۱۵:۳۶ - ۲۱ اسفند ۱۳۹۸ - 11 March 2020
کد خبر: ۵۴۵۵۳
«صما» بررسی می کند:
تمامی بانک‌ها به‌ خصوص بانک مسکن با کمبود منابع مالی رو به ‌رو هستند و با توجه به گرانی هزینه های ساخت‌ و ساز سازندگان نیز نمی‌توانند ساخت پروژه‌ های جدید را بدون برخورداری از تسهیلات مناسب شروع کنند.

کارشناسان مسکن معتقدند برای عملیاتی شدن طرح اقدام ملی مسکن درقالب ساخت ۴۰۰ هزار واحد مسکونی، دو مانع بزرگ وجود دارد و این دو مانع شامل نبود تسهیلات کافی برای دو بخش ساخت ‌و ساز و خرید و همچنین کمبود زمین مناسبی برای ساخت این واحدها است.

دولت دوازدهم اعلام کرده که عملیات اجرایی ساخت کل ۴۰۰ هزار واحد مسکونی را با نظارت مستقیم خود شروع‌ می کند و تا پایان کار خود، تمامی این واحدها تکمیل و به متقاضیان تحویل داده خواهد شد.

بنا به اذعان مسئولان وزارت راه و شهرسازی اگر منابع مالی وجود داشته باشد و به موقع تزریق شود ساخت مسکن ملی زمان چندانی نمی برد. از همین رو با توجه به اینکه منابع تامین شده ، نگرانی برای بلاتکلیفی پروژه ها وجود ندارد.

با این حال، همچنان این موضوع بدون پاسخ باقی مانده که بانک عامل بخش مسکن که اقساط بازگشتی مسکن مهر را به صندوق پس انداز مسکن یکم اختصاص داده، چگونه می خواهد منابع مالی برای طرح ملی مسکن را از منابع داخلی خود تأمین کند؟

به گزارش «صما» در حال حاضر تمامی بانک‌ها به‌ خصوص بانک مسکن با کمبود منابع مالی رو به ‌رو هستند و با توجه به گرانی هزینه های ساخت‌ و ساز سازندگان نیز نمی‌توانند ساخت پروژه‌ های جدید را بدون برخورداری از تسهیلات مناسب شروع کنند.

از سوی دیگر کارشناسان بانکی معتقدند بانک های تجاری به دلیل بالا بودن تورم، قیمت بالای تمام شده تولید پول و همچنین بالا بودن نرخ سود تسهیلات بین بانکی حاضر به اعطای تسهیلات طولانی مدت برای مسکن نیستند.

بنابراین کل این طرح به احتمال فراوان به تنهایی بر دوش بانک عامل بخش مسکن قرار داده خواهد شد و سایر بانک های توسعه ای یا تخصصی یا تجاری حاضر به سرمایه گذاری در بخش مسکن و منفی شدن بیش از پیش ترازهای تجاری خود نخواهند بود.

بنابراین در چنین شرایطی دولت نباید انتظار داشته باشد که بدون عرضه تسهیلات قابل‌ توجه، بخش خصوصی تمایلی برای ورود به این طرح و مشارکت در اجرای آن و تولید مسکن داشته باشند.

بر همین اساس، در خصوص عملیاتی شدن این ادعا حرف و حدیث های بسیاری وجود دارد. به طوری که به باور کارشناسان هرچند ثبت نام مسکن ملی در اکثر استان ها شروع شده و قرار است که این طرح در سال ۹۹ کلید بخورد، اما درنهایت طرح اقدام ملی مسکن در حد یک شعار خواهد بود.

به باور صاحب نظران، با توجه به اینکه از عمر دولت فعلی زمان زیادی باقی نماده است و ثبت نام طرح مسکن ملی هم تا کنون به درستی صورت نگرفته است امکان دارد که اجرای این طرح به دولت بعدی واگذار شود. از طرفی با توجه به کسری بودجه که در سال ۹۹ با آن مواجه خواهیم بود، امکان دارد که این طرح با موفقیت به سرانجام نرسد.

از سوی دیگر شواهد نشان می دهد علیرغم تلاش‌های متعدد دولت از ابتدای سال جاری، دولت در خارج کردن اراضی خود از اختیار سازمان‌های و نهادهای مختلف نتوانسته موفق عمل کند. این در حالی است که بخش عمده‌ای از زمین‌های تحویل داده‌ شده به دولت نیز در مناطق نامطلوب و نامناسب واقع شده است و به همین دلیل قابلیت بهره‌برداری به‌عنوان سکونتگاه را ندارند.

در عین حال به باور صاحب نظران حتی اگر دولت بتواند در این زمین‌ها ساختمان‌های مسکونی احداث کند، باز هم دست خانه‌ اولی‌ها از این واحدها کوتاه است، چراکه هزینه ساخت‌وساز این املاک با دارایی خانه اولی ها حتی با ارائه تسهیلات یا حتی فروش اقساطی همخوانی ندارد. درحقیقت اگرچه در طرح اقدام ملی بخشی از هزینه‌های تمام‌ شده مسکن به‌ واسطه صفر بودن قیمت زمین کسر خواهد شد، اما نرخ تمام ‌شده این واحدهای مسکونی همچنان فاصله زیادی با دارایی خانه اولی‌ها دارد.

بر اساس این گزارش، به نظر می‌رسد که پاسخگویی این طرح به دلیل نبود تسهیلات کافی، عدم همکاری شرکت‌های خصوصی و بانک‌ها گسترده نخواهد بود و اگرچه اجرایی شدن این طرح می‌تواند تا حدودی بخش ساخت ‌و ساز را وارد فاز عملیاتی کند، اما میزان موفقیت آن اندک است.

به گزارش «صما» بدیهی است که دولت در اجرای طرح اقدام ملی مسکن با موانع و مشکلات زیادی مواجه است. به عقیده صاحب نظران دولت باید قبل از رسانه‌ای کردن این طرح و آغاز ثبت نام این طرح، طی برگزاری جلساتی با حضور فعالان بخش خصوصی و مسئولان بانک ها، راهکارهای موثری برای موانع و مسائل موجود پیدا می کرد. همانطور که امروز می بینیم بی توجهی دولت به این موضوع، نشان از عدم حضور بخش خصوصی و بانک‌ها در اجرای این طرح دارد.

بدون تردید ساخت 400 هزار واحد مسکونی باکیفیت و مناسب برای سکونت مردم، تا دو سال آینده کار آسان و ساده‌ای نیست و تجربه نشان داده که دولت ها در اجرای پروژه‌های کلان چندان موفق نبوده اند. در این بین راهکار پیشنهادی کارشناسان، اعتماد دولت به بخش خصوصی و جلب مشارکت سیستم بانکی برای تولید مسکن است.

انتهای پیام/

کد خبر: 0224


نام:
ایمیل:
* نظر:
r_sar پربحث ترین r_sar
r_sar دیگر اخبار گروه r_sar