معاون وزیر راه و شهرسازی در همایش نما مطرح کرد:
ضوابط ساخت و ساز با هدف بهبود نما تغییر می‎یابد/ غفلت از وجوه معنایی و کارکردی در معماری ساختمان‎ها
ضوابط ساخت و ساز با هدف بهبود نما تغییر می‎یابد/ غفلت از وجوه معنایی و کارکردی در معماری ساختمان‎هابه گزارش «صما» فرزانه صادق مالواجرد در همایش نما با محوریت مصالح و جزئیات اجرایی بیان کرد: از اواخر سال 87 شورای عالی معماری و شهرسازی مصوبه ای را درخصوص تشکیل کمیته های سیما و منظر شهری ابلاغ کرد و قرار شد این کمیته ها در شهرهای کشور تشکیل شود و برای این منظور دبیرخانه ای هم در نظر گرفته شد.

وی با اشاره به اهداف تشکیل این کمیته عنوان کرد: تشکیل کمیته سیما و منظر شهری در پی مطالبه ارتقای کیفیت و تسری مسئله بی کیفیتی در کل کشور، باعث شد که خود وزارتخانه و مدیریت شورای عالی معماری و شهرسازی وارد این مقوله شود. بنابراین در بسیاری از شهرها هرچند چنین کمیته هایی ایجاد شد؛ اما در تهران این کمیته با عنوان کمیته نما تشکیل شد.

این مسئول با بیان اینکه استمرار در یک حرکت باعث ارتقای کیفیت می شود، افزود: استمرار در تشکیل کمیته های نما باعث شده که امروز آسیب شناسی انجام دهیم تا ببینیم در کجا چه تغییراتی را باید انجام دهیم. اگر قرار است، تغییراتی ایجاد شود که حتما در این مسیر قدم برمی داریم، توجه ویژه به معماری ساختمان لازم است.

اهداف تشکیل کمیته بناهای شاخص

صادق همچنین با اشاره به تشکیل کمیته بناهای شاخص در سال 96 گفت: در سال 96 قدم دیگری در شورای عالی معماری و شهرسازی درخصوص تشکیل کمیته بناهای شاخص در کشور برداشته شد. به هر حال ساختمان سازی و معماری در کل شهرها انجام می گیرد، اما ما معتقدیم بنابر کارکردهای مختلفی که وجود دارد، به برخی از بناها که جزو بناهای شاخص شهرها هستند، باید توجه ویژه شود.

وی تشریح کرد: در این راستا باید به سه وجه معماری این ساختمان ها توجه ویژه شود که شامل وجه معنایی، وجه کارکردی و وجه کالبدی است. اما آنچه که امروز در کشور انجام می شود، این است که وجه کالبدی بسیار پررنگتر است.

این مسئول با بیان اینکه وجه کالبدی شامل سطح اشتغال، تعداد طبقات و قرار گیری ساختمان است، افزود: این در حالی است که وجه‌های معنایی و کارکردی در معماری دیده نمی شود و این موجب می شود که شاهد اشکالاتی در ساختمانها و بناهای خود باشیم.

صادق در ادامه با تاکید بر اینکه نما باید به عنوان حقوق عمومی مورد توجه ویژه قرار بگیرد، گفت: با توجه به تجارب ارزشمند شهرداری در این بخش، سعی می کنیم که تغییراتی را در ضوابط و مقررات ساخت و ساز ایجاد کنیم و اگر در ضوابط و مقررات ساخت، به حجم و معماری بنا توجه ویژه داشته باشیم، تاثیر آن را به طور حتم در نمای ساختمان ها نیز خواهیم دید.

ارتقای کیفیت ساختمان ها با تغییر ضوابط

وی با اتقاد از اینکه در حال حاضر ضابطه 40-60 در ساخت وسازهای اکثر مناطق کشور اجرایی می شود، گفت: در مواردی این میزان به 80-20 و حتی 90-10 محدود شده و فضای باز در ساخت و سازها به ده رسید است. بنابراین با تغییرات در ضوابط ملاک عمل می توانیم کیفیت ساختمان ها را ارتقا دهیم.

دبیر شورای عالی معماری و شهرسازی در عین حال تاکید کرد: نکته حائز اهمیت آن است که ما در معماری گذشته خود فضاهای باز، نیمه باز و بسته داشتیم. اما اکنون فضای باز و فضای بسته در ساخت و سازها وجود دارد و فضای نیمه باز کاملا حذف شده و ما نمود آن را در معماری امروز ملاحظه می کنیم. لذا تمام تلاش ما معطوف به این است که صرفا به نمای بیرونی ساختمان ها شکل و شمایلی بدهیم.

وی افزود: از همین رو تلاش خواهیم کرد تا با ارتباط مثبت و سازنده ای که با شهرداری تهران ایجاد می کنیم، بتوانیم آنچه را که در شورای عالی مصوب می کنیم، از طریق ارتباط مستقیم با شهرداری ها اجرایی کنیم. در عین حال اگر لازم باشد، مصوبات دیگری را در کل کشور ابلاغ کنیم تا موارد به شکل فنی تری اجرایی شود.

اهمیت بازپیرایی در فضاهای شهری

معاوون وزیر راه و شهرسازی در ادامه با اشاره به اهمیت بحث بازپیرایی در فضاهای شهری گفت: قدم بسیار بزرگی در بسیاری از خیابان های شهرتهران از جمله لاله زار، سعدی، فردوسی و خیام درجهت زیبا سازی این مناطق برداشته شده است. به طوری که زایدات و الحاقات حذف شده و نماها شسته شده که جای تشکر از سازمان زیباسازی تهران دارد، اما موضوع این است که اکثر ساختمان های واقع در این خیابان ها طبقه دوم دارند که به انبار تبدیل شده و این موضوع که باید در خیابان ها سرزندگی ایجاد کنند، مغفول مانده است.

صادق درخصوص راهکار بهبود وضعیت نمای این خیابان ها اظهار کرد: می توان به صورت پایلوت در بعضی از خیابان ها بازپیرایی انجام داد تا عملیات زیباسازی فقط محدود به حذف الحاقات نما نباشد.

وی ادامه داد: اگر در تهران از این قبیل اقدامات انجام دهیم و تغییر عملکرد صورت بگیرد، می تواند ضمن ایجاد ارزش اقتصادی و اقبالی که نسبت به این خیابان ها به وجود می آورد، منجر به زیباسازی معماری و نمای ساختمان ها و زیباسازی فضای شهری شود تا کلیت آن احیا شود.

انتهای پیام/

کد خبر: 0224