۱۵:۰۵ - ۲۶ اسفند ۱۳۹۸ - 16 March 2020
کد خبر: ۵۴۵۷۴
روسای سازمان نظام مهندسی استان ها در گفت و گو با «صما» تاکید کردند:
در شرایطی که در سال های نه چندان دور، حرفه مهندسی به عنوان یکی از پرطرفدارترین مشاغل و رشته ها در بین جامعه مطرح بود، امروز وضعیت نابسامان اشتغال در بخش ساخت و ساز، موجی از ناامیدی و دلسردی را در بین مهندسان ایجاد کرده است.

در شرایط کنونی، رکود ساختمان سازی از یک سو و تعداد زیاد مهندسان از سوی دیگر منجر به افزایش روزافزون بیکاری در بین جامعه مهندسی شده است. به طوری که مهندسان در سال جاری نیز مانند سال های قبل، شرایط دشواری را از نظر معیشتی و اقتصادی تجربه کردند و ناچار شدند به مشاغل غیر مرتبط دیگری روی بیاورند.

به گزارش «صما» بروز این چالش در حرفه مهندسی آن هم در شرایطی که در سال های نه چندان دور، حرفه مهندسی به عنوان یکی از پرطرفدارترین مشاغل و رشته ها در بین جامعه مطرح بود، امروز وضعیت نابسامان اشتغال در بخش ساخت و ساز، موجی از ناامیدی و دلسردی را در بین مهندسان ایجاد کرده است.

مسئله بیکاری مهندسان علیرغم اینکه از یک طرف به کمبود کار و اشتغال در کشور بر می گردد، اما از سوی دیگر به عوامل دیگری نیز مربوط است که از جمله آنها می توان به چند شغله بودن مهندسان شاغل در نهادها و دستگاه های دولتی اشاره کرد.

این مسئله در عین حال که فرصت اشتغال را از سایر مهندسان به ویژه مهندسان جوان جلب کرده است؛ همچنین موجب افزایش صوری کاری در بخش ارائه خدمات مهندسی شده و موجبات نارضایتی عمومی را فراهم آورده است.

بر همین اساس، با توجه به شرایط کنونی حاکم بر جامعه به نظر می رسد که در سال آینده نیز نمی توان تغییرات و تحولات خاص و مثبتی را در حرفه مهندسی داشت؛ مگر اینکه سیاست گذاری های نهادهای مسئول و شورای مرکزی سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور به سمت و سویی باشد که بتواند مهندسان را تا حدودی از این شرایط نابسامان خارج کند و بدون تردید تحقق این امر مستلزم تدابیر ویژه و عزم جدی از سوی متولیان است.

در حوزه ایجاد اشتغال و امید به آینده در حوزه مهندسی با مشکل مواجهیم

در همین رابطه رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان آذربایجان غربی در خصوص شرایط اشتغال مهندسان در سال 99 گفت: متاسفانه در حال حاضر تعداد فارغ التحصیلان رشته های مهندسی بسیار زیاد است و از این رو در بخش اشتغال این مهندسان دچار مشکل هستیم.

تخصصی سازی خدمات مهندسی در سال 99/ سیاست گذاری ها متکی بر درآمدزایی پایدار برای مهندسان باشد

بهرنگ دیلمقانی در گفت و گو با «صما» با بیان این که ممکن است در آینده بازار کار هم جذابیت خود را از دست بدهد، افزود: با این حال در شرایط موجود هر چقدر هم که بازار کار خوبی برای مهندسان فراهم شود، تعداد فارغ التحصیلان رشته های مهندسی به قدری زیاد است که در حوزه ایجاد اشتغال و کسب و کار برای مهندسان و ایجاد امید به آینده در حوزه مهندسی با مشکل مواجه هستیم.

عرضه و تقاضا در عرصه مهندسی با هم سنخیت ندارد

وی با تاکید بر اینکه در حال حاضر عرضه و تقاضا در عرصه مهندسی اصلا با هم سنخیت و تطابق ندارد تصریح کرد: به طوری که در این عرصه، کفه ترازوی عرضه بسیار سنگین تر است و تقاضا کمتر است.

این مسئول با بیان اینکه برای حل این معضل باید تدابیری اندیشیده شود، عنوان کرد: در این راستا مباحثی که در وزارت راه و شهرسازی و همچنین در شورای مرکزی سازمان نظام مهندسی ساختمان مطرح می شود، این است که خدمات مهندسی را تخصصی تر کنیم و نگاه تخصصی به موضوعات داشته باشیم.

رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان آذربایجان غربی با بیان اینکه این رویکرد تا حدودی می تواند مشکلات و مسائل موجود را حل کند، ادامه داد: از طرف دیگر باید در حوزه تربیت نیروهای انسانی و مهندسان و فارغ التحصیلان دانشگاهی در رشته های مهندسی چاره اندیشی شود.

وی تاکید کرد: در غیر این صورت با وضعیت موجود نمی توان در بخش جامعه مهندسی به آینده امیدوار بود.

لزوم تقویت تخصصی سازی خدمات مهندسی در سال جدید

در همین حال رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان گلستان با اشاره به وضعیت مهندسان و حرفه مهندسی در سال جدید گفت: با توجه به وضعیت کلی اقتصادی کشور، نمی توان در این مورد چندان خوش بین بود.

تخصصی سازی خدمات مهندسی در سال 99/ سیاست گذاری ها متکی بر درآمدزایی پایدار برای مهندسان باشد

محمد ابراهیم پور در گفت و گو با «صما» در خصوص راهکار پیشنهادی برای بهبود وضعیت مهندسان در سال 99 تصریح کرد: از آنجایی که در این بخش، موضوع معیشت مهندسان و به خصوص قشر مهندسان جوان مطرح است، به نظر می رسد که در سال آینده باید سیاست گذاری های سازمان نظام مهندسی ساختمان باید به سمت درآمدزایی و درآمد پایدار برای جامعه مهندسی معطوف باشد.

این مسئول سازمانی در عین حال با ابراز امیدواری از اینکه این رویکرد در سازمان های نظام مهندسی تقویت شود، اظهار داشت: انتظار می رود که این رویکرد در سال جدید تقویت شود و سیاست گذاری های انجام شده در این جهت صورت گیرد.

ابراهیم پور یادآور شد: در غیر این صورت با شرایط کنونی و وضعیت فعلی به نظر نمی رسد که سال آینده سال بهتری برای جامعه مهندسین کشور باشد.

انتهای پیام/

کد خبر: 0224


نام:
ایمیل:
* نظر:
r_sar پربحث ترین r_sar
r_sar دیگر اخبار گروه r_sar