مهندسی صیانت کنند.

وی تاکید کرد: اگر از منظر مردم به این صورت باشد که جامعه مهندسی جامعه باسوادی است و رویکردهای آنها مبتنی بر منافع عمومی است؛ در آن صورت جامعه شهری خود به خود برای ساخت و ساز به مهندسان مراجعه می کنند.

عضو شورای شهر تهران در پایان خاطرنشان کرد: این پارداوکسی است که باعث شده تا شاهد افول جایگاه نظام مهندسی در کشور باشیم و این نگاه باعث شده تا بیشترین ظلم به سازمان نظام مهندسی و اعضای این سازمان شود.

انتهای پیام/

کد خبر: 0224
انتشار یافته: ۲
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
سرهنگ گوتآاقا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۴۳ - ۱۳۹۸/۱۲/۱۸
0
1
کاملا با اظهار نظری که شخصیه و بدون استناد و آمار موافق هستم ، در ضمن این که خود اینجانب هم به عنوان مسئول در راس تخلفات ساختمانی را مطلع بوده و تائید میکنم ،میتوانم انگشت اتهام را به نظام مهندسی جهت انحراف افکار عمومی رفته و واقعیت ها را پنهان کنم... افول شدید شهرداری ...جناب سالاری از کدام دانشگاه افغانستان دکتری گرفتی ؟؟؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۱۹ - ۱۳۹۸/۱۲/۱۹
0
1
باسلام لطفا موارد زیر توسط ایشان پاسخ و شفاف سازی شود:
1- نکات بارز کارنامه ایشان در چنددوره حضور در شواری شهر چیست؟!
2- چه اقدام چشمگیری در در خصوص رعایت طرح های راهبردی و تفصیلی مصوب شهر تهران انجام داده اید؟
3- چگونه است که کماکان فروش آسمان شهر ، تراکم و ساختمان سازی مازاد بر ضوابط و مجوز احداث طبقات اضافی آنهم در ازاء گرفتن وجهی ناچیز واگذار میشود؟
4- چرا حتی یک ساختمان مطابق با نقشه جواز ساخته نمیشود؟
5- آیا در ارشیو شهرداری از حتی یک ساختمان ساخته شده نقشه ای که با آن کاملا مطابقت داشته باشد سراغ دارید؟
6-بطور کلی اگر مبحث 22 تعمیر و نگهداری مقررات ملی ساختمان اجرایی شود ، نقشه های چون ساخت معماری ، سازه ، تاسیسات مکانیکی ، و برق ساختمان کجاست؟
7- چرا سازندگان متخلف فقط باید جریمه ناچیزی پرداخته و خلاف ساختمان را قانونی کرده ولی مندسان مجری و ناظر بایستی مراجع انتظامی و بعضا قضایی شده و برای مدت مدیدی از کار کردن محرو شوند؟
8- تکلیف ماه صد را چرا روشن میکنید؟
9- نکنه باز دوباره در اواخر سال قراره کار نظام مهندسی مختل و ارجاع کارهای خاص به آدمهای خاص محول شود؟
نام:
ایمیل:
* نظر:
r_sar پربحث ترین r_sar
r_sar دیگر اخبار گروه r_sar