نایب‌رئیس هیئت‌مدیره شرکت عمران شهر جدید شهر صدرا در گفت‌ و‌گو با «صما»:
آغاز17 پروژه طرح اقدام ملی در شهر جدید صدرا / ارجحیت کیفی‌سازی بر کمی‌سازی در طرح اقدام ملی /500هکتار بر محدوده شهر جدید صدرا افزوده می‌شود

ابراهیم بهاروند بابیان مطلب فوق به «صما» گفت: علی‌رغم اینکه ساخت 25 هزار واحد تعهد سنگین به‌حساب می‌آمد اما اجرای این طرح با تلاش بی‌وقفه توسط اعضای هیئت‌مدیره ‌صدرا پیگیری شد و با فراخوان‌ها متعدد توانسته‌ایم در اوایل سال جاری برای 17 پروژه سرمایه‌گذار تعریف کنیم.

وی گفت: این 17 پروژه 35 درصد از تعهد ما را شامل می‌شود و ازآنجایی‌که برای اجرای 65 درصد باقی‌مانده نیاز به گسترش زمین و محدوده بود این مورد به‌صورت قانونی پیگیری شد و بعد از مطالعه و تصویب افزایش 500 هکتاری محدوده این شهر از سمت غرب در کمیسیون ماده 5 استان‌ فارس و شورای برنامه ریزی برای تصویب نهایی به معاونت شهرسازی و معماری کشور ارسال شد تا گام های نهایی این تصویب برداشته شود.

بهاورند با تشریح 17 پروژه در حال اجرای طرح اقدام ملی گفت: از این 17 پروژه 5 پروژه با تعهد بخش خصوصی،11 پروژه به‌صورت مشارکتی و 1 پروژه به‌صورت مشارکتی به شکل محله سازی در حال اجرا است. برآیند این 17 پروژه ساخت 7 هزار و 45 واحد مسکونی تعریف شده و 5 هزار و 676 واحد آن مربوط به پروژه مشارکتی و مشارکتی به شکل محله سازی است.

نایب‌رئیس هیئت‌مدیره شرکت عمران شهر جدید شهر صدرا گفت: در حال حاضر هزار واحد از این 17 پروژه وارد پرسه اخذ پروانه شده است.

وی بابیان اینکه بزرگ‌ترین تفاوت طرح اقدام ملی با مسکن مهر مربوط به مبحث کیفی سازی است گفت: طرح مسکن مهر توسط تعاونی‌ها به‌صورت پیمانکاری انجام شد و پیمانکار در غفلت نظارت‌های دقیق خود را چندان متعهد به کیفی‌سازی نمی دانستند اما طرح اقدام ملی طرحی است که خود تعاونی‌ها و مشارکت‌کنندگان سرمایه‌گذاران ساخت‌وساز محسوب می‌شوند و مطمئن برآیند کیفی سازی در این واحدها سنگین تراز کمی سازی خواهد بود.

وی گفت: بنابراین می توان ادعان داشت مهم‌ترین تفاوت طرح اقدام ملی مسکن ارجحیت کیفی سازی بر کمی سازی است.

بهاروند در ادامه بابیان اینکه در ساخت‌وساز واحدهای طرح اقدام ملی به مسئله هویت بخشی نیز توجه زیادی خواهد شد گفت: ازآنجایی‌که این شهر جدید در مجاورت یک استان با پیشینه تاریخی و هویتی است در ساخت واحدهای ساختمانی به دنبال طرح‌هایی خواهیم بود که مطابقت مطلوبی با هویت بخشی داشته باشند.

به گفته نایب‌رئیس هیئت‌مدیره شرکت عمران شهر جدید شهر صدرا هویت بخشی به شهرهای جدید که عمری 25 ساله دارند و سازندگان آن یکدست نیست کار بسیار مشکلی خواهد بود اما به‌عنوان تسهیل گران و راهگشایان ساخت‌وساز در امر مسکن، پذیرای طرح‌های با هویت در این شهرجدید خواهیم بود.

وی درنهایت بابیان اینکه طرح اقدام ملی یک طرح موفق خواهد بود گفت: در حال حاضر دولت در مبحث مسکن‌سازی به نقش خود یعنی تسهیل گیری و نظارت گری توجه تامی دارد و مطمئن برآیند کار را می‌توان در طرح اقدام ملی به بهترین شکل دید.