۱۴:۴۲ - ۲۱ ارديبهشت ۱۳۹۹ - 10 May 2020
کد خبر: ۵۴۶۹۵
«صما» گزارش می دهد:
صما- اخیرا شاهد رونق بازار بورس و افزایش سرمایه گذاری ها در این بازار بوده ایم. به طوری که بسیاری از افراد سرمایه های خود را از بازارهای موازی به بازار سرمایه انتقال داده اند و در این راستا سودهای کلان و سرشاری نیز نصیب آنها شده است.

اخیرا شاهد رونق بازار بورس و افزایش سرمایه گذاری ها در این بازار بوده ایم. به طوری که بسیاری از افراد سرمایه های خود را از بازارهای موازی به بازار سرمایه انتقال داده اند و در این راستا سودهای کلان و سرشاری نیز نصیب آنها شده است.

فارغ از اینکه افزایش قیمت سهام شرکت ها در بازار بورس چه تاثیرات مثبت و منفی بر اقتصاد کشور به همراه دارد و رشد صعودی قیمت ها در بورس تا چه زمانی ادامه خواهد یافت، در حال حاضر مسئله قابل توجه در بخش مسکن و ساختمان، افزایش سرمایه آن دسته از شرکت های انبوه سازی و ساختمانی است که سهام خود را در بورس عرضه کرده اند و همچنین مردمی که سهام این شرکت ها را خریداری کرده اند.

افزایش سرمایه انبوه سازان درپی رونق بورس

در همین رابطه عضو هیئت رییسه کانون سراسری انبوه سازان درخصوص تاثیرات افزایش قیمت سهام شرکت های ساختمانی و انبوه سازی در بورس تصریح کرد: عرضه سهام شرکت های ساختمانی و انبوه سازان در بورس، یک اتفاق مثبت اقتصادی است و کمک می کند تا آن دسته از انبوه سازانی که سهام شرکت خود را در بورس عرضه کرده اند، شرکت های آنها از رونق بیشتری برخوردار شود و از سرمایه قابل توجهی برای حضور در بخش ساخت و ساز برخوردار شوند و بتوانند به طرح های خود شتاب و سرعت بیشتری ببخشند.

محمد مرتضوی در گفت و گو با «صما» عنوان کرد: بر این اساس، این یک اتفاق مثبت برای انبوه سازان تلقی می شود و امیدواریم آن شرکت های ساختمانی که از پتانسیل لازم برخوردارند، به تدریج به بورس ملحق شوند.

عضو هیئت رییسه کانون سراسری انبوه سازان همچنین با بیان اینکه بازارهای بورس، مسکن، ارز، طلا، پول و مسکوکات، جزو بازارهای موازی هستند که به موازات هم فعالیت می کنند، گفت: طبیعتا اگر در هر کدام از این بازارها و یا حتی در بخش سپرده های بانکی که می تواند به عنوان یک بازار موازی مطرح باشد، جذابیتی به وجود بیاید، می تواند تاثیر منفی بر بازارهای دیگر بگذارد.

بازار بورس ثبات می گیرد؛ بازار مسکن جذابیت

مرتضوی در پاسخ به اینکه این رشد قیمت سهام در بورس تاچه زمانی ادامه خواهد داشت، افزود: حرف و حدیث های بسیاری در مورد اتفاقات اخیر بورس مطرح است. به عقیده بسیاری از کارشناسان، نخبگان و متخصصان، اتفاقات اخیر در بورس و افزایش قیمت سهام بسیاری از شرکت های فعال در بخش تولید و صنعت –نه فقط شرکت های ساختمانی- واقعی نیست و تاحدودی با واقعیت فاصله دارد و ممکن است که این افزایش قیمت سهام و رونق در بازار بورس، به صورت کاذب و نمادین به وجود آمده باشد.

وی ادامه داد: این افزایش قیمت سهام در بورس به گونه ای است که می تواند در کوتاه مدت رونق بازارهای موازی را کاهش دهد و نقدینگی را جذب بورس کند. طبیعی است که وقتی نقدینگی در بازارهای موازی کاهش یابد، قدرت و اثرگذاری آنها کاهش پیدا خواهد کرد.

این انبوه ساز یادآور شد: معتقدم اتفاقی که اخیرا در بازار بورس افتاده، یک اتفاق کوتاه مدت است و نهایتا ما در بخش هایی از سال جاری شاهد شتاب زیادی در افزایش قیمت سهام شرکت ها خواهیم بود و به زودی به یک ثباتی در بازار بورس می رسیم. بعد از این ثبات، به یقین بازار مسکن از جذابیت بیشتری برخوردار خواهد بود.

مرتضوی با اشاره به اینکه با کاهش نرخ سود سپرده های بانکی شرایطی فراهم شده بود که بازار مسکن رونق بیشتری به خود بگیرد، ادامه داد: یعنی بخش زیادی از سرمایه ها از بانک ها خارج و به بازار مسکن سرازیر شود. اما با جذابیتی که در بورس به وجود آمد، این اتفاق با تاخیر مواجه شد. به این معنا که رونق و افزایش قیمت ها در صنعت ساخت و ساز و افزایش قیمت فروش در بخش مسکن به یقین تحت تاثیر بازار بورس قرار گرفته است.

خروج سرمایه های مسکنی از بورس

به گزارش «صما» اما دلایل زیادی درخصوص افزایش قیمت سهام شرکت ها در بازار بورس مطرح است. یکی از این دلایل سیاست گذاری و عملکرد عامدانه دولت در این راستا است که باعث شده تا بازار بورس نسبت به قبل از رونق بیشتری برخوردار شود.

در این راستا مرتضوی نیز ضمن تایید این موضوع معتقد است: عملکرد دولت در زمینه عرضه سهام آن دسته از شرکت هایی که وابستگی به دولت دارند، در بازار بورس بسیار موثر بوده و همچنین کاهش نرخ سود سپرده های بانکی، جذابیت سرمایه گذاری در سیستم بانکی را کاهش داده است.

وی ادامه داد: با توجه به اینکه طی چند سال اخیر، ارتباط دلال ها با بازار مسکن کمتر شده است، تعداد متقاضیان در بخش مسکن محدود است و کسانی که برای خرید و فروش مسکن مراجعه می کنند، جزو مصرف کنندگان نهایی و افراد نیازمند به مسکن هستند. بنابراین بازار بورس موقتا از جذابیت بیشتری برای سرمایه گذاری برخوردار است.

مرتضوی در عین حال با اشاره به تاثیرات سرمایه گذاری عامه مردم در بازار بورس در بخش مسکن و ساختمان بیان کرد: با توجه به اینکه ارزش سهامی که مردم خریداری می کنند، در حال افزایش است؛ در کوتاه مدت این تصور برای همه به وجود می آید که به ثروت آنها اضافه می شود؛ اما با توجه به اینکه به زودی در بازار بورس به یک تعادلی می رسیم و افزایش شاخص ها در بازار بورس با این شیبی که امروز ملاحظه می کنیم، نخواهد بود؛ در درازمدت به یک تعادلی می رسیم و مجددا امکان خروج سرمایه ها از بازار بورس فراهم خواهد شد.

رونق بازار بورس حبابی است

در همین حال رییس کمیسیون حقوقی انجمن انبوه سازان استان تهران نیز اشاره به اینکه در حال حاضر رونق بازار بورس تا حدود زیادی حبابی است، گفت: در شرایط فعلی بازار بورس براساس واقعیت ها بنا نهاده نشده و حبابی است و آنچنان نمی شود به این بازار توجه کرد.

محمدعلی ربانی در گفت و گو با «صما» با بیان اینکه ورود شرکت ها و پروژه های انبوه سازی به بازار بورس، به جز اینکه تورم و افزایش قیمت بیشتری را به دنبال داشته باشد، نتیجه دیگری را به دنبال ندارد، گفت: درست است که بازار بورس تامین سرمایه را انجام می دهد، اما درحقیقت سهام در حالت خرید و فروش قرار می گیرد که قیمت این سهام هرلحظه بالا و پایین می رود و اگر چنانچه در اوضاع این تورمی که فعلا جلو می رود باشد، به نظر می رسد که قیمت ها از حالت کنترل خارج می شود.

وی با تاکید بر اینکه ما بازار بورس را بازار مناسبی برای مسکن نمی بینیم و این بازار براساس واقعیت ها نیست، گفت: همانطور که می بینیم قسمت های دیگر ازجمله شرکت های پتروشیمی در هر نقطه از کشور وارد بورس شده و پول های کلانی را از مردم گرفته اند، اما عملا این شرکت ها یک تابلوی نمایشی هستند. به همین دلیل آنچنان نمی شود مسکن را در این بازار تصور کرد.

ربانی ادامه داد: اگر پروژه های مسکن را وارد بازار بورس کنیم، بعد از سه چهار سال می بینیم آنچه نصیب ما شده افزایش قیمت ها است، بدون اینکه عرضه صورت گرفته باشد. در حالی که ما امروز گرفتار نیازهای انباشته و عدم تعادل بین عرضه و تقاضا در بازار مسکن هستیم.

دبیر انجمن انبوه سازان استان قم همچنین درخصوص تاثیرات افزایش سهام شرکت های ساختمانی بر بازار پیش فروش مسکن گفت: اگر رونق بازار بورس در بخش مسکن واقعی باشد، این موضوع بر افزایش پیش فروش در بازار مسکن تاثیرگذار است، اما دلیل بر این نیست که قیمت ها در بازار مسکن پایین بیاید. درواقع قیمت ها افزایش می یابد، اما پایین نمی آید.

تلاش وزارتخانه برای ورود مسکن به بورس

به گزارش «صما» ربانی این موضوعات را در حالی مطرح می کند که معاون وزیر راه و شهرسازی به تازگی با اعلام این خبر که بازار مسکن به عنوان یک بازار مطمئن و سازنده در بخش آبادانی کشور به زودی وارد بورس می‌شود، به سودآوری بورس مسکن اشاره کرده و گفته است: عرضه پروژه‌های مسکونی در بازار سرمایه، هم به تولید مسکن کمک می‌کند و هم سوددهی مناسبی را برای سهام‌داران خواهد داشت.

براساس این گزارش به گفته محمود محمودزاده، درخصوص تامین مالی پروژه‌های مسکن و حمل‌ونقل از طریق بورس، موضوع اصلی، صندوق‌های زمین و ساختمان است که درخصوص سوددهی آنها هیئت پذیرش بورس بررسی‌های دقیقی را انجام می‌دهد. مطالعات جامع و کافی درخصوص ریسک و شرایط بازار بر روی پروژه‌ها انجام می‌شود. بنابراین پروژه‌هایی که ما در بورس معرفی می‌کنیم، حتما اقتصادی است و سودآوری خوبی برای سرمایه‌گذاران خواهد داشت.

رونق بازار بورس با هدف جمع کردن نقدینگی است

با این حال ربانی در این زمینه معتقد است: به نظر می رسد وزارت راه و شهرسازی قصد دارد تا یکسری شرکت های خاص را وارد بورس کند که ماهیت دولتی یا خصولتی دارند و این اقدام صرفا با هدف جمع کردن پول از دست مردم انجام می شود.

وی تاکید کرد: در حالی که ما اگر به دنبال رونق و قدرت گرفتن بازار بورس در بخش مسکن هستیم، برای این منظور است که عمدتا تولید مسکن افزایش یابد. به این معنا که پول را از دست مردم بگیریم و سپس تولید و عرضه مسکن را افزایش دهیم. اما اگر تولید مسکن صورت نگیرد، این اقدام فایده ای ندارد.

این انبوه ساز با تاکید بر اینکه ما باید مشکل مملکت را در بخش مسکن حل کنیم، یادآور شد: در حال حاضر دغدغه دولت این است که نقدینگی موجود در کشور را کم کند و یکی از راهکارهای کاهش نقدینگی را رونق گرفتن بازار بورس تشخیص داده است و در این مسیر تلاش می کند.

انتهای پیام/


نام:
ایمیل:
* نظر:
r_sar دیگر اخبار گروه r_sar