معاون بازآفرینی شهری و مسکن اداره کل راه وشهرسازی قم خبر داد:
حرکت لاک‌پشتی نوسازی/ 50 درصد ساختمان‌های شهر قم فرسوده است

داوود طلوعی با اشاره به حجم بالای بافت فرسوده در شهر قم اظهار داشت: هزار و 200 هکتار از مساحت شهر قم در بافت فرسوده قرار دارد که حجم بالای این در کنار نبود انگیزه و مشوق‌های کافی، سبب حرکت لاک‌پشتی نوسازی در این بافت شده است.

وی با بیان اینکه مالکین خصوصی بافت‌های فرسوده علاقه‌ای به بازسازی املاک خود ندارند، ابراز کرد: مشوق‌ها و تسهیلات بازسازی بافت فرسوده باید هر چه سریع‌تر به مردم با شرایط مناسب‌تر پرداخت شود تا آنها انگیزه‌ای برای نوسازی املاک در بافت فرسوده داشته باشند.

معاون بازآفرینی شهری و مسکن اداره کل راه و شهرسازی استان قم خاطرنشان کرد: 50 درصد ساختمان‌های قم از استاندارد طول عمر هر ساختمان بالاتر هستند که این موضوع در کنار مشکلات بافتی این مناطق در صورت بروز حوادث مشکلاتی را در پی دارد.

وی ورود انبوه‌سازان برای رونق بافت فرسوده را مهم ارزیابی کرد و گفت: یکی از سیاست‌های دولت و وزارت راه و شهرسازی ترمیم بافت فرسوده و ایجاد مسکن جدید در این بافت‌ها است، ولی به علت اینکه دولت زمینی در این مناطق نداشته و به‌صورت خرده‌مالک بوده، نیاز است با همکاری مردم و انبوه‌سازان بازسازی این بافت با سرعت بیشتری انجام شود.

طلوعی تعیین تکلیف زمین‌ها و املاک رهاشده در بافت فرسوده را یکی از راه‌های رونق این بافت‌ها دانست و افزود: کاهش صدور پروانه‌های ساخت در این مناطق نشان از عدم رغبت مالکین دارد که باید آسیب‌شناسی درستی از این موضوع در بافت فرسوده شهر قم شود.