«صما»گزارش می‌دهد:
بکارگیری فولاد و میلگرد غیراستاندارد به مرز هشدار رسید/ کوتاهی مهندسان ناظر از انجام آزمایش مصالح ساختمانی
بکارگیری فولاد و میلگرد غیراستاندارد به مرز هشدار رسید/ کوتاهی مهندسان ناظر از انجام آزمایش مصالح ساختمانیمحمد شکرچی‌زاده سازه با بیان اینکه تعداد زلزله‌های کشور نسبت به گذشته به دلایل زمین‌شناسی به طرز قابل توجهی افزایش یافته است، گفت: در حال حاضر یکی از نگرانی‌های ما وجود فولاد و میلگردهای غیر استاندارد بعد از افزایش قیمت‌ها بوده است چرا که این مصالح غیر استاندارد تأثیر بسزایی در پایین آمدن کیفیت و عمر ساخت و سازمان‌ها خواهد بود باید به طور جدی به این موضوع بپردازیم.

به گزارش خبرنگار «صما» بکارگیری فولاد و میلگردهای غیراستاندارد یکی ازچالش‌های اصلی صنعت ساختمان است که ازسال‌های پیش گریبانگیر این صنعت شده است.

ورود حجم انبوهی از مصالح غیراستاندارد از مبادی غیررسمی

در این زمینه ایرج رهبر- عضو هیات مدیره انجمن انبوه سازان استان تهران- در واکنش به اظهارات رییس مرکز تحقیقات مسکن وشهرسازی در گفت وگو با «صما» گفت: درحالی این مقام مسئول خواستار مداخله سازمان ملی استاندارد برای پایان بخشیدن به استفاده از فولاد و میلگردهای غیراستاندارد شده است که این سازمان صرفا می تواند درباره میلگردهایی که از مبادی رسمی وارد شده اند مداخله کند و آزمایش‌های لازم را برای تشخیص استانداردهای آنها انجام دهد.

وی با تاکید بر اینکه سالیان است که حجم انبوهای میلگرد و فولاد غیر استاندارد از مبادی غیر رسمی وارد کشور می شوند که هیچ نوع کنترلی ازسوی دستگاه های نظارتی بر روی واردات آنها صورت نمی گیرد تاکید کرد: بنابراین می توان گفت که بخش عمده ای از مسئولیت کنترل فولاد ومیلگرد متوجه گمرک و وزارتخانه صنعت،معدن وتجارت است.

عضو هیات مدیره انجمن انبوه سازان استان تهران با تاکید براینکه در حال حاضر سازمان گمرک برای کنترل کالاهای قاچاق اقدامات مضاعفی انجام داده اما می بایست تدابیر نظارتی بیشتری را انجام دهد تاکید کرد: سازمان گمرک می بایست سخت گیری های بیشتری انجام دهد و مانع از ورود کالاهای قاچاق و از جمله میلگرد و فولاد قاچاق شود.

رهبر با یادآوری این موضوع که علت اصلی رواج میلگرد وفولاد غیراستاندارد در پروژه های ساختمانی کوتاهی سازمان گمرک در کنترل مبادی ورودی است تاکید کرد: بنابراین با این رویکرد می توان گفت که سازمان استاندارد نمی تواند به تنهایی درکنترل کیفیت مصالح استاندارد وارداتی نقش آفرین باشد واین امردر گرو همکاری همه جانبه دستگاه‌های ذی‌ربط است.

امکان آزمایش مصالح ساختمانی در ساخت و سازهای شهری مهیا نیست

عضو هیات مدیره انجمن انبوه سازان استان تهران در پاسخ به این سوال که نقش شهرداری ها و سازمان‌های نظام مهندسی در عدم بکارگیری مصالح غیراستاندارد در ساخت و ساز چیست؛ پاسخ داد: با توجه به اینکه اساسا در ساخت وسازهای شهری، ناظر مقیم وجود ندارد و نظارت به صورت مرحله ای انجام می‌شود بنابراین امکان آزمایش کردن مصالح ساختمانی نظیر میلگرد و فولاد درمحل صورت نمی گیرد.

وی گفت: بنابراین با توجه به این فرآیند می‌توان گفت که اساسا درساخت و سازهای شهری این امکان مهیا نیست که مصالح ساختمانی مورد آزمایش قرار بگیرد؛ البته درپروژه های عمرانی و یا پروژه های شهری بسیارخاص که مالک خود اصرار دارد پروژه اش به صورت کیفی انجام شود، ممکن است که استاندارد مصالح ساختمانی مورد آزمایش قرار بگیرد.

رهبر گفت: اما در هر صورت دستگاه های مربوطه می‌باست با یکدیگر اجماع داشته باشند تا قادر شوند نسبت به کنترل استاندارهای مربوطه اقدامات لازم را انجام دهند.

عضو هیات مدیره انجمن انبوه سازان استان تهران همچنین درباره عوارض بکارگیری میلگرد و فولاد غیراستاندارد در ساخت وسازها گفت: برخلاف آنچه که تصور می‌شود، بکارگیری فولاد غیراستاندارد صرفا در زمان زلزله خطرآفرین نیست بلکه این خطر همیشه درکمین بهره‌برداران ساختمانی است و بر این اساس لازم است که حتما دستگاه های مربوطه در این زمینه وارد عمل شوند و مانع از رواج بکارگیری این نوع مصالح غیراستاندارد در ساخت وسازها شوند.

کنترل استاندارد مصالح ساختمانی از وظایف مهندس ناظر است

اما در همین زمینه مهیار فرنیا عضوهیات مدیره سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران با بیان اینکه اساسا وقتی کالایی گران می شود، شاهد افت کیفیت آن و رواج نمونه‌های غیرکیفی آن در بازار هستیم و مصالح ساختمانی نیز از این رویه مستثنی نیستند تاکید کرد: وزارت راه وشهرسازی اقدام به ارائه مجوز به شرکت‌هایی کرده است که وظیفه آنها کنترل آزمایش‌های بتن، جوش و ژئوتکنیک است. بر این اساس این امکان وجود دارد که ناظر درخواست آزمایش محصولات ساختمانی را ارایه دهد و سپس برای انجام آزمایش‌های لازم آنها را به این شرکت‌ها که دارای مجوز هستند ارسال کنند.

وی با بیان اینکه کنترل استاندارد مصالح ساختمانی ازجمله وظایف مهندس ناظراست و مطابق قانون او ملزم است که این تکلیف قانونی خود را اجرایی کند گفت: نمی توان گفت که این تکلیف قانونی به صورت فراگیر انجام می شود اما در عین حال در بسیاری از پروژه های شهری این آزمایش‌ها انجام می‌شود و به طورکلی با زمینه ای فراهم شود که مهندسان ناظر به این تکلیف قانونی خود عمل کنند.

عضو هیات مدیره سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران با بیان اینکه درحال حاضر بکارگیری میلگردهای ترد که از ضایعات ساختمانی تهیه می شوند در ساخت وسازها رواج پیدا کرده است درعین حال تاکید کرد: این درحالی است که این نوع میلگردهای ترد حتی در برابر کوچکترین وخفیف ترین ضربه ها نیز نامقاوم هستند.

وی در پاسخ به این سوال که نقش شهردارهای در این زمینه چیست گفت: اساسا براساس قانون، شهرداری می بایست در زمان صدورپایان کار ساختمانی نسبت از مالکان، برگه های آزمایشگاهی تست مصالح را مطالبه کند، اما در عمل این دستگاه در این زمینه غفلت می‌کند.

دلیل گرایش سازنندگان به مصالح غیر استاندارد

همچنین در این زمینه یک کارشناس مسکن با بیان اینکه تا زمانی که بالابودن قیمت زمین باعث می شود که سازندگان برای جبران هزینه های ساخت نسبت به بکارگیری مصالح غیراستاندارد گرایش پیدا کنند گفت: متاسفانه سودجویی ومنفعت طلبی سازندگانی که از تخصص ساخت وساز برخوردار نیستند باعث شده است که آنها اساسا اولویتشان کاهش هزینه‌های ساخت به قیمت بازی با جان مردم باشد.

علی شاه‌مرادی درگفت وگو با «صما» تاکید کرد: تا زمانی که نظارت های جدی وسخت گیرانه ای وجود نداشته باشد این رویه کماکان ادامه خواهد داشت و نمی توان امیداور بود که این مشکل حل شود چرا که در نبود ساز وکارهای نظارتی، سازندگان سودجود صرفا به فکر کاهش هزینه های خود هستند.

وی گفت: امیدواریم که سازوکارجدی و سخت گیرانه ای دراین زمینه اتخاد شود و با افراد متخلف برخورد جدی شود تا ازاین پس متخلفان جرات بکارگیری مصالح غیراستاندارد که سبب بازی با جان ومال مرم می شوند را نداشته باشند.

انتهای پیام/

کدخبر:0221