۱۰:۲۳ - ۲۱ اسفند ۱۳۹۸ - 11 March 2020
کد خبر: ۵۴۵۵۲
«صما»بررسی کرد:
معاوضه زمین‌های دولتی با پروژه‌های مسکونی نیمه ساز بخش خصوصی که درون شهرها قرار دارد با هدف واگذاری به متقاضیان مصرفی در بخش مالکیت و اجاره، برنامه جدید وزارت راه و شهرسازی است.

در این طرح واحدهای مسکونی درون شهرها به عنوان طرح اقدام ملی مسکن در اختیار متقاضیان قرار خواهد گرفت.

وزارت راه و شهرسازی با اعلام اینکه این برنامه در حد پیشنهاد است گفت که بسیاری از سازندگان در تهران و دیگر شهرها تمایل خود را برای ورود به این طرح اعلام کرده‌اند.

برای کمک به کنترل بازار اجاره نیز وزارت راه و شهرسازی برنامه مشابهی را در قالب اجاره داری حرفه‌ای دستور کار قرار داده است. هم‌اکنون پروژه‌های مسکونی نیمه‌تمام و تمام شده هستند که قابلیت الحاق به طرح اجاره‌داری حرفه‌ای را دارند. در این بخش، پیشنهاد می‌شود تا بخش خصوصی واحدهای ساخته شده و یا در حال تکمیل خود را با دولت تهاتر کند و با ارایه واحدهای مسکونی، از دولت زمین برای احداث واحدهای جدید بگیرد.

هنوز جزئیات این دو طرح به طور کامل تشریح نشده اما آنطور که مسئولان وزارت راه و شهرسازی گفته‌اند با استقبال بخش خصوصی همراه شده است.

اول اینکه این طرح به اسم تهاتر است، دوم اینکه این طرح دقیقا همان طرح اجاره به شرط تملیک دولت در دهه 70 است. شاید بر اساس آن طرح بسیاری نیز صاحب مسکن شدند و سیاست بدی هم نبود، اما سوال این است که مگر دولت زمین دارد که بخواهد آن را در اختیار انبوه ساز و یا سازنده قرار دهد.

دولت و یا وزارت راه و شهرسازی ابتدا باید طرح را به خوبی تدوین کنند، سپس وارد حوزه اجرایی شوند.

حتی بعد از تامین زمین باید ببینیم دولت منابع این طرح را از کجا می خواهد تامین کند. یا اینکه قرار است بخش خصوصی به تنهایی وارد این طرح شود؟

در دوره های قبلی هم دولت ها وارد حوزه مسکن شدند اما طولانی شدن طرح ها باعث شد تا این طرح ها نا‌تمام بماند. پس همه این اقدمات آزمون و خطا است و اگر می خواهیم طرح های موفقی در حوزه مسکن و اجاره مسکن داشته باشیم، اول باید طرح ها به خوبی تدوین و سپس وارد مراحل اجرایی شود. نه اینکه طرحی را شروع کنیم و در میانه راه تازه به فکر کم کردن اشتباهات باشیم.

به هر حال به نظر می‌رسد این طرح جدید نیز بازنگری شدن همان طرح اجاره به شرط تملیک است.

از طرفی طرح آغاز شود، اما طولانی شود و کارایی نداشته باشد، همان بهتر که این طرح آغاز نشود.

یکی از مواردی که می تواند به موفقیت طرح مزبور کمک کند این است که باید دید اراضی خام دولتی که قرار است در قالب این طرح با واحدهای نوساز یا در حال ساخت سازنده‌ها تهاتر شود، در کجا واقع شده‌اند و اینکه دولت از چه محلی می‌تواند این اراضی را تامین کند؟

امید است زمین‌های تحت مالکیت دولت که در اختیار سازمان ملی زمین ومسکن وابسته است در زمان مناسب و در بهترین حالت در اختیار سازندگان قرار گیرد تا آنها بتوانند از مزایای طرح بهره مند شوند؛ اما در پایتخت، دولت فاقد زمین خام مناسب برای تهاتر با سازنده‌ها واجرای این طرح است. حال باید دید این طرح در شهرستانها از استقبال خوبی بهره خواهد برد یا خیر؟

در هر صورت این طرح و یا هر طرحی که موجب تقویت تولید و عرضه و تعادل در بازار اجاره و کمک به مستاجران شود، باید آغاز و ادامه دار باشد. این طرح اگر درست اجرا شود و با کار کارشناسی و دیدن همه زوایا انجام شود می‌تواند هم به رونق بازار مسکن و در کنار آن رونق اقتصادی کشور کمک کند هم معضل مسکن به عنوان اصلی‌ترین دغدغه خانواده‌ها را رفع کند.


برچسب ها مسکن ، راه وشهرسازی
نام:
ایمیل:
* نظر:
r_sar پربحث ترین r_sar
r_sar دیگر اخبار گروه r_sar