۱۳:۴۳ - ۲۳ ارديبهشت ۱۳۹۹ - 12 May 2020
کد خبر: ۵۴۷۰۲
حامد مانی‌فر، مدیر کل دفتر مقررات ملی و کنترل ساختمان، در خصوص نظارت عالیه وزارت راه و شهرسازی بر عملکرد سازمان‌های نظام مهندسی ساختمان توضیحاتی را ارایه کرد.

مدیرکل دفتر مقررات ملی و کنترل ساختمان وزارت راه و شهرسازی، با اشاره به اینکه عملکرد سازمان‌های نظام مهندسی ساختمان استان‌ها توسط وزارت راه و شهرسازی مورد پایش قرار می‌گیرد، بر حضور مجریان ذی‌صلاح در ساخت‌ و سازها تاکید کرد و گفت: صدور شناسنامه فنی- ملکی برای ساختمان‌هایی که فاقد مجری ذی‌صلاح هستند، معتبر نیست.

مانی‌فر در عین حال بر انجام فعالیت‌های تخصصی سازمان‌های نظام مهندسی تاکید کرد و در پاسخ به این پرسش که آیا سازمان‌های نظام مهندسی ساختمان، اجازه ثبت سازمان نظام مهندسی ساختمان را به عنوان موسسه یا شرکت، دارند یا خیر؟، گفت: وظایف سازمان‌های نظام مهندسی ساختمان در قانون نظام مهندسی و‌ آیین‌نامه اجرایی به طور کامل آمده است. در ماده ۲ قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان، اهداف و خط‌مشی قانونی سازمان‌ها مشخص شده و سازمان‌ها باید بر اساس آن، خط مشی خود را برنامه‌ریزی کرده و پیش بروند.

وی تاکید کرد: شورای مرکزی سازمان‌های نظام مهندسی ساختمان نقش مهمی در اینکه سازمان های نظام مهندسی ساختمان استان‌ها بر اساس خط‌مشی‌های قانونی پیش بروند دارند. در ماده ۱۵ قانون نظام مهندسی، وظایف هیات مدیره و در ماده ۲۱ همان قانون وظایف شورای مرکزی به صراحت آمده است. همچنین در ماده ۲۳ قانون نظام مهندسی، شرح وظایف و مسئولیت‌های رییس سازمان به عنوان رکن اصلی سازمان آمده است.

مانی‌فر ادامه داد: سازمان نظام مهندسی ساختمان یک سازمان قانونمدار بوده و بر مبنای قانون تاسیس شده است و وظایفی که برعهده دارد در قانون آمده است. خارج از آن وظایف طبیعتا اقدامی نباید انجام شود. هر اقدامی خارج از موارد مصرح در قانون نظام مهندسی ساختمان که توسط رییس و اعضای هیات مدیره سازمان های نظام مهندسی ساختمان انجام شود به عنوان اقدام غیرقانونی تلقی می‌شود.

مدیرکل دفتر مقررات ملی و کنترل ساختمان وزارت راه و شهرسازی، گفت: در مورد ثبت سازمان‌های نظام مهندسی، مصوبه اخیر هیات دولت تصریح کرده است که نهادهای حرفه ای همچون سازمان نظام مهندسی ساختمان و برخی نهادهای دیگر برای گرفتن شناسه اقتصادی نیازی به ثبت ندارند و باید برای آن‌ها شناسه اقتصادی صادر شود. بنابراین ثبت سازمان های نظام مهندسی ساختمان به عنوان شرکت و یا موسسه غیرتجاری یا تحت هر عنوان دیگری در هیچ کجای قانون نظام مهندسی ساختمان پیش بینی نشده است. ضمن آنکه مصوبه دولت نیز تصریح می کند که سازمان های نظام مهندسی ساختمان نیازی به ثبت شدن ندارند.

وی تصریح کرد: برای استان هایی که دراین رابطه اقدام کردند، تصمیمات مقتضی گرفته می‌شود..

انتشار یافته: ۳
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۵۴ - ۱۳۹۹/۰۲/۲۳
0
0
پس وظیفه وزارت راه و شهرسازی به عنوان نهاد حاکمیتی ، در مبارزه با فساد و قانون گریزی چیست ؟؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۴۸ - ۱۳۹۹/۰۲/۲۳
0
0
یعنی معاون وزیر به راستی نمیداند اعضای هیات مدیره و کارکنان نظام مهندسی چند صد هزار مترمربع کار طراحی و نظارت گرفتند ؟؟؟ یا سیستم های کنترلی وزارت راه ناتوان هستند .
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۰۴ - ۱۳۹۹/۰۲/۲۳
0
0
این کرونا آمد و رفت و مردم قرنطینه شدن ولی روند صدور و تمدید و ارتقای پایه شرکت های حقوقی ، اینترنتی نشد
نام:
ایمیل:
* نظر:
r_sar دیگر اخبار گروه r_sar