r_sar منتخب r_sar
ادامه...
صما- اگرچه در نگاه اول شاید به نظر برسد که تعرفه خدمات نظام مهندسی ارتباط خاصی با بازار مسکن و ساخت وساز ندارد؛ اما درواقع تعرفه خدمات مهندسی یکی از پارامترهایی است که می تواند منجر به تشدید رکود در ساخت و تولید مسکن، افزایش اجاره بها و قیمت تمام شده مسکن شود.
اعضای شورای مرکزی نظام مهندسی در گفت‌وگو با «صما»:
بازی ناظران در دو نقش متفاوت؛ حافظ منفعت عمومی و حامی مالکان/ ابلاغیه جدید، زمینه ساز ایجاد رانت برای مهندسان مشاور bolet_khabar

بازی ناظران در دو نقش متفاوت؛ حافظ منفعت عمومی و حامی مالکان/ ابلاغیه جدید، زمینه ساز ایجاد رانت برای مهندسان مشاور

صما- در اصلاحیه آیین نامه کنترل ساختمان که از سوی وزارت راه و شهرسازی ارائه شده است، تاکید شده که انتخاب ناظران باید بنا به اختیار و دلخواه مالکان انجام گیرد.
در واکنش به ابلاغیه‌ وزیرراه مطرح شد:
تفسیر متفاوت رئیس نظام‌مهندسی تهران از ابلاغیه آخوندی/ مجمع می‌تواند تا 20درصد هم از حق‌الزحمه مهندسان ناظر برداشت کند! bolet_khabar

تفسیر متفاوت رئیس نظام‌مهندسی تهران از ابلاغیه آخوندی/ مجمع می‌تواند تا 20درصد هم از حق‌الزحمه مهندسان ناظر برداشت کند!

رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان تهران گفت: ابلاغیه وزیر راه و شهرسازی به سازمان‌ها کمک می‌کند که به جای 5 درصد عددهای بیشتری را دریافت کرده تا بتوانند سازمان‌ها را اداره کرده و بهتر عمل کنند.
گزارش «صما» از چالش‌های اجرای ابلاغیه آخوندی:
صدور حکم واحد برای تمام شاغلان دستگاه‌های دولتی صحیح نیست/ حذف مافيای شهرداری در مقابل تبعات ناظر انتخابی bolet_khabar

صدور حکم واحد برای تمام شاغلان دستگاه‌های دولتی صحیح نیست/ حذف مافيای شهرداری در مقابل تبعات ناظر انتخابی

صما- طبق «دستورالعمل اجرایی منع پذیرش همزمان اموری که زمینه نمایندگی یا قبول منافع متعارض را فراهم می آورد»، از این پس مهندسانی که در وزارتخانه‌های راه و شهرسازی، کشور، نیرو، نفت و بنیاد مسکن، شوراهای شهر و روستا، شهرداری‌ها، سازمان ثبت اسناد و املاک و دبیرخانه شورای عالی مناطق آزاد اشتغال دارند، لازم است بین کار دولتی و کار در سازمان نظام مهندسی ساختمان یکی را انتخاب کنند.
مصوبه مجمع عمومی نظام مهندسی البرز غیرقانونی اعلام شد bolet_khabar

مصوبه مجمع عمومی نظام مهندسی البرز غیرقانونی اعلام شد

اداره راه و شهرسازی البرز در نامه‌ای به رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان این استان، مصوبه مجمع عمومی این سازمان درباره تصویب دریافت ۵ درصد از حق‌الزحمه مهندسان ناظر را غیرقانونی اعلام کرد.
زمان ثبت‌نام آزمون نظام مهندسی در سال ۹۷ اعلام شد bolet_khabar

زمان ثبت‌نام آزمون نظام مهندسی در سال ۹۷ اعلام شد

آزمون های ورود به حرفه مهندسی در روزهای ۲۰ و ۲۱ اردیبهشت ماه سال آینده برای کلیه رشته های مهندسی، شهرسازی – عمران – معماری – نقشه برداری – تاسیسات مکانیکی – تاسیسات برقی و ترافیک به طور همزمان در سراسر کشور برگزار می شود.
گفت‌وگوی تفصیلی رئیس شورای مرکزی نظام‌مهندسی با «صما»:
ابلاغیه وزیر حکم تحریم اقتصادی نظام‌مهندسی را دارد/ تصمیم‌گیری درباره عوارض 5 درصد متوجه مجامع نظام‌مهندسی است bolet_khabar

ابلاغیه وزیر حکم تحریم اقتصادی نظام‌مهندسی را دارد/ تصمیم‌گیری درباره عوارض 5 درصد متوجه مجامع نظام‌مهندسی است

رئیس شورای مرکزی سازمان نظام‌مهندسی ساختمان کشور در گفت‌وگوی تفصیلی خود با خبرنگار «صما» به بیان مواضعش در رابطه با ابلاغیه اخیر وزیر را ه شهرسازی درباره لغو عوارض 5 درصدی حق النظاره پرداخت و با بیان اینکه وزیر راه در این زمینه فراقانونی عمل کرده است تاکید کرد که این ابلاغیه قابلیت اجرایی ندارد.
مدیران کل راه ‌و شهرسازی استان‌ها در گفت‌وگو با «صما»:
ابلاغیه لغو کسر 5درصد، مانع انحرافات مالی در نظام مهندسی می‌شود/ ضرورت تامین هزینه آموزش مهندسان از محل حق عضویت bolet_khabar

ابلاغیه لغو کسر 5درصد، مانع انحرافات مالی در نظام مهندسی می‌شود/ ضرورت تامین هزینه آموزش مهندسان از محل حق عضویت

صما- مدیران کل راه ‌و شهرسازی استان‌ها با تاکید بر اینکه کسر 5درصد از دستمزد مهندسان برای ارائه خدماتی نظیر آموزش، رویکرد صحیحی نیست، معتقدند: با توجه به افزایش روزافزون تعداد مهندسان و حجم بالای سرمایه گذاری در بخش ساخت و ساز، درنهایت برداشت این 5درصد حق نظارت به ارقام کلانی تبدیل می شود.
پاسخ دانشگاه علمی و کاربردی تهران به سازمان نظام مهندسی ساختمان:
سنگ‌اندازی دانشگاه علمی و کابردی تهران بر سرراه فارغ‌التحصیلان معماری+نامه bolet_khabar

سنگ‌اندازی دانشگاه علمی و کابردی تهران بر سرراه فارغ‌التحصیلان معماری+نامه

فارغ‌التحصیلان رشته معماری‌ای که در عنوان رشته آن‌ها واژه تکنولوژی معماری و یا علمی و کاربردی داشته باشد دیگر امکان ارتقا به پایه بالاتر را نخواهند داشت.
رییس سازمان نظام مهندسی کشور در گفت‌و گو با «صما»:
منع فعالیت کارمندان ۹ دستگاه دولتی، پیچیدگی حقوقی دارد/ اصلاحات در نظام‌مهندسی اگر با ابلاغیه انجام می‌شد، کار راحتی بود bolet_khabar

منع فعالیت کارمندان ۹ دستگاه دولتی، پیچیدگی حقوقی دارد/ اصلاحات در نظام‌مهندسی اگر با ابلاغیه انجام می‌شد، کار راحتی بود

رییس شورای مرکزی سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور با بیان اینکه ابلاغیه وزیر راه و شهرسازی درخصوص منع حضور 9 گروه شاغل در دستگاه های دولتی در سازمان های نظام مهندسی ساختمان، دارای پیچیدگی حقوقی است گفت: ما در حال پیگیری و استعلام این موضوع هستیم و تیم حقوقی ما در حال فعالیت در این زمینه است.
«صما»گزارش می دهد:
دومین نشست کمیته نظام پیشنهادات نظام‌مهندسی برگزارشد/ دستاورد کمیته در سه حوزه طراحی، نظارت و اجرا bolet_khabar

دومین نشست کمیته نظام پیشنهادات نظام‌مهندسی برگزارشد/ دستاورد کمیته در سه حوزه طراحی، نظارت و اجرا

صما- دومین نشست سراسری مسئولان کمیته نظام پیشنهادات سازمان‌های نظام‌مهندسی ساختمان کشور با بحث و بررسی موارد مطرح‌شده از سوی اعضاء درزمینهٔ فراهم نمودن شرایط و امکانات لازم به‌منظور تشویق و ایجاد انگیزه در اعضا و بهره‌برداران خدمات مهندسی برای ارائه طرح‌های نو و خلاقانه در استان یزد تشکیل شد.
روسای نظام‌مهندسی درگفت‌وگو با «صما»:
لغو یکباره 5درصد سازمان‌ها را دچارمشکل می‌کند/ به دنبال برگزاری جلسه با وزیر هستیم bolet_khabar

لغو یکباره 5درصد سازمان‌ها را دچارمشکل می‌کند/ به دنبال برگزاری جلسه با وزیر هستیم

صما- دو تن از روسای سازمان نظام مهندسی ساختمان استان‌ها با اشاره به ابلاغیه اخیر وزیر راه و شهرسازی مبنی بر لغو عوارض 5 درصدی نظارت به بیان آخرین مواضع خود نسبت به این موضوع پرداختند.
انتقاد عضو هیئت رییسه شورای مرکزی نظام مهندسی در گفت‌وگو با «صما»:
مبحث 19 مقررات ملی، باری به هر جهت است/ نبود قانون محکمی که پایان کار را منوط به اجرای مبحث 19 کند bolet_khabar

مبحث 19 مقررات ملی، باری به هر جهت است/ نبود قانون محکمی که پایان کار را منوط به اجرای مبحث 19 کند

عضو هیئت رییسه شورای مرکزی سازمان نظام مهندسی کشور با اشاره به موانع اجرایی نشدن مبحث 19 مقررات ملی ساختمان گفت: پارامترهای زیادی درخصوص اجرایی نشدن این مبحث در ساخت و سازها دخیل است و در حال حاضر اگر پایان کار منوط به اجرای مبحث 19 در ساختمان ها باشد، بسیاری از ساختمان ها پایان کار دریافت نمی کنند.
مدیر کل راه ‌و شهرسازی تهران در گفت‌وگو با «صما»خبرداد:
اجرای مصوبه کسر 5 درصد حق نظارت در نظام مهندسی تهران/ فعالیت مهندسی در شخصیت حقوقی نظام مهندسی جایگاهی ندارد bolet_khabar

اجرای مصوبه کسر 5 درصد حق نظارت در نظام مهندسی تهران/ فعالیت مهندسی در شخصیت حقوقی نظام مهندسی جایگاهی ندارد

در پی لازم الاجرا شدن لغو کسر 5 درصد از حق نظارت مهندسان، مدیر کل راه ‌و شهرسازی استان تهران از همکاری سازمان نظام مهندسی استان تهران در راستای اجرایی شدن این مصوبه وزیر راه و شهرسازی خبر داد.
«صما» گزارش می‌دهد:
بررسی میزان موفقیت اجرای بخشنامه‌های دستوری/ تبعات تقابل بین نظام مهندسی و وزارت راه bolet_khabar

بررسی میزان موفقیت اجرای بخشنامه‌های دستوری/ تبعات تقابل بین نظام مهندسی و وزارت راه

صما- وقتی وزیر راه و شهرسازی اولین ابلاغیه خود را در قالب شش بخشنامه جدید درخصوص سازمان های نظام مهندسی ساختمان در دی ماه سال 93 صادر کرد، شاید کمتر کسی تصور می کرد که سرانجام این ابلاغیه‌های وزارتخانه، منجر به تشدید اختلافات بین این دو نهاد شود و کار به جایی برسد که مقامات هر کدام از این نهادها عملکرد دیگری را در حوزه کاری خود زیر سوال ببرند و برای دفاع از نهاد متبوع خود، نقطه ضعف‌های نهاد مقابل را به رخ بکشند.
آغاز کناره‌گیری شاغلان وزارت راه و شهرسازی از حرفه مهندسی ساختمان؛
آخوندی پروانه اشتغال به کار مهندسی خود را به نظام مهندسی بازگرداند bolet_khabar

آخوندی پروانه اشتغال به کار مهندسی خود را به نظام مهندسی بازگرداند

عباس آخوندی ضمن کناره‌گیری از اشتغال به کار مهندسی در زمان اشتغال در وزارت راه و شهرسازی در دو نامه جداگانه به روسای سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران و کانون کارشناسان رسمی دادگستری، پروانه اشتغال به کار مهندسی خود را به آن دو دستگاه بازگرداند.
روسای نظام ‌مهندسی استان‌ها در گفت‌و‌گو با «صما»:
قانون برمبنای حضور افراد ذی‌صلاح در ساخت‌و ساز اصلاح شود/ تحقق اخلاق مهندسی، به درخواست و پیگیری کارفرمایان برمی‌گردد bolet_khabar

قانون برمبنای حضور افراد ذی‌صلاح در ساخت‌و ساز اصلاح شود/ تحقق اخلاق مهندسی، به درخواست و پیگیری کارفرمایان برمی‌گردد

صما- وقوع تخلفاتی نظیر کدفروشی و امضافروشی در ارائه خدمات مهندسی، به عنوان موضوعی مطرح می شود که با رعایت اخلاق مهندسی ارتباط نزدیکی دارد.
واکنش نمایندگان مجلس به ابلاغیه آخوندی در گفت‌وگو با «صما»:
ضرورت جلوگیری از اشتغال افراد دوشغله در تمامی ارگان‌ها/ فضای اشتغال باید رقابتی باشد، نه انحصاری bolet_khabar

ضرورت جلوگیری از اشتغال افراد دوشغله در تمامی ارگان‌ها/ فضای اشتغال باید رقابتی باشد، نه انحصاری

صما- هنوز سازمان های نظام مهندسی در شوک بخشنامه لغو کسر 5 درصد حق نظارت مهندسان توسط سازمان های نظام مهندسی بودند که هفته گذشته وزیر راه و شهرسازی، دستورالعمل جدیدی مبنی بر عدم حضور افراد شاغل در سازمان های دولتی در بدنه سازمان های نظام مهندسی ساختمان را صادر کرد.
«صما» تحلیل می‌کند:
آخوندی و رجبی در نوسان اعتمادسازی یا عوام‌گرایی bolet_khabar

آخوندی و رجبی در نوسان اعتمادسازی یا عوام‌گرایی

وزیر راه وشهرسازی شامگاه دوشنبه با حضور در برنامه گفت وگوی ویژه خبری صداو سیما بخش عظیمی از جامعه مهندسی را به پای تلویزون کشاند، چرا که محور اصلی این گفت‌وگو پیرامون ابلاغیه‌های سریالی جنجالی‌اش درباره سازمان نظام مهندسی ساختمان بود.
گزارش«صما» از نامه‌نگاری رجبی به روسای نظام‌مهندسی و هشدار مظاهریان:
رجبی: انجام دستورالعمل‏‌های مغایر با قانون مجاز نیست/ مظاهریان: رییس نظام‌مهندسی هیچ اختیاری برای تفسیر مصوبات وزارتخانه ندارد+نامه bolet_khabar

رجبی: انجام دستورالعمل‏‌های مغایر با قانون مجاز نیست/ مظاهریان: رییس نظام‌مهندسی هیچ اختیاری برای تفسیر مصوبات وزارتخانه ندارد+نامه

به‌دنبال نامه نگاری رجبی، مظاهریان هم با اشاره به حد و حدود اختیارات قانونی رییس شورای مرکزی سازمان نظام مهندسی در قانون و آیین نامه، تاکید کرده است که رییس این سازمان هیچ گونه اختیاری برای شرح و تفسیر دستورالعمل ها، مصوبات و بخشنامه های این وزارتخانه ندارد.
«صما» تحلیل می‌کند:
چرا مهندسان امضافروشی می‌کنند؟/ بلاتکلیفی ناظران در نظارت بر ساختمان‌های دونقشه‌ای bolet_khabar

چرا مهندسان امضافروشی می‌کنند؟/ بلاتکلیفی ناظران در نظارت بر ساختمان‌های دونقشه‌ای

صما- بحث امضافروشی مهندسان و هجمه هایی که طی ماه های اخیر نسبت به سازمان نظام مهندسی و جامعه مهندسان وارد شد، موجب شد تا مسئولان این سازمان به حمایت از نهاد متبوع خود برخیزند و لب به دفاع از مهندسان عضو این سازمان بگشایند.
ادامه...
r_sar آخرین اخبار r_sar
r_sar یادداشت r_sar
اصلاحات بنیادی در نظام ساخت‌وساز با کاهش تضاد منافع bolet_ltab

اصلاحات بنیادی در نظام ساخت‌وساز با کاهش تضاد منافع

علی سلطانی، عضو هیات مدیره نظام مهندسی فارس و استاد دانشگاه شیراز
ساز و كار مبارزه با فساد bolet_ltab

ساز و كار مبارزه با فساد

فرج الله رجبي؛ رئیس نظام مهندسی ساختمان کشور
پلاسکو درسی تلخ برای نگهداری ساختمان‌ها bolet_ltab

پلاسکو درسی تلخ برای نگهداری ساختمان‌ها

حامد مظاهریان؛ معاون وزیر راه و شهرسازی
مهندسان و احقاق حقوق آنان bolet_ltab

مهندسان و احقاق حقوق آنان

عباس آخوندی؛ وزیر راه و شهرسازی
پایان مناقشه برسر پنج درصد حق نظارت bolet_ltab

پایان مناقشه برسر پنج درصد حق نظارت

حامد مظاهریان؛ معاون وزیر راه و شهرسازی
آسیب شناسی آزمون نظام مهندسی bolet_ltab

آسیب شناسی آزمون نظام مهندسی

محمد کریمی؛ عضو نظام مهندسی استان اردبیل
تحلیل آزمون نظام مهندسی نظارت تاسیسات برقی مهر 96 bolet_ltab

تحلیل آزمون نظام مهندسی نظارت تاسیسات برقی مهر 96

محمد کریمی؛ عضو نظام مهندسی استان اردبیل
تحلیل آزمون نظام مهندسی طراحی تاسیسات برقی مهر 96 bolet_ltab

تحلیل آزمون نظام مهندسی طراحی تاسیسات برقی مهر 96

محمد کریمی؛ عضو نظام مهندسی استان اردبیل
بداخلاقی راه دستیابی به حقوق واقعی مهندسان نیست bolet_ltab

بداخلاقی راه دستیابی به حقوق واقعی مهندسان نیست

سیدعباس ذاکری؛عضو سابق شورای توسعه نظام مهندسی
چالش‌های اخلاقی در مهندسی bolet_ltab

چالش‌های اخلاقی در مهندسی

حامدخانجانی؛ کارشناس ارشد مدیریت ساخت
ادامه...