r_sar منتخب r_sar
ادامه...
صما- به عقیده مسئولان سازمان نظام مهندسی، الزام و اجبار در رابطه با استفاده از انرژی‌های نو در ساختمان‌ها در حیطه وظایف و یا اختیارات این سازمان نمی‌گنجد.
«صما» بررسی می‌کند:
نقش سازمان‌های نظام‌مهندسی در بهینه‌سازی مصرف انرژی/ ضرورت تشکیل کمیته شناسایی مصالح نوین و استاندارد ساختمانی bolet_khabar

نقش سازمان‌های نظام‌مهندسی در بهینه‌سازی مصرف انرژی/ ضرورت تشکیل کمیته شناسایی مصالح نوین و استاندارد ساختمانی

بهینه‌سازی مصرف انرژی در ساختمان‌ها به یک ضرورت اجتناب‌ناپذیری تبدیل‌شده است و بسیاری از نهادی ذی‌ربط در صنعت ساختمان به دنبال آن هستند که در این مسیر گام بردارند.
فرج الله رجبی مطرح کرد:
تخلفات شهرداری‌ها در بلندمرتبه‌سازی به بهانه تأمین درآمد/ اجرای طرح‌تفصیلی زمینه‌ساز توسعه حمل‌ونقل همگانی bolet_khabar

تخلفات شهرداری‌ها در بلندمرتبه‌سازی به بهانه تأمین درآمد/ اجرای طرح‌تفصیلی زمینه‌ساز توسعه حمل‌ونقل همگانی

رییس شورای مرکزی نظام مهندسی ساختمان کشور گفت: شهرداری‌ها به بهانه تامین درآمد از قوانین تخطی می‌کنند بنابراین مصوبه اخیر شورای‌عالی شهرسازی درباره توسعه مبتنی بر حمل‌ونقل همگانی هم سبب تکرار تخلفات می‌شود.
«صما» بررسی می‌کند:
مقایسه ایستایی برج گرنفل لندن و پلاسکو در برابر آتش/ چرایی عدم ریزش برج گرنفل در حریق یکپارچه bolet_khabar

مقایسه ایستایی برج گرنفل لندن و پلاسکو در برابر آتش/ چرایی عدم ریزش برج گرنفل در حریق یکپارچه

صما- همین چند روز پیش بود که برج 24 طبقه گرنفل در لندن سوخت و تعداد زیادی از شهروندان را در این حادثه داغدار کرد جدایی از مباحث عاطفی، این برج توانست ایستایی بالایی در برابر حریق یکپارچه و 9 ساعته داشته باشد.
واکنش نظام‌مهندسی نسبت به تفکیک وزارتخانه درگفت‌‌وگو با«صما»:
نظام‌مهندسی تحت تاثیر ادغام و تفکیک راه و مسکن/ حرکت علیه نظام‌مهندسی در جریان بازسازی ساختار وزارت‌راه bolet_khabar

نظام‌مهندسی تحت تاثیر ادغام و تفکیک راه و مسکن/ حرکت علیه نظام‌مهندسی در جریان بازسازی ساختار وزارت‌راه

صما- در جریان ابلاغ لایحه تفکیک مجدد وزارت راه و شهرسازی، که این روزها به یک سوژه داغ خبری در رسانه‌‌ها تبدیل شده است، مباحث و اظهارات مختلفی از سوی دست اندرکاران و مسئولان مرتبط با حوزه راه و مسکن عنوان شده است و صاحب نظران ضمن تشریح مزایای تفکیک مجدد این دو حوزه، نسبت به آسیب‌‌های احتمالی و تبعات منفی آن نیز هشدار می‌‌دهند.
در گفت‎وگوی«صما» با اعضای شورای مرکزی بررسی شد:
راهبردهای بهینه‌سازی انرژی از نگاه گروه‌های تخصصی شورای مرکزی/ نقش مهندسان در ترویج بهینه‌سازی مصرف انرژی در ساخت و ساز bolet_khabar

راهبردهای بهینه‌سازی انرژی از نگاه گروه‌های تخصصی شورای مرکزی/ نقش مهندسان در ترویج بهینه‌سازی مصرف انرژی در ساخت و ساز

صما- در حالی اخیرا انتخابات گروه‌های تخصصی شورای مرکزی سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور برگزار شده است که همزمان بسیاری از ناظران درباره جایگاه ترویجی این گروه‌ها در دستیابی به اهداف مدنظر در حوزه‌های مربوطه تاکید کرده‌اند.
«صما» گزارش می‌دهد:
شرکت‌های بازرسی از دل سازمان‌های نظام مهندسی بیرون آید/ مسائل اقتصادی، عامل چشم‌پوشی ناظران از مقررات ملی bolet_khabar

شرکت‌های بازرسی از دل سازمان‌های نظام مهندسی بیرون آید/ مسائل اقتصادی، عامل چشم‌پوشی ناظران از مقررات ملی

صما- اگرچه حادثه پلاسکو به خودی خود یک حادثه تلخ و دردناک بود، اما واقعیت آن است که بعد از وقوع این حادثه، توجهات و دغدغه‌های عمومی نسبت به نگه‌داری از ساختمان‌ها افزایش یافته و این تنها تاثیر مثبت این حادثه دلخراش است.
رییس سازمان نظام مهندسی ساختمان اردبيل:
بهينه‌سازی مصرف انرژی از عوامل مهم تحقق اهداف اقتصاد مقاومتی است bolet_khabar

بهينه‌سازی مصرف انرژی از عوامل مهم تحقق اهداف اقتصاد مقاومتی است

رئيس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان اردبيل گفت: مديريت و بهينه‌سازی مصرف انرژی يكی از اصلی‌ترين زمینه‌های تحقق اهداف اقتصاد مقاومتی در کشور است.
روسای نظام مهندسی استان‌ها در گفت‌وگو با«صما»:
درآمد شهرداری‌ها به مقررات ملی ساختمان گره خورده است/ ضعف اجرای قوانین در ساخت‌وسازهای نظام فنی و اجرایی bolet_khabar

درآمد شهرداری‌ها به مقررات ملی ساختمان گره خورده است/ ضعف اجرای قوانین در ساخت‌وسازهای نظام فنی و اجرایی

صما- مدیریت شهری نقش اساسی در افزایش کیفیت و طول عمر ساختمان ها ایفا می‌کند و از همین رو در کنار سایر نهادهای ذیربط، شهرداری و مدیریت شهری نیز باید در این راستا الزاماتی را مورد توجه قرار داده و اجرایی کنند که البته به عقیده کارشناسان، اجرای این ضوابط و قوانین با ضعف‌ها و نواقص بسیاری از سوی شهرداری‌ها همراه است.
در گفت‌وگو با «صما» مطرح شد:
تشریح جزییات برگزاری بیستمین اجلاس سالانه نظام‌مهندسی/بررسی چالش‌های نظام مهندسی در بزرگ‌ترین گردهمایی تخصصی مهندسان bolet_khabar

تشریح جزییات برگزاری بیستمین اجلاس سالانه نظام‌مهندسی/بررسی چالش‌های نظام مهندسی در بزرگ‌ترین گردهمایی تخصصی مهندسان

رئیس دبیرخانه اجلاس سالانه هیات عمومی سازمان نظام مهندسی ساختمان از برگزاری بیستمین اجلاس سالانه هیئت عمومی سازمان نظام مهندسی خبر داد و گفت: این اجلاس سالانه در استان آذربایجان غربی شهر ارومیه در تاریخ 21 تا 22 تیر ماه سال جاری برگزار می‌شود.
«صما» بررسی می‌کند:
ظرفیت‌های نظام مهندسی و الزامات وزارت راه در بخش ایمنی/ نظام کنترل ایمنی ساختمان نیازمند بازنگری bolet_khabar

ظرفیت‌های نظام مهندسی و الزامات وزارت راه در بخش ایمنی/ نظام کنترل ایمنی ساختمان نیازمند بازنگری

صما- آیین‌نامه طراحی ساختمان‌ها در برابر زلزله یا استاندارد ۲۸۰۰ و مقررات ملی ساختمان، دو قانونی است که در آنها به مبحث ایمنی پرداخته شده است. در استاندارد ۲۸۰۰ ‌به موضوعاتی از‌جمله ضوابط طراحی لرزه‌ای سازه‌های ساختمانی، ضوابط طراحی لرزه‌های غیرساختمانی و ضوابط ساختمان‌های با مصالح کلافدار پرداخته شده است.
انتقاد روسای نظام‌مهندسی استان‌‌ها در گفت‌وگو با«صما»:
اصول شهرسازی فدای بده بستان‌های سیاسی شده‌است/ حق رای در مصوبات شهرسازی، مطالبه نظام‌مهندسی bolet_khabar

اصول شهرسازی فدای بده بستان‌های سیاسی شده‌است/ حق رای در مصوبات شهرسازی، مطالبه نظام‌مهندسی

صما- ساخت وسازهای غیرمجاز امروزه به معضل بزرگ شهرها و به ویژه کلان شهرها تبدیل شده است. این نوع ساخت وسازها در داخل شهرها با تراکم فروشی، از بین بردن فضاهای سبز و... موجب تضییع حقوق شهروندان می شود و در خارج از شهرها نیز با رشد مناطق حاشیه نشین، تبعات اجتماعی به دنبال دارد و درعین حال موجب بروز مشکلات متعدد برای شهرهای اصلی می‌‌شود.
اعضای شورای مرکزی نظام مهندسی در گفت‌و گو با«صما»:
سطح توقع کاذب، بزرگترین معضل ارتقای پایه صوری/ شورای مرکزی از موضع انفعالی خود خارج شود/ مهندسان ملزم به کارآموزی عملی بعد از تحصیل شوند bolet_khabar

سطح توقع کاذب، بزرگترین معضل ارتقای پایه صوری/ شورای مرکزی از موضع انفعالی خود خارج شود/ مهندسان ملزم به کارآموزی عملی بعد از تحصیل شوند

صما- امروزه انتقادات زیادی درخصوص صوری بودن ارتقای پایه مهندسان به ویژه در برخی از استان ها وجود دارد. به این معنا که با برگزاری یک سری دوره‌های آموزشی تئوری آن هم توسط اساتیدی که خود نیز از مهارت لازم برخوردار نیستند، برای مهندسان ارتقای پایه صادر می شود که نتیجه آن ناآگاهی مهندسان از حداقل‌های علم روز و درنهایت بی اعتمادی جامعه نسبت به تخصص جامعه مهندسی است.
«صما» تحلیل می کند:
عدول نظام مهندسی از وظایف قانونی/ موانع تبدیل نظام مهندسی به یک نهاد تخصصی مرجع/ غفلت از رسالت اصلی و درگیری با مسائل حاشیه‌ای bolet_khabar

عدول نظام مهندسی از وظایف قانونی/ موانع تبدیل نظام مهندسی به یک نهاد تخصصی مرجع/ غفلت از رسالت اصلی و درگیری با مسائل حاشیه‌ای

مرجعیت سازمان نظام مهندسی ساختمان به عنوان یک نهاد تخصصی، موضوع مهمی است که اخیرا از سوی رئیس شورای مرکزی سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور مطرح شده است.
رئیس شورای مرکزی نظام‌مهندسی ساختمان کشور:
شورای‌شهر جلوی پروژه‌های غیراصولی شهرداری را بگیرد/ ناهمگونی در منظر شهری نتیجه بی‌توجهی شهرداری‌ها bolet_khabar

شورای‌شهر جلوی پروژه‌های غیراصولی شهرداری را بگیرد/ ناهمگونی در منظر شهری نتیجه بی‌توجهی شهرداری‌ها

رئیس شورای مرکزی سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور با اشاره به ضرورت‌ اجرای پروژه های شهری با توجه به پیوست‌های ترافیکی و شهرسازی گفت: شهرداری ها با عدم رعایت اصول شهرسازی، سبب ناهمگونی در منظر شهری و افزایش ترافیک شده اند.
در گفت‌‌وگو با«صما»مطرح شد:
نظام مهندسی در اداره امور به مهندسان اعتماد کند/ سختگیری در تمدید پروانه اشتغال به ارتقای پایه صوری رسید! bolet_khabar

نظام مهندسی در اداره امور به مهندسان اعتماد کند/ سختگیری در تمدید پروانه اشتغال به ارتقای پایه صوری رسید!

صما- امروزه جمعیت بسیار زیادی از مهندسان از دانشگاه ها فارغ التحصیل و با گذشت سه سال عضو سازمان های نظام مهندسی می‌شوند. این در حالی است که این مهندسان عملا نه در دانشگاه ها به صورت فنی و اصولی آموزش های لازم را می بینند و نه خود به شکل عملی اقدام خاصی را انجام داده‌اند که بر مبنای آن بتوانند حرفی برای گفتن در حوزه صنعت ساختمان داشته باشند.
عضو شورای مرکزی نظام مهندسی درگفت‌وگو با«صما»:
شروط ورود به شوراهای تخصصی نظام مهندسی، زیبنده مهندسان نیست/دلایل انصراف حرفه‌مندان از ورود به کمیسیون‌های تخصصی bolet_khabar

شروط ورود به شوراهای تخصصی نظام مهندسی، زیبنده مهندسان نیست/دلایل انصراف حرفه‌مندان از ورود به کمیسیون‌های تخصصی

ک عضو شورای مرکزی نظام مهندسی ساختمان کشور با اشاره به اینکه شروطی نظیرانجام تست اعتیاد و نیز استعلام از دستگاه‌های قضایی و امنیتی به عنوان پیش شرط های ورورد کاندیدها به شوراهای تخصصی نظام مهندسی استان‌ها درنظرگرفته شده است که به هیچ وجه زیبده مهندسان به عنوان قشرفرهیخته فنی نیست...
«صما» بررسی می‌کند:
نقاط تاریک و روشن پیش‌نویس آیین‌نامه کنترل ساختمان از زبان روسای نظام مهندسی/ این آیین‌نامه نیازمند اجرای پایلوت است bolet_khabar

نقاط تاریک و روشن پیش‌نویس آیین‌نامه کنترل ساختمان از زبان روسای نظام مهندسی/ این آیین‌نامه نیازمند اجرای پایلوت است

صما- چند تن از روسای سازمان‌های نظام مهندسی ساختمان استان‌ها با برشمردن نقاط کور و تاریک پیش‌نویس آیین‌نامه کنترل ساختمان، نسبت به نقاط ضعف کلیدی آن که به گفته آنها سبب تضعیف جایگاه نظام مهندسی می‌شود هشدار دادند.
«صما» تحلیل می‌کند:
تاثیرات تعرفه‌ خدمات‌مهندسی بر توسعه ساخت‌و ساز غیرمجاز/ نظام‌مهندسی هیچ‌ نقشی در سیاست‌های کلان شهرسازی ندارد/ مهندسان خواهان حق رای در کمیسیون ماده 100 bolet_khabar

تاثیرات تعرفه‌ خدمات‌مهندسی بر توسعه ساخت‌و ساز غیرمجاز/ نظام‌مهندسی هیچ‌ نقشی در سیاست‌های کلان شهرسازی ندارد/ مهندسان خواهان حق رای در کمیسیون ماده 100

صما- یکی از الزامات ساخت و ساز ایمن، کاهش ساخت و سازهای غیرمجاز است و این در حالی است که در دهه‌های گذشته، ساخت وسازهای غیرمجاز و تخطی از مقررات ملی و ضوابط طرح های مصوب، منجر به بروز مشکلات متعددی در نظام مدیریت و برنامه‌ریزی شهری و روستایی شده است.
همزمان با برگزاری جلسه گروه‌های تخصصی صورت گرفت؛
برگزاری انتخابات گروه تخصصی نقشه برداری شورای مرکزی نظام مهندسی bolet_khabar

برگزاری انتخابات گروه تخصصی نقشه برداری شورای مرکزی نظام مهندسی

انتخابات هیات رئیسه گروه تخصصی نقشه برداری شورای مرکزی نظام مهندسی ساختمان کشور برگزار شد.
همزمان با برگزاری جلسه گروه‌های تخصصی؛
انتخابات گروه تخصصی مکانیک شورای مرکزی نظام مهندسی برگزار شد bolet_khabar

انتخابات گروه تخصصی مکانیک شورای مرکزی نظام مهندسی برگزار شد

انتخابات هیات رئیسه گروه تخصصی مکانیک شورای مرکزی نظام مهندسی ساختمان کشور برگزار شد.
ادامه...
r_sar آخرین اخبار r_sar
r_sar یادداشت r_sar
فقدان مستندات تضمین کیفیت ساختمان bolet_ltab

فقدان مستندات تضمین کیفیت ساختمان

حامد خانجانی؛ کارشناس ارشد مدیریت ساخت
شکاف تکنولوژی در صنعت ساختمان bolet_ltab

شکاف تکنولوژی در صنعت ساختمان

محمد تهرانی، کارشناس بخش مسکن
نظارت شبه‌رایگان مهندسان ساختمان bolet_ltab

نظارت شبه‌رایگان مهندسان ساختمان

حامد خانجانی؛ کارشناس ارشد مدیریت ساخت
وای بر کم فروشان خدمات مهندسی bolet_ltab

وای بر کم فروشان خدمات مهندسی

حامد خانجانی؛ عضو سازمان نظام مهندسی ساختمان
حادثه پلاسکو؛ دانشگاهی بدون دانشجو bolet_ltab

حادثه پلاسکو؛ دانشگاهی بدون دانشجو

محمدرضا محمدیان، کارشناس و پژوهشگرحقوق مهندسی
نقدی بر آیین نامه کنترل ساختمان bolet_ltab

نقدی بر آیین نامه کنترل ساختمان

مهیار فرنیا؛ عضو هیات مدیره نظام مهندسی ساختمان تهران
بررسی سوالات آزمون نظام مهندسی تاسیسات برقی bolet_ltab

بررسی سوالات آزمون نظام مهندسی تاسیسات برقی

محمد کریمی، عضو نظام مهندسی ساختمان استان اردبیل
آسیب شناسی ملاحظات پدافند غیرعامل در ساختمان‌ها bolet_ltab

آسیب شناسی ملاحظات پدافند غیرعامل در ساختمان‌ها

محمّد حسین مسعودی، عضو کمیته کاهش حوادث ساختمانی نظام مهندسی تهران
آوار پلاسکو؛ نماد ضعف اجرا و نظارت بر ضوابط bolet_ltab

آوار پلاسکو؛ نماد ضعف اجرا و نظارت بر ضوابط

حامد خانجانی؛کارشناس ارشد مدیریت ساخت
متولی بهداشت،ایمنی ومحیط‌زیستHSE در صنعت ساختمان کیست؟ bolet_ltab

متولی بهداشت،ایمنی ومحیط‌زیستHSE در صنعت ساختمان کیست؟

محمدرضا محمدیان، پژوهشگرحقوق مهندسی
ادامه...