۱۴:۲۵ - ۱۷ ارديبهشت ۱۳۹۹ - 06 May 2020
کد خبر: ۵۴۶۸۱
سرپرست دفتر توسعه مهندسی وزارت راه و شهرسازی بر پایش مستمر سازمان‌های نظام مهندسی ساختمان توسط وزارت راه و شهرسازی طبق قانون نظام مهندسی ساختمان تاکیدکرد

نشست بررسی عملکرد سازمان نظام مهندسی ساختمان استان فارس به شکل ویدئوکنفرانس با حضور حامد مانی‌فر سرپرست دفتر توسعه مهندسی ساختمان وزارت راه و شهرسازی و کارشناسان آن دفتر، مسئولان اداره کل راه و شهرسازی فارس و اداره کل راه و شهرسازی لارستان، رییس و اعضای هیات مدیره سازمان‌های نظام مهندسی ساختمان برگزار شد.

در این جلسه بر حضور مجریان ذی صلاح در ساخت و سازها تاکید شد و همچنین تصریح شد که صدور شناسنامه فنی- ملکی برای ساختمان هایی که فاقد مجری ذی صلاح باشند، فاقد اعتبار است.

بر اساس ماده ۲۶ قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان وظیفه نظارت بر عملکرد سازمان‌های نظام مهندسی ساختمان بر عهده وزارت راه و شهرسازی است و وزارت راه و شهرسازی وظیفه دارد تا عملکرد سازمان‌ها را بررسی کرده و در صورت لزوم توصیه‌های لازم را برای آن سازمان ها ارایه دهد. در عین حال بر اساس همین قانون، چنانچه وزارت راه و شهرسازی تشخیص دهد که سازمان‌های نظام مهندسی ساختمان از اهداف سازمان فاصله گرفته‌اند، می‌تواند انحلال سازمان نظام مهندسی را که دچار انحراف شده است، در کمیسیونی متشکل از وزیر راه و شهرسازی، وزیر دادگستری و رییس سازمان نظام مهندسی ساختمان بررسی کرده و چنانچه دو نفر از اعضای کمیسیون موافق انحلال باشند، سازمان متخلف منحل خواهد شد.

حامد مانی‌فر سرپرست دفتر توسعه مهندسی وزارت راه و شهرسازی، ضمن تاکید بر ماده ۲۶ قانون نظام مهندسی ساختمان و موضوع نظارت عالیه وزارت راه وشهرسازی بر عملکرد سازمان‌های نظام مهندسی ساختمان، جلسه تشکیل شده را جلسه‌ای ادامه‌دار و با دیگر سازمان‌های نظام مهندسی ساختمان کشور برشمرد و گفت: برای ما در وزارت راه و شهرسازی این موضوع اهمیت دارد که انجام تمامی فعالیت‌های به شکل تعاملی و در جهت اصلاح امور پیش برود.

سرپرست دفتر توسعه مهندسی وزارت راه و شهرسازی ادامه داد: پایش مستمر فعالیت‌های سازمان‌های نظام مهندسی ساختمان در استان‌ها در دستور کار وزارت راه و شهرسازی است و سازمان‌های نظام مهندسی ساختمان استان‌ها باید این مهم را موردتوجه قرار دهند که فعالیت‌های آنها به شکل مستمر پایش می‌شود.

مانی‌فر گفت: در ارتباط با عملکرد سازمان نظام مهندسی ساختمان فارس به نظر می رسد، مغایرت هایی با برخی از قوانین جاری از جمله در موضوع مجریان ذی صلاح و ضرورت استفاده از مجریان ذی صلاح در ساخت و سازها وجود دارد که راجع به آن گفتگو شد و مقرر شد تا این موارد حتما توسط استان برطرف شود و نسبت به اصلاح اقدام کنند.

وی ادامه داد: در جلسه با استان فارس همچنین بر صدور شناسنامه فنی و ملکی که حتما باید از طریق مجری ذی صلاح صادر شود تاکید شد. بر همین مبنا، اعلام شد که هرگونه شناسنامه فنی و ملکی که بدون حضور مجری ذی صلاح در فرآیند ساخت و ساز صادر شود، اساسا شناسنامه نیست و استناد قانونی ندارد. از دیگر موارد مطرح شده در این جلسه، تعیین تکلیف وجوه دریافت شده در این ارتباط و تاکید بر فعالیت سازمان‌های نظام مهندسی ساختمان و دیگر نهادهای و سازمان‌های استانی بر مبنای قانون بود. در عین حال، در خصوص ارجاع کار، مطابق نص صریح قانون و آیین‌نامه اجرایی، خدمات مهندسی و ارجاع کار باید توسط سازمان‌های نظام مهندسی ساختمان باشد.

مانی فر توضیح داد: یکی از مشکلاتی که وجود دارد، این است که شهرداری شیراز ارجاع کار به مهندسان را انجام می دهد که عملا اینکار وجاهت قانونی ندارد و باید ارجاع کار به سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور واگذار شود. مقرر شد تا هماهنگی لازم در استان انجام و مطابق مقررات (تبصره ۲ ماده ۲۴ قانون نظام مهندسی ساختمان کشور) این وظیفه قانونی به سازمان نظام مهندسی ساختمان سپرده شود.

وی از دیگر موضوعات مورد بررسی در جلسه را بررسی عملکرد شهرستان‌های استان فارس، عملکرد دفاتر نظام مهندسی شهرستان های لامرد و مهر که در حوزه اداره کل لارستان است، برشمرد.

به گفته مانی‌فر، در این جلسه بر لزوم همکاری سازمان نظام مهندسی در حوزه نظارت‌عالیه و بازدیدهای دوره‌ای از ساختمان های در حال ساخت، تاکید شد. همچنین مقرر شده است تا سازمان نظام مهندسی اصلاحات لازم را در خصوص موارد مطرح شده انجام داده و گزارش را ظرف مدت ۲ هفته به وزارت راه و شهرسازی ارسال کنتد.

انتشار یافته: ۱۹
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۰:۰۴ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۸
0
0
دروغه ، اغلب مدیران عامل شرکت های حقوقی و آزمایشگاه ها شاغل در بخش دولتی یا خصوصی هستند ، ولی وزارت راه و شهرسازی در هنگام صدور پروانه شرکت های حقوقی از پایش اعضای شرکت ها عاجز است .
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۱:۳۳ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۸
0
0
چرا پروانه اشتغال اعضای هیات مدیره و کارکنان سازمان تحویل وزارت راه و شهرسازی نمیشود ؟؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۷:۴۱ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۸
0
0
حضور یا عدم حضور مجری سرساختمان کنترل شود از ۸ صبح تا ۵ عصر به غیر از جمعه و ایام تعطیل
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۰۷ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۸
0
0
بخش نظارت عالیه اداره کل راه و شهرسازی هر هفته از ساختمان های در دست احداث سرکشی کنند ، و مجریان غایب را به شورای انتظامی نظام مهندسی معرفی کنند .
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۲۴ - ۱۳۹۹/۰۲/۲۱
0
0
این حرف دروغه ، الان در اغلب ساختمان های در دست ساخت هیچ گونه مجری وجود نداره ، سرپرست کارگاه وجود نداره ، ولی وزارت راه و شهرسازی حتی سرکشی نمیکنه به این ساختمان ها
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۱۵ - ۱۳۹۹/۰۲/۲۱
0
0
تیم های بازرسی از معاونت عمرانی استانداری و شهرداری و اداره راه و شهرسازی و دادستانی هر روز به ساختمان های در دست ساخت سرکشی کرده و مجریان غائب را به شورای انتظامی نظام مهندسی معرفی کرده و پروانه شان را ابطال کنند .
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۳۸ - ۱۳۹۹/۰۲/۲۱
0
0
طرف مجری هست باید از ۸ صبح تا ۶ عصر سرساختمون باشه ولی حتی آدرس ساختمون هم بلد نیست . متاسفانه برخی افراد در نظارت عالیه اداره کل راه و شهرسازی مشغول به کار شدند که خودشان پرونده محکومیت در شورای انتظامی دارند .
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۵:۱۱ - ۱۳۹۹/۰۲/۲۲
0
0
بر اساس قانون نظام مهندسی ، اعضای هیات مدیره و امتیازآوران شرکت های حقوقی و آزمایشگاه ها باید شاغل تمام وقت در شرکت باشند از ۸ صبح تا ۴ عصر ولی متاسفانه می بینیم که شخصی مدیرعامل یک شرکت آزمایشگاه خاک در قم است ولی در لنگرود استان گیلان مشغول کار معدن است !!!! یعنی فقط ۱ روز در ماه به آزمایشگاه سرکشی میکند و درب شرکت خدمات آزمایشگاهی همیشه به روی مردم بسته است . این امضافروشی یا مدرک فروشی یا پروانه فروشی اعضای شرکت های حقوقی و آزمایشگاه ها نیست ؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۵:۱۵ - ۱۳۹۹/۰۲/۲۲
0
0
آدرس محل کار بسیاری از شرکت های حقوقی و آزمایشگاه ها تغییر کرده ولی آدرس های جدید شرکت ها به اداره کل راه و شهرسازی اطلاع داده نشده و اعضای نظارت عالیه هرهفته باید به محل کار شرکت های حقوقی و آزمایشگاه ها سرکشی کنند و مدیران غائب و آدرس های صوری را شناسایی کنند .
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۷:۱۷ - ۱۳۹۹/۰۲/۲۳
0
0
مسئول دفتر طراحی نباید کار مجری بزنه .
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۳۸ - ۱۳۹۹/۰۲/۲۳
0
0
تمام اعضای هیات مدیره و کارمندان سازمان و مدیران اجرایی سازمان در حال استفاده از پروانه نظارت و طراحی خود هستند و این با قانون منع تعارض منافع همخوانی ندارد
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۱۴ - ۱۳۹۹/۰۲/۲۵
0
0
متاسفانه خبر جدیدی جز رواج ناعدالتی و عدم شفافیت نیست.

انشاءالله اگر عمری باشه همزمان از مجلس آتی + وزارت دادگستری مسائل و مشکلات رو منعکس و پیگیری خواهیم کرد تا دستگاههای مربوطه یکبار برای همیشه به حوزه نظام مهندسی ها ورود کنند و مسائل و مشکلات جامعه مهندسی نیم میلیون نفری کشور رو حل و فصل کنند و شفافیت و عدالت را، فرد به فرد مهندسین در رشته های هفتگانه ساختمان در تک تک شهرهای کشور عزیزمان ایران اسلامی مشاهده کنند و اینگونه نباشد که یک عده قلیل ذینفع بوده و برای اکثریت جامعه مهندسی در مجامع عمومی که 99 درصد ذینفعان حاضر میشن تصمیم گیری کنند.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۲۳ - ۱۳۹۹/۰۲/۲۵
0
0
پایش مستمر هم دیدیم که اقای ج....... کارمند نظام مهندسی و مدیراجرایی سازمان نظام مهندسی استان م.... ۴۰۰۰ متر مربع کار نظارت ساختمان گرفته با زد و بند و رابطه بازی که با مسئول کمیته توزیع کارها داشته . در حالیکه طبق قانون اصلا کارمندان و مدیران سازمان حق ندارند با پروانه های نظام مهندسی خود کار بگیرند . متاسفانه این پایش مستقیم وزارت راه و شهرسازی از نظام مهندسی مثل خاله بازی تبدیل شده نه کارکنان وزارت راه و شهرسازی جرات برخورد با سران نظام مهندسی را دارند نه سران نظام مهندسی جرات عدم تایید شرکت های صوری متعلق به مدیران و کارکنان وزارت راه و شهرسازی را . یک سیکل باطل و سراسر فساد .
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۳۴ - ۱۳۹۹/۰۲/۳۰
0
0
حضور تمام وقت اعضای شرکت های حقوقی در دفتر شرکت ، احراز شود
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۴۴ - ۱۳۹۹/۰۲/۳۰
0
0
ممنوعيت پرداخت حقوق يا حق الجلسه ماهانه و مستمر به بازرسان سازمان استان كه موجب تعارض منافع مى گردد و صرفاً بايستى پاداش سالانه مصوب مجمع پرداخت گردد
نامه وزارت راه و شهرسازى-١٣٩٥
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۲۴ - ۱۳۹۹/۰۲/۳۰
0
0
وقتی عضو کمیته ژئوتکنیک و خدمات آزمایشگاهی نظام مهندسی اراک صاحب ۲ آزمایشگاه خاک و بتن است که یکی از این آزمایشگاه ها صوری است و مدیرعامل شرکت حضور تمام وقت در آزمایشگاه ندارد و اصلا در شهر دیگری ساکن است .
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۴۰ - ۱۳۹۹/۰۲/۳۰
0
0
اون کارمند نظام مهندسی که ۴۰۰۰ متر مربع کار نظارت گرفته با پروانه خودش و حالا آقای مانی فر از مسئولین وزارت راه و شهرسازی باید پاسخگوی منع تعارض منافع در نظام مهندسی استان ها باشد . و خاطیان از قانون رو به شورای انتظامی معرفی کند .
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۱:۲۱ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۱
0
0
ریشه همه فساد ها در تعارض منافع است

تعارض منافع... شکایت... دیوان عدالت اداری...

اعضای هیأت مدیره ، بازرسان ، شورای انتظامی و هیأت رئیسه ی گروه های تخصصی سازمان های نظـام مهندسی یا کاردانی ساختمان استان ها تا پایان تصـدی در دوره جـاری می توانند صرفاً به تصـدی مسئولیت های فوق ادامه دهند. در انتخابات و انتخاب ارکان فوق از دوره آتی به بعد رعایت موضوع این دستورالعمل الزامی است.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۴۸ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۱
0
0
مطابق بند سوم ابلاغیه اجتناب از تکفل همزمان اموری که زمینه و موجبات نمایندگی یا قبول منافع متعارض را فراهم می آورد... اعضای هیأت مدیره، بازرسان، شورای انتظامی و هیأت رئیسه گروه های تخصصی، در دوره هشتم سازمان های نظـام مهندسی یا کاردانی ساختمان استان ها مکلف به رعایت مفاد این ابلاغیه هستند... ضمنا مطابق ردیف ۱۲ جدول پیوست همین ابلاغیه مشاوران و کارکنان دفتر مرکزی و روسا و هیئت رئیسه دفاتر نمایندگی از انجام خدمات مهندسی منع شده اند...
نام:
ایمیل:
* نظر:
r_sar دیگر اخبار گروه r_sar