۱۶:۲۱ - ۲۸ اسفند ۱۳۹۸ - 18 March 2020
کد خبر: ۵۴۵۹۰
معاون مسکن و ساختمان:
معاون مسکن و ساختمان وزیر راه و شهرسازی با اشاره به اینکه طرح تهاتر زمین برای افزایش عرضه مسکن اجاره‌ای یک ایده است و سال آینده پیگیر آن خواهیم بود، گفت: برخی از اراضی دولت گران هستند و به درد اقشار کم درآمد نمی‌خورد.

محمود محمودزاده در پاسخ به این سوال که معاونت مسکن وزارت راه و شهرسازی طرحی را در دست اجرا دارد که بر اساس آن قرار بر این شده تا دولت زمین خام در اختیار سازنده‌های مسکن قرار دهد تا آنها نیز واحدهای مسکونی تولید شده و در حال تولید را در اختیار دولت قرار دهند تا واحدها به آپارتمان‌های اجاره‌ای تبدیل و به شکل حمایتی روانه بازار اجاره شود، گفت: تهاتر زمین خام با سازنده‌های مسکن در حال حاضر در حد ایده مطرح شده است، اما باید اذعان شود که اراضی دولت گران قیمت هستند و به درد کم درآمدها و میان درآمدها نمی‌خورد.

وی افزود: به عنوان مثال اگر سازنده‌ای 100 واحد مسکونی در حال ساخت در مناطق متوسط به پایین دارد، می‌توان این واحدها را با زمین‌های دولتی ارزش کارشناسی کرد.

معاون مسکن و ساختمان وزیر راه و شهرسازی در پاسخ به این سوال که آیا سازمان ملی زمین و مسکن اراضی دولتی دارد که بخواهد این اراضی خام دولتی را به سازنده‌های مسکن ارائه و تهاتر کند، گفت: اطلاع دقیقی از این موضوع ندارم، اما به هر حال باید در شرایط جدید اقتصادی راه حل‌های جدید اندیشیده شود.

محمودزاده ادامه داد: در طرح اقدام ملی مسکن یکی از فصل های تعریف شده به نام خودمالکی دارد که دارندگان زمین‌های با متراژ بالا و واحدهای نیمه ساز می‌توانند در طرح تهاتر زمین ورود کنند.

وی با اشاره به اینکه در سال 99 این ایده را پیگیری خواهیم کرد، گفت: در برخی شهرها افرادی هستند که 20 هکتار زمین دارند و می‌توانند با همکاری انبوه سازان برای ساخت مسکن در این زمین ها آنرا را در اختیار سازنده بگذارند و آن واحدها بعد از ساخت برای مستاجران در نظر گرفته شود.

دفتر برنامه‌ریزی و اقتصاد مسکن یک طرح دو منظوره برای بازار ملک در نظر گرفته است. اجرای این طرح می‌تواند هم سازنده‌ها را از رکود فروش خارج کند و هم به افزایش عرضه مسکن اجاره‌ای منجر شود. براساس این طرح، امکان تهاتر واحدهای تازه‌ساز و ساختمان‌های مسکونی نیمه‌کاره با زمین‌های تحت مالکیت دولت فراهم خواهد شد. متولی مسکن قصد دارد واحدها را به آپارتمان‌های اجاره‌ای تبدیل و به شکل حمایتی روانه بازار اجاره کند.


نام:
ایمیل:
* نظر:
r_sar پربحث ترین r_sar
r_sar دیگر اخبار گروه r_sar