۱۵:۴۱ - ۲۸ ارديبهشت ۱۳۹۹ - 17 May 2020
کد خبر: ۵۴۷۱۹
رییس سازمان نظام مهندسی گلستان در گفت و گو با «صما»:
رییس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان گلستان با اشاره به اینکه در راستای اجرای مبحث 22 مقررات ملی ساختمان، بیشتر از مباحث تخصصی مهندسی، حقوق عامه مطرح است، گفت: برای اجرای مبحث 22 باید پیوست های حقوقی دیده شود.

رییس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان گلستان با اشاره به چالش های اجرای مبحث 22 مقررات ملی ساختمان در کشور گفت: تلاش های بسیار زیادی در این رابطه در سطح کشور انجام شده و مسئولان و روسای سازمان های نظام مهندسی ساختمان در این مورد تعاملات بسیاری با همدیگر داشته اند.

محمد ابراهیم پور در گفت و گو با «صما» با بیان این مطلب افزود: شورای هم اندیشی روسای سازمان های نظام مهندسی ساختمان استان ها در سطح کشور تشکیل و مباحث و موضوعات بسیاری در رابطه با اجرای مبحث 22 مطرح شده است.

وی با اشاره به اینکه مبحث 22 مقررات ملی ساختمان مبحث جدیدی است، تصریح کرد: بزرگترین مشکل برای اجرای این مبحث آن است که اجرایی شدن آن نیازمند تعامل جدی با شهرداری ها و ادارات راه و شهرسازی استان ها است که لازم است همکاری متقابل در این زمینه صورت بگیرد و تفاهم نامه های موثری نیز منعقد شود.

این مسئول همچنین تاکید کرد: لازم است با نهادهایی از قبیل سازمان های فنی و حرفه ای و سایر سازمان هایی که تخصص های حرفه ای ارائه می کنند، تعاملات و تفاهم نامه هایی منعقد شود که بتوان با همکاری همدیگر این مسئله را جلو برد. چرا که اجرای مبحث 22 و توجه به موضوع تعمیر و نگهداری ساختمان ها یک موضوع اساسی است.

رییس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان گلستان در عین حال با اشاره به اینکه اجرای مبحث 22 مقررات ملی ساختمان دارای موضوعات حقوقی و فرهنگی است، عنوان کرد: به این معنا که برای اجرای این مبحث باید پیوست های حقوقی دیده شود. در کنار آن باید درخصوص موضوعات حقوقی برای عموم جامعه روشن گری شود.

ابراهیم پور در پاسخ به اینکه موضوعات حقوقی و شفاف سازی آنها شامل چه مواردی می شود، بیان کرد: یکسری موضوعات مربوط به مشاعات ساختمان ها است.

یادآور شد: بسیاری از مشکلاتی که در ساختمان ها و مجتمع های مسکونی پیش می آید، مربوط به فضاهای مشاعات است که باید مشخص شود چه کسی مسئول تعمیر و نگهداری از این قسمت ها در ساختمان ها است.

رییس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان گلستان افزود: همچنین درخصوص سیستم های تاسیساتی ساختمان شامل لوله ها، تاسیسات برقی مثل آسانسور، مشاعاتی نظیر سقف طبقه آخر موارد حقوقی باید برای عموم جامعه و بهره برداران روشن سازی شود.

وی با بیان اینکه در راستای اجرای مبحث 22 مقررات ملی ساختمان، بیشتر از آنکه مباحث تخصصی مهندسی مطرح باشد، مباحث حقوق عامه مطرح است، در ادامه اظهار داشت: در همین حال باید برای عموم جامعه و افرادی که در مجموعه های آپارتمانی و ساختمان های بلندمتربه سکونت دارند، فرهنگ سازی شود.

ابراهیم پور در پایان خاطرنشان کرد: نکته مهم این است که قبل از هر کسی، بهره برداران هستند که باید متوجه حقوق خود باشند و به این موضوع پی ببرند که اجرای مبحث 22 مقررات ملی ساختمان برای نگهداری از ساختمان ها و متعاقبا تامین امنیت و آرامش آنها از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است و فواید و نتایج اثربخش زیادی را به دنبال دارد.

انتهای پیام/


نام:
ایمیل:
* نظر:
r_sar دیگر اخبار گروه r_sar