۱۶:۰۰ - ۲۴ ارديبهشت ۱۳۹۹ - 13 May 2020
کد خبر: ۵۴۷۰۶
«صما» بررسی می کند:
بازار مسکن گرفتار مسائل و مشکلات متعددی است. از یک طرف بازار مسکن با نیازهای انباشته سال های گذشته مواجه است و از طرف دیگر هر روزه تعدادی از خانه های واقع در بافت های فرسوده بلااستفاده می شود و ساکنان این بافت ها نیز به متقاضیان مسکن اضافه می شوند.

در حال حاضر بازار مسکن گرفتار مسائل و مشکلات متعددی است. از یک طرف مسئله عمده این است که تعادل بین عرضه و تقاضا وجود ندارد. یعنی بازار مسکن با نیازهای انباشته سال های گذشته مواجه است و با توجه به اینکه سالانه ازدواج های متعددی رخ می دهد، هر ساله به خیل متقاضیان مسکن اضافه می شود.

به گزارش «صما» از طرف دیگر شاهدیم که هر روزه تعدادی از خانه های واقع در بافت های فرسوده از دور خارج می شود و از این رو ساکنان این بافت ها نیز به بازار متقاضیان مسکن اضافه می شوند. اما این در حالی است که هیچ کدام از این موارد مهم توسط نهادهای حاکمیتی مورد توجه جدی قرار نگرفته است.

شکست طرح بازآفرینی شهری

به طور نمونه طرح بازآفرینی شهری که می توانست به عنوان بزرگترین پروژه تولید مسکن در کشور مطرح و اجرایی شود، راه به جایی نبرده و امروز آمارها گواه آن است که این طرح به دلیل نبود سیاست گذاری های مناسب در این حوزه، با شکست مواجه شده است.

به گفته فعالان ساختمانی، درواقع شرایط و تدابیری که باید برای موضوع بازآفرینی شهری دیده می شد، فراهم نشده و علیرغم شعارهای گوناگونی که درخصوص ضرورت اجرای این طرح داده شده، اما همچنان نگاه درآمدی به احیا و بازسازی بافت های فرسوده وجود داشته و سازمان ها و دستگاه های متولی تکالیف خود را در این بخش انجام نداده اند.

بر اساس این گزارش، ضروری بود که برای احیا و نوسازی بافت های فرسوده، شهرداری بسته های خدماتی تعریف کند که این اقدام انجام نگرفت. به طور نمونه شهرداری اعلام کرده بود که عوارض بافت های فرسوده 50 درصد مشمول تخفیف می شوند اما درواقعیت اثرگذاری خاصی نداشت.

براین اساس فعالان ساخت و ساز بر این باورند که این گونه مشوق ها هرچند به لحاظ ماهوی از ظاهر زیبایی برخوردارند، اما وقتی به مرحله اجرا می رسند، اثربخشی خاصی به دنبال ندارند و اجرای طرحی به نام بازآفرینی شهری نیازمند برنامه ریزی در تمام سطوح است.

مجلسی ها نیز با اعتقاد به اینکه بازآفرینی شهری که توسط وزارت راه و شهرسازی در چند سال قبل اتخاذ شده ناکارآمد است؛ می گویند: متأسفانه از راهکار بازآفرینی شهری فقط یک نام را می‌شنویم و هیچ تأثیری در بازار مسکن نمی‌بینیم. دولت باید در اصلی‌ترین موتور محرکه اقتصاد ایران ورود حداکثری داشته باشد. راه اندازی موتور محرکه اقتصاد ایران که همان صنعت ساخت و ساز مسکن است می‌تواند سبب شود که صنایع وابسته وارد رونق شوند و رکود از بین برود.

غفلت از تولید مسکن در هشت سال اخیر

وجود این مسائل و چالش ها در بخش مسکن دلالت بر این موضوع دارد که باید عرضه مناسبی در بازار مسکن صورت گیرد تا قیمت ها کنترل شوند. اما این در حالی است که نه تنها در دوره وزارت آخوندی، وزیر سابق راه و شهرسازی اصلا به عرضه مسکن اضافه نشد؛ در حال حاضر نیز در دوره وزارت اسلامی، دولت به منظور عرضه مسکن، برنامه خاصی را در قالب تولید مسکن در طرح های خود دنبال نمی کند. به عبارتی تنها اقدام دولت این بوده که طرح ملی مسکن ملی را مطرح کرده که به عقیده فعالان ساختمانی، طرح مسکن ملی نیز شعاری بیش نیست و در قالب این طرح درواقع ساخت یکسری از واحدهای مسکن مهر مطرح شده است.

به عقیده کارشناسان، گواه این موضوعات، در تغییرات قیمت مسکن براساس تقاضاها در طی ماه های اخیر قابل مشاهده است. به گونه ای که وضعیت بازار مسکن نشان می دهد معاملات فروردین ماه 99 نسبت به اسفند ماه 98 حدود 86 درصد افت پیدا کرده است؛ اما این در حالی است که قیمت مسکن در اولین ماه سال جاری تنها حدود 2 درصد کاهش پیدا کرده است.

بر اساس این گزارش، این موضوع نشان می دهد که قیمت ها در بازار مسکن آنچنان کاهش پیدا نکرده و هرچند انتظار می رفت که با فراگیر شدن ویروس کرونا، قیمت ها بسیار بیش از این افت پیدا کند، اما این اتفاق رخ نداده است.

تولید مسکن نیازمند سیاست گذاری های صحیح است

در عین حال در فروردین ماه امسال نسبت به سه سال اخیر، حجم پروانه های ساختمانی که صادر شده، تا حدود بسیار زیادی کاهش پیدا کرده است. به طور مثال نسبت به اسفند ماه سال گذشته شاهد کاهش حدود 54 درصدی پروانه های ساختمانی بوده ایم.

به عقیده کارشناسان این آمار خبرهای خوبی را در بر ندارد و حاکی از آن است که بازار مسکن به حال خود رها شده است. آنچه مسلم است تامین مسکن برای دهک های هدف نیازمند آن است که باید شرایط مناسب برای تولید مسکن ارزان فراهم شود و بدیهی است برای اینکه شرایط تامین و تولید مسکن برای اقشار نیازمند دنبال شود، باید سیاست ورزی ها به این سمت و سو باشد.

درمجموع کارشناسان بر این باورند که اگر قرار باشد حوزه مسکن به دوران طلایی خود بازگردد و به عنوان یک صنعت پیشران و درون زا مورد توجه قرار گیرد؛ لازم است که حاکمیت اعم از قوه مقننه، قوه مجریه و قوه قضاییه به صورت اضطراری مشکلات حوزه تولید مسکن را برطرف کنند.

انتهای پیام/


نام:
ایمیل:
* نظر:
r_sar دیگر اخبار گروه r_sar