«صما»گزارش می‌دهد:
برنامه‌ فرودگاه‌های کشور برای ارتقای حجم حمل‌ونقل مسافر و بار در سال 98

برنامه‌ فرودگاه‌های کشور برای ارتقای حجم حمل‌ونقل مسافر و بار در سال 98به گزارش«صما» ارتقای حجم حمل‌ونقل مسافر و بار در سال 98 نیازمند بهبود وضعیت فرودگاه‌های کشور است. بر این اساس تمامی فرودگاه‌های کشور برنامه‌های جامعی برای ارتقای وضعیت فرودگاه‌های خوددارند موارد زیر گزیده‌ای از فعالیت‌های در حال اجرا و هدف‌گذاری برخی از فرودگاه‌ها است.

توافق برای ساخت شهر فرودگاهی امام رضا (ع)

در جریان دیدار سیاوش امیرمکری، مدیرعامل شرکت فرودگاه‌ها و ناوبری هوایی ایران با علیرضا رزم حسینی، استانداری خراسان رضوی، توافق اولیه برای ساخت شهر فرودگاهی امام رضا (ع) با ظرفیت 50 میلیون مسافر در سال، در سه فاز با سرمایه‌گذاری استانداری خراسان رضوی صورت گرفت.

فرودگاه اهواز در حال بهسازی

محمدرضا رضائی مدیرکل فرودگاه‌های استان خوزستان در مورد برنامه‌های پیش‌بینی‌شده فرودگاه اهواز برای سال جدید گفت: آغاز مشاوره جابجایی برج مراقبت و تاکسی وی موازی (پارالل)، انجام پیگیری‌های لازم برای آغاز فاز صفر فرودگاه جدید اهواز، تکمیل روشنایی باند، محوطه‌سازی روبروی ترمینال جدید خارجی و داخلی در ورود و خروج، تقویت و مستقل کردن سیستم برق فرودگاه و رادار، نصب دو سامانه کمک ناوبری ILS، دریافت مشاوره جهت تکمیل تاکسی وی، ادامه بازنگری طرح جامع فرودگاه، سرمایه‌گذاری برای احداث هتل، پارکینگ طبقاتی، رستوران و فضای ورزشی تفریحی و راه‌اندازی آموزشگاه علوم و فنون هوایی و نیز اخذ گواهینامه فرودگاهی مهم‌ترین برنامه‌های ما برای سال 98 خواهد بود.

تدوین طرح‌های فرودگاه ارومیه مطابق با طرح جامع

کمال پرهیزکار مدیرکل فرودگاه‌های استان آذربایجان غربی گفت: تمام امکانات و تجهیزاتی که تأمین و تلاش‌هایی که در فرودگاه می‌شود باید منجر به خدمت‌رسانی به مسافران و مردم منطقه و درنتیجه کمک به رشد و توسعه استان شود. وی با اشاره به اهمیت فرودگاه ارومیه در استان آذربایجان غربی برای توسعه این منطقه گفت: یکی از مهم‌ترین اهداف این فرودگاه در سال جدید افزایش پروازها و مسیرهای پروازی با توجه به تقاضای مسافران است چراکه تمام امکانات و تجهیزاتی که تأمین و زحماتی که در فرودگاه کشیده می‌شود باید منجر به خدمت‌رسانی به مسافران و مردم منطقه و درنتیجه کمک به رشد و توسعه استان شود.

برنامه‌ریزی برای افزایش پروازهای فرودگاه یاسوج در سال 98

مدیر فرودگاه یاسوج، توسعه شبکه پروازی فرودگاه از طریق افزایش تعداد پروازهای مسیر تهران و برقراری مسیرهای جدید را یکی از مهم‌ترین برنامه‌های این فرودگاه در سال جاری عنوان کرد. علی محسنیان گفت: مهم‌ترین برنامه‌های ما شامل توسعه شبکه پروازی فرودگاه از طریق افزایش تعداد پروازهای مسیر تهران و برقراری مسیرهای جدید، تقویت زیرساخت‌های عملیات هوانوردی در حوزه ارتباطات، بهبود ظرفیت‌های فضا و تجهیزات کمک ناوبری از طریق طرح‌های جدید تقرب (به‌ویژه برای باند 31) و پیگیری تغییر مسیر هوایی W144، تکمیل روند تثبیت مالکیت و اخذ سند اراضی متعلق به فرودگاه و پیگیری برقراری مرز هوایی است.

تکمیل جاده دسترسی فرودگاه سنندج در سال 98

محسن سیف زاده مدیر فرودگاه سنندج از پیشرفت مطلوب (45 درصدی) ساخت ترمینال و ساختمان‌های جنبی فرودگاه سقز خبر داد و بابیان اینکه تمرکز اصلی فعالیت‌های ما در سال 97 بر پروژه‌های فرودگاه سقز بود، گفت: در این راستا با همکاری ستاد شرکت فرودگاه‌ها و ناوبری هوایی ایران سه مناقصه برگزار کردیم. یکی مناقصه ساخت ترمینال و ساختمان‌های جنبی فرودگاه سقز بود که تاکنون 45 درصد رشد فیزیکی داشته دیگری مناقصه توسعه باند بود که زمستان 97 ابلاغ شد و در مرحله تجهیز کارگاه قرار دارد و مناقصه دیگر نیز انتخاب مشاور و ناظر پروژه بود که با انتخاب مهم‌ترین مشاور مربوط در حال اجراست.

تکمیل ترمینال حجاج فرودگاه همدان در سال 98

سهراب کلوندی مدیر فرودگاه همدان تکمیل و افتتاح رسمی ترمینال حجاج این فرودگاه را مهم‌ترین پروژه سال 98 عنوان کرد و گفت: ساخت این ترمینال 4510 مترمربعی تاکنون 45 درصد پیشرفت داشته است.

عزم جدی فرودگاه بوشهر برای افزایش کیفیت خدمت‌رسانی به مسافران

کمال دهقان منشادی مدیرکل فرودگاه‌های استان بوشهر دریافت سند مالکیت تمام اراضی فرودگاه در سال 98 را یکی از مهم‌ترین برنامه‌های امسال عنوان کرد. وی در معرفی مهم‌ترین برنامه‌های اداره کل در سال 98 گفت: در سال جاری ساختمان اداری و سپاه فرودگاه بوشهر را به مساحت 1500 مترمربع توسعه و بهسازی و زیباسازی ترمینال‌ها را بااعتباری بالغ‌بر 90 میلیارد ریال انجام می‌دهیم. همچنین پروژه زهکشی و فاضلاب را بااعتبار 130 میلیارد ریالی و حصارکشی دیوار فرودگاه گناوه را بااعتبار 30 میلیارد ریال اجرا می‌کنیم.

اتمام توسعه اپرون فرودگاه تبریز تا خردادماه

صفایی مدیرکل فرودگاه‌های استان آذربایجان شرقی با اشاره به پیشرفت مطلوب پروژه توسعه و بهسازی اپرون بتنی و تاکسی وی‌های ارتباطی فرودگاه تبریز از بهره‌برداری این دو پروژه تا خردادماه خبر داد. وی گفت: توسعه و بهسازی اپرون بتنی و تاکسی وی‌های ارتباطی بااعتباری بالغ‌بر 300 میلیارد ریال از محل اعتبار شرکت فرودگاه‌ها و ناوبری هوایی است که با اتمام آن ظرفیت پذیرش پارکینگ هواپیمای فرودگاه تبریز به بیش از دو برابر افزایش می‌یابد.

بهسازی کامل ترمینال فرودگاه بندرعباس در سال 98

مدیرکل فرودگاه‌های هرمزگان از تکمیل بهسازی فرودگاه بندرعباس با محوریت ترمینال و نصب ILS در سال ۹۸ خبر داد. محمود امانی بنی گفت: مهم‌ترین برنامه‌های ما در سال 98 شامل تکمیل بهسازی کامل فرودگاه بندرعباس با محوریت ترمینال و نصب ILS جدید، بهسازی اپرون قدیم و افزودن دو استند جدید و تکمیل دو پارک پوزیشن جدید فرودگاه بندرعباس، احداث ساختمان ایمنی زمینی و استخر ایمنی زمینی فرودگاه بندرلنگه، شروع عملیات اجرایی دفع آب‌های سطحی و فاضلاب و نیز مطالعات تکنیکال بلاک فرودگاه بندرعباس، بهسازی جزیی ترمینال فرودگاه ابوموسی در خصوص فرسایش سقف و محوطه‌سازی آن و بهسازی محوطه ترمینال و نیز جاده دسترسی مسافران در فرودگاه بندرلنگه می‌شود.

ترمینال جدید فرودگاه اردبیل در آستانه افتتاح

مدیرکل فرودگاه‌های اردبیل گفت: ساخت ترمینال جدید فرودگاه اردبیل به پیشرفت 99 درصدی رسیده و در آستانه افتتاح است. سید فخرالدین هاشمی همچنین با اشاره به انعقاد قرارداد بهسازی سطوح پروازی باند 15-33 (باند اصلی) فرودگاه اردبیل در سال ۹۷، گفت: تاکنون 2700 متر از باند تحویل پیمانکار شده است. در این راستا اصلاح زیرسازی باند اصلی و تعویض روکش اپرون و تاکسی وی نیز استریپ سازی این سه مورد و سیویل ورک سیستم روشنایی کت 2 انجام می‌شود. اکنون از باند اصلی به‌عنوان تاکسی وی استفاده می‌شود و رمپ را به انتهای باند 15 انتقال داده‌ایم.

برنامه‌ریزی برای توسعه اپرون فرودگاه گرگان

مدیرکل فرودگاه‌های گلستان با اشاره به تحقق تحویل 35 هکتار از اراضی فرودگاه گرگان پس از تلاش 17 ساله از تلاش و همکاری مجموعه فرودگاه‌های استان در سال ۹۷ قدردانی کرد. رامین آذری در معرفی برنامه‌های این اداره کل در سال 98 گفت: مهم‌ترین برنامه‌های ما تکمیل پروژه ترمینال جدید، آغاز اجرای پروژه توسعه اپرون، تکمیل ساختمان یگان حفاظت فرودگاه گرگان، تکمیل پاویون، احداث منبع آب بتنی و محوطه‌سازی فرودگاه است.

فرودگاه کرمانشاه و ادامه بهسازی باند

مدیرکل فرودگاه‌های استان کرمانشاه گفت: در سال جاری به دنبال تداوم روند اجرایی پروژه بهسازی عوامل پروازی فرودگاه هستیم. مجتبی بیاتی در خصوص برنامه‌های فرودگاه متبوعش در سال ۹۸، بابیان اینکه در سال جاری باید روند اجرایی پروژه بهسازی عوامل پروازی فرودگاه ادامه پیدا کند، گفت: تملک اراضی موردنیاز توسعه فرودگاه، بهسازی سالن پروازهای داخلی (ترانزیت و عمومی)، ساماندهی دفاتر شرکت‌های هواپیمایی، ادامه محوطه‌سازی ترمینال‌های فرودگاه و همچنین انتصاب کارکنان اثربخش به پست‌های مدیریتی ازجمله برنامه‌های مهم پیش‌بینی‌شده برای سال جدید است.

پیشرفت 95 درصدی بهسازی ترمینال خارجی فرودگاه یزد

مدیرکل فرودگاه‌های استان یزد با اشاره به رشد مطلوب 95 درصدی ساخت ترمینال خارجی فرودگاه یزد، از آغاز عملیات اجرایی احداث ساختمان تکنیکال بلاک و ایمنی زمینی در آینده نزدیک خبر داد. عباس محمدی بابیان اینکه در یک سال اخیر توانستیم ماهانه سه پروژه کوچک و بزرگ را عملیاتی کنیم، اظهار داشت: بهسازی ترمینال خارجی در سال 97 به پیشرفت فیزیکی 95 درصدی رسیده است.

آغاز بهسازی فرودگاه‌های استان فارس

مدیرکل فرودگاه‌های استان فارس گفت: در سال 98 عملیات بهسازی فرودگاه‌های این استان در فاز دوم در چندین جبهه کاری و بااعتبار 200 میلیارد ریال ادامه خواهد یافت. رضا بدیعی فرد یکی از مهم‌ترین اقدامات در فرودگاه شیراز را ادامه تکمیل پروژه ترمینال بین‌المللی خواند و گفت: پوسته ترمینال یعنی نمای چهار طرف و پوشش چهار لایه سقف آن تمام‌شده است و در حال محوطه‌سازی در سمت ایرساید و لندساید هستیم که برای این کار باید حدود 85 هزار مترمکعب شن‌ریزی انجام شود.

پیشرفت 60 درصدی توسعه اپرون فرودگاه ساری

مدیرکل فرودگاه‌های مازندران از پیشرفت مطلوب (60 درصدی) توسعه اپرون فرودگاه ساری به ارزش 60 میلیارد ریال خبر داد. سعداله وطن‌خواه گفت: در فرودگاه ساری برای بهره‌برداری از سامانه ILS، ادامه روند تملک اراضی، دیوارکشی پیرامون فرودگاه، احداث موتورخانه مرکزی، اجرای پروژه زهکشی و فاضلاب، توسعه پروازها و برقراری پروازهای کارگو برنامه‌ریزی کرده‌ایم. همچنین پیگیر ساخت ترمینال، برطرف کردن موانع پروازی، بهره‌برداری از باند جدید و بهسازی فرودگاه رامسر و بهسازی فرودگاه نوشهر هستیم.

فرودگاه بجنورد در تلاش برای افزایش پرواز

مدیر فرودگاه بجنورد از تلاش برای افزایش پروازهای این فرودگاه در مسیرهای مختلف خبر داد. مهدی رزاز در مورد برنامه‌های پیش‌بینی‌شده این فرودگاه برای سال 98 گفت: با توجه به اینکه درزمینهٔ پروژه‌های عمرانی و کمک ناوبری دیگر کمبودی وجود ندارد و می‌توان گفت بر اساس ظرفیت‌های موجود این فرودگاه اکنون به بلوغ رسیده است، برای سال آینده تمام تمرکز خود را برای حفظ و افزایش پروازها خواهیم گذاشت.