r_sar منتخب r_sar
ادامه...
عضو کمیسیون عمران مجلس، با بیان اینکه در آیین نامه جدید کنترل ساختمان نقش سازمان نظام مهندسی حذف نشده است، گفت: تبدیل سازمان ها از نهاد حرفه ای به بنگاه اقتصادی و جلوگیری از تبدیل مهندسان به مستمری بگیران منتظر ارجاع کار از سازمان مهم ترین ویژگی های این آیین نامه است.
«صما» گزارش می‌دهد:
چالش‌های آموزش‌ تخصصی در حرفه مهندسی/ آموزش کیفی، دستخوش افزایش بی‌برنامه جمعیت مهندسان/ ارتقای پایه با اشکالات جدی روبه‌رو است bolet_khabar

چالش‌های آموزش‌ تخصصی در حرفه مهندسی/ آموزش کیفی، دستخوش افزایش بی‌برنامه جمعیت مهندسان/ ارتقای پایه با اشکالات جدی روبه‌رو است

صما- در ماده 2 قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان ازجمله اهداف مهم قانون نظام مهندسی به مواردی از قبیل تأمین موجبات رشد و اعتلای مهندسی در كشور، افزایش ایمنی، بهداشت، آسایش، صرفه اقتصادی و بهره‌وری ساختمان‌ها و فضاهای شهری، رشد آگاهی عمومی نسبت به اجرای مقررات ملی ساختمان، افزایش كیفیت خدمات مهندسی اشاره شده است.
گودبرداری غیر اصولی چه عواقب قانونی خواهد داشت؟ bolet_khabar

گودبرداری غیر اصولی چه عواقب قانونی خواهد داشت؟

عدم رعایت مقررات قانونی در گودبرداری، صدمه به ساختمان‌های اطراف و ایجاد حوادث ناگوار برای افراد، بخشی از مخاطراتی است که در گودبرداری‌های غیراصولی می‌تواند ایجاد شود. خسارت‌هایی که در پی هر گودبرداری غیراصولی ایجاد می‌شود، نیازمند تشکیل پرونده و طرح دعوا در مراجع حقوقی و قضایی است و از این منظر، باید مشخص شود چه عواملی در بروز این خسارت نقش داشته‌اند.
رئیس سازمان نظام مهندسی تهران در گفت‌وگو با «صما» خبر داد:
تخصیص بودجه کلان برای اجرای مقررات ملی در ساخت‌و ساز/ تشریح دو خط مشی مهم در سازمان نظام مهندسی تهران bolet_khabar

تخصیص بودجه کلان برای اجرای مقررات ملی در ساخت‌و ساز/ تشریح دو خط مشی مهم در سازمان نظام مهندسی تهران

صما- رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران با بیان اینکه دو خط مشی اصلی برای سازمان نظام مهندسی تهران در نظر گرفته شده است، گفت: چهار ناظره کردن ساختمان ها و مجری ذی صلاح از اهم فعالیت های سازمان نظام مهندسی در سال های آتی خواهد بود .
«صما»گزارش می‌دهد:
توجه به جایگاه کاردان‌ها در آیین‌نامه جدید کنترل ساختمان / لزوم ایجاد همبستگی ملی در صنعت ساختمان+عکس bolet_khabar

توجه به جایگاه کاردان‌ها در آیین‌نامه جدید کنترل ساختمان / لزوم ایجاد همبستگی ملی در صنعت ساختمان+عکس

صما- نشست مشترک رئیس سازمان نظام‌مهندسی ساختمان کشور و هیئت‌رئیسه شورای مرکزی سازمان نظام کاردانی ساختمان کشور باهدف ارتقای جایگاه کاردان‌ها درروند بررسی آیین‌نامه کنترل ساختمان و لزوم حمایت سازمان نظام‌مهندسی کشور از کاردان‌ها، در ساختمان شورای مرکزی سازمان نظام‌مهندسی برگزار شد.
مظاهریان با تایید خبر تصویب آیین‌نامه کنترل ساختمان در کمیسیون امور زیربنایی دولت مطرح کرد:
آیین‌نامه کنترل ساختمان منجر به حذف نظام‌مهندسی استان‌ها نمی‌شود/ مخالفان آیین‌نامه جدید نگران منافعشان هستند bolet_khabar

آیین‌نامه کنترل ساختمان منجر به حذف نظام‌مهندسی استان‌ها نمی‌شود/ مخالفان آیین‌نامه جدید نگران منافعشان هستند

معاون مسکن و ساختمان وزیر راه و شهرسازی می‌گوید: اينكه آیین‌نامه کنترل ساختمان به حذف سازمان‌های نظام مهندسی ساختمان استان‌ها از چرخه جدید می‌انجامد، گزاره‌ای کاملا نادرست و مغلطه‌ای برای انحراف ذهن شنونده از اهداف پنهان در مخالفت است، چرا‌ كه برخی مخالفان، منافعشان با تغيير شرایط موجود به خطر می‌افتد.
مدیرکل دفتر مقررات ملی وزارت‌راه در گفت‌وگو با «صما»:
سطح آموزش مهندسان در رتبه قابل قبولی قرار ندارد/ استفاده از ظرفیت‌های استانی نظام مهندسی برای بهبود وضعیت آموزش bolet_khabar

سطح آموزش مهندسان در رتبه قابل قبولی قرار ندارد/ استفاده از ظرفیت‌های استانی نظام مهندسی برای بهبود وضعیت آموزش

به اعتقاد مدیرکل دفتر مقررات ملی و کنترل ساختمان وزارت راه و شهرسازی آموزش مهندسان نقش بسیار مهمی در ارتقا کیفیت ساخت و ساز دارد که متأسفانه جامعه مهندسی کشور به میزان کمی از روش‌های نوین آموزشی در این رابطه بهره برده‌ است...
عضو هیئت ریسه شورای مرکزی سازمان نظام‌مهندسی مطرح کرد:
مسیر طولانی ساخت‌وساز کشور برای رسیدن به کیفیت جهانی/ انتقاد از افزایش فارغ‌التحصیلان مهندسی بدون توجه به تقاضای بازار bolet_khabar

مسیر طولانی ساخت‌وساز کشور برای رسیدن به کیفیت جهانی/ انتقاد از افزایش فارغ‌التحصیلان مهندسی بدون توجه به تقاضای بازار

دبیر شورای مرکزی سازمان نظام‌مهندسی ساختمان کشور با بیان اینکه در اجرای ساختمان‌ها توسط مهندسان دارای صلاحیت هیچ‌گونه شبهه‌ای وجود ندارد گفت: هر عقل سلیمی قطعاً به این امر معترف خواهد بود که ساختمان‌سازی تخصص می‌خواهد و تمامی عوامل اجرایی از مدیر پروژه تا تمامی تکنسین‌ها و نیروهای فنی و استادکارها می‌بایستی مهارت و صلاحیت اجرای کارهای مربوط به خود را داشته باشد.
مظاهریان مطرح کرد:
تاکید بر یکپارچه‌سازی فرایند خدمات مهندسی در کشور/ حرفه‌ای‌گری، هدف اصلی وزارت راه در حوزه مهندسی است bolet_khabar

تاکید بر یکپارچه‌سازی فرایند خدمات مهندسی در کشور/ حرفه‌ای‌گری، هدف اصلی وزارت راه در حوزه مهندسی است

معاون مسکن و ساختمان وزیر راه و شهرسازی حرکت به سوی حرفه‌ای گری در امر ارائه خدمات مهندسی را هدف اصلی وزارت راه و شهرسازی در این بخش اعلام کرد و افزود: همانطور که ما به عنوان یک شهروند انتظار داریم تا در هر بخشی از تخصصی‌ترین، حرفه‌ای ترین و با کیفیت‌ترین خدمات بهره‌مند شده و از افرادی با صلاحیت که قادر به تضمین خدمت ارائه شده‌اند، استفاده کنیم باید در حوزه خدمات مهندسی نیز به همین شیوه عمل کنیم.
رئیس نظام مهندسی خراسان رضوی مطرح کرد:
آتش در کمین نمای 40 برج مشهد/ تشکیل کمیته شناسایی ساختمان‌های پرخطر پیرامون حرم bolet_khabar

آتش در کمین نمای 40 برج مشهد/ تشکیل کمیته شناسایی ساختمان‌های پرخطر پیرامون حرم

رئیس سازمان نظام مهندسی استان خراسان رضوی گفت: چند ساختمان دارای شرایط مشابه روتانا با احتمال آتش سوزی در مشهد وجود دارد.
گزارش «صما» از همایش اشخاص حقوقی صنعت ساختمان:
لزوم مشورت با تشکل‌های صنفی در حل مشکلات صنعت/ تعدد قوانین ساخت‌وساز کشور خارج از عرف جهانی bolet_khabar

لزوم مشورت با تشکل‌های صنفی در حل مشکلات صنعت/ تعدد قوانین ساخت‌وساز کشور خارج از عرف جهانی

صما- اعضای نظام مهندسی تهران در همایش اشخاص حقوقی صنعت ساختمان استان تهران بر لزوم کاهش قوانین و بروکراسی‌های اداری تاکید کرده اند.
رئیس نظام‌ مهندسی ساختمان کشور:
اجازه نخواهیم داد در حق مهندسان کوتاهی شود/ مشکلات کشور با نگاه مهندسی رفع می‌شود bolet_khabar

اجازه نخواهیم داد در حق مهندسان کوتاهی شود/ مشکلات کشور با نگاه مهندسی رفع می‌شود

رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان کشوربا بیان اینکه هزینه خدمات مهندسی در عرصه های طراحی، نظارت و اجرا کمتر از سه درصد هزینه‌های ساخت است، گفت: اجازه نخواهیم داد که نهادهایی اعم از دولتی و غیردولتی از حضور مهندسان در ساخت و ساز عدول کنند و با تمام قدرت برخورد خواهیم کرد.
«صما» بررسی می‌‌کند:
نبود مقررات، عامل غفلت مهندسان از انرژ‌‌ی‌‌های نو در ساختمان‌‌ها/ الزام شورای مرکزی به سیاست‌‌گذاری‌‌ جدی در بخش انرژ‌‌ی‌‌های نو bolet_khabar

نبود مقررات، عامل غفلت مهندسان از انرژ‌‌ی‌‌های نو در ساختمان‌‌ها/ الزام شورای مرکزی به سیاست‌‌گذاری‌‌ جدی در بخش انرژ‌‌ی‌‌های نو

صما- علیرغم اینکه در کشور ما پتانسیل و ظرفیت بسیار بالایی برای بهره‌‌گیری از انرژی‌‌های نو و به ویژه انرژی‌‌ خورشیدی در کشور ما فراهم است، اما متاسفانه در ترازنامه انرژی، میزان این بهره‌‌گیری حتی به سه درصد هم نمی‌‌رسد و به گفته کارشناسان حوزه انرژی، این میزان استفاده از انرژی‌‌ خورشیدی در حد 2 الی 3 درصد است.
رئیس سابق نظام‌ مهندسی ساختمان کشور مطرح کرد:
خطر تبدیل نظام مهندسی به اتحادیه صنفی در صورت نقض قانون/ لزوم استفاده از مهندسان صاحب صلاحیت در ساخت و ساز bolet_khabar

خطر تبدیل نظام مهندسی به اتحادیه صنفی در صورت نقض قانون/ لزوم استفاده از مهندسان صاحب صلاحیت در ساخت و ساز

مشاور ارشد رییس جمهور و رئیس سابق نظام‌ مهندسی ساختمان کشوربا بیان اینکه نظام مهندسی و کنترل ساختمان دو مقوله جدا از هم نیستند، گفت: هر دستورالعملی که تدوین می شود باید بر اساس این قانون شکل بگیرد؛ در غیر این صورت نظام مهندسی تبدیل به یک اتحادیه صنفی می شود.
رییس سازمان نظام مهندسی استان تهران:
تاوان نبود مهندسان مکانیک در ساختمان را بهره برداران می‌دهند/ مجری ذی صلاح هزینه نیست bolet_khabar

تاوان نبود مهندسان مکانیک در ساختمان را بهره برداران می‌دهند/ مجری ذی صلاح هزینه نیست

رییس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران گفت: تاوان نبود مهندسان مکانیک در ساختمان را بهره برداران می دهند؛ در حالی که قانونگذار هفت رشته را در قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان مشخص کرده است.
اعضای شورای مرکزی نظام مهندسی در گفت‌وگو با «صما»:
واگذاری امور براساس شایسته‌سالاری، حقوق شهروندی و رقابت صنفی/ آسایش ساخت‌وساز در دهه سوم عمر نظام مهندسی bolet_khabar

واگذاری امور براساس شایسته‌سالاری، حقوق شهروندی و رقابت صنفی/ آسایش ساخت‌وساز در دهه سوم عمر نظام مهندسی

صما- اصلاح قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان در حالی با بهره‌ گیری از نظرات عوامل و نهادهای مرتبط با صنعت ساختمان در دست اقدام است که انتظار می رود خروجی آن منجر به بهبود وضعیت کنونی ساخت و سازها و شرایط جامعه مهندسی کشور شود.
«صما» گزارش می‌دهد:
جزئیات مانور بازرسی سازمان نظام‌مهندسی ساختمان تهران/ بررسی کارگاه‌های ساختمانی از حیث دارا بودن مجری‌ذی‌صلاح bolet_khabar

جزئیات مانور بازرسی سازمان نظام‌مهندسی ساختمان تهران/ بررسی کارگاه‌های ساختمانی از حیث دارا بودن مجری‌ذی‌صلاح

صما- پس از کش‌وقوس‌های فراوان بر سر اجرای قانون مجری ذی‌صلاح و انعقاد تفاهم‌نامه‌های بی‌سرانجام بین سازمان نظام‌مهندسی و شهرداری تهران، صبح امروز سازمان نظام‌مهندسی استان تهران در این راستا وارد کار شد و نسبت به برگزاری مانور بازرسی سازمان نظام‌مهندسی ساختمان استان تهران اقدام کرد.
مدیرکل دفترتوسعه مهندسی وزارت راه در گفت‌وگو با«صما»:
نظام حرفه‌ای مهندسی به نظام معیشتی تبدیل نشود/ تاکید بر رعایت 4 اصل ضروری در نظامات مهندسی bolet_khabar

نظام حرفه‌ای مهندسی به نظام معیشتی تبدیل نشود/ تاکید بر رعایت 4 اصل ضروری در نظامات مهندسی

مدیرکل دفتر توسعه مهندسی وزارت راه و شهرسازی با بیان این‌که عمر بیست‌ساله سازمان نظام‌مهندسی مملو از چالش‌ها و فرصت‌های بسیاری بوده است،گفت: ده سال اول سازمان نظام‌مهندسی صرف تثبیت و تدوین ساختارهای داخلی و ده سال دوم صرف کسب تجربه، تأثیرگذاری عمیق در فعالیت‌های ساختمانی، هدایت اعضا و ارائه خدمات مهندسی‌ شده است.
دفتر مقررات ملی و کنترل ساختمان اعلام کرد:
جزئيات ثبت‌نام و برگزاری آزمون ورود به حرفه مهندسان کاردان‌های‌فنی‌ساختمان bolet_khabar

جزئيات ثبت‌نام و برگزاری آزمون ورود به حرفه مهندسان کاردان‌های‌فنی‌ساختمان

دفتر مقررات ملی و کنترل ساختمان در اطلاعیه‌ای از آغاز ثبت نام ورود به حرفه مهندسان کاردان‌های‌فنی‌ساختمان و تعیین صلاحیت‌حرفه‌ای معماران‌تجربی سال جاری خبر داد و اعلام کرد که آزمون مذکور در ۲۰ و ۲۱ مهرماه سال جاری برگزار می‌شود.
مسئولان نظام مهندسی ساختمان در گفت‌و گو با «صما»:
معرفی روش‌های صحیح ارجاع کار/ سیستم ارجاع یک روش غلط برای توزیع کار/ مرگ رقابت در حرفه مهندسی bolet_khabar

معرفی روش‌های صحیح ارجاع کار/ سیستم ارجاع یک روش غلط برای توزیع کار/ مرگ رقابت در حرفه مهندسی

صما- موضوع ارجاع کار توسط سازمان نظام مهندسی، طی سال‌های اخیر به یک بحث چالش برانگیز و جنجالی در بین مهندسان و مسئولان این سازمان تبدیل شده ودرخصوص موفقیت یا شکست آن نقطه نظرات متفاوتی مطرح است.
در گفت‌وگو با«صما» مطرح شد:
تاکید بر ضرورت توسعه خدمات مهندسی/ اظهار امیدواری از خروجی موثر اجلاس بیستم / بررسی ضرورت‌های به‌روزرسانی دانش مهندسی bolet_khabar

تاکید بر ضرورت توسعه خدمات مهندسی/ اظهار امیدواری از خروجی موثر اجلاس بیستم / بررسی ضرورت‌های به‌روزرسانی دانش مهندسی

همزمان با برگزاری بیستمین اجلاس سازمان نظام‌مهندسی کشور برخی از مسئولان اجرایی این اجلاس در گفت‌وگو با صما به بیان نقطه نظرات خود درباره عملکرد سازمان نظام‌مهندسی ونیز راهکارهای ارتقای این سازمان و مسائل مرتبط با جامه مهندسی پرداختند.
ادامه...
r_sar آخرین اخبار r_sar
r_sar یادداشت r_sar
زمان نامناسب مالیات بر ساخت مسکن bolet_ltab

زمان نامناسب مالیات بر ساخت مسکن

امیرحسین مفید؛ عضو سازمان نظام مهندسی ساختمان
فقدان مستندات تضمین کیفیت ساختمان bolet_ltab

فقدان مستندات تضمین کیفیت ساختمان

حامد خانجانی؛ کارشناس ارشد مدیریت ساخت
شکاف تکنولوژی در صنعت ساختمان bolet_ltab

شکاف تکنولوژی در صنعت ساختمان

محمد تهرانی، کارشناس بخش مسکن
نظارت شبه‌رایگان مهندسان ساختمان bolet_ltab

نظارت شبه‌رایگان مهندسان ساختمان

حامد خانجانی؛ کارشناس ارشد مدیریت ساخت
وای بر کم فروشان خدمات مهندسی bolet_ltab

وای بر کم فروشان خدمات مهندسی

حامد خانجانی؛ عضو سازمان نظام مهندسی ساختمان
حادثه پلاسکو؛ دانشگاهی بدون دانشجو bolet_ltab

حادثه پلاسکو؛ دانشگاهی بدون دانشجو

محمدرضا محمدیان، کارشناس و پژوهشگرحقوق مهندسی
نقدی بر آیین نامه کنترل ساختمان bolet_ltab

نقدی بر آیین نامه کنترل ساختمان

مهیار فرنیا؛ عضو هیات مدیره نظام مهندسی ساختمان تهران
بررسی سوالات آزمون نظام مهندسی تاسیسات برقی bolet_ltab

بررسی سوالات آزمون نظام مهندسی تاسیسات برقی

محمد کریمی، عضو نظام مهندسی ساختمان استان اردبیل
آسیب شناسی ملاحظات پدافند غیرعامل در ساختمان‌ها bolet_ltab

آسیب شناسی ملاحظات پدافند غیرعامل در ساختمان‌ها

محمّد حسین مسعودی، عضو کمیته کاهش حوادث ساختمانی نظام مهندسی تهران
آوار پلاسکو؛ نماد ضعف اجرا و نظارت بر ضوابط bolet_ltab

آوار پلاسکو؛ نماد ضعف اجرا و نظارت بر ضوابط

حامد خانجانی؛کارشناس ارشد مدیریت ساخت
ادامه...