همگام با ‌محورهای انتخابات چهره سال (مدیریت شهری، عمرانی و ساختمان):
کدام استان‌ها طلایه دار تلفات جاده ای هستند/خودروهای سواری بیشترین تلفات جاده‌ای
در طی سال‌های اخیر بسیاری از استان‌ها با تمرکز بر کاهش تعداد تلفات جاده ای و معلولان این حادثه تلاش های مستمری در بخش آموزش، به روز رسانی فن آوری و ارتقای کیفیت جاده ها انجام دادند.

نباید فراموش شود جاده‌های ایمن و مناسب و شبکه‌های حمل و نقل مطلوب از شاخص‌های توسعه یافتگی و از زیرساخت‌هایی است که زمینه شکوفایی سایر بخش‌های اقتصادی را نیز فراهم می‌کند.

ارتقاء حفاظ ایمنی میانه راه‌ها، نواحی پل و تقاطع‌های حادثه خیز، اجرای روشنایی، افزایش شمار دوربین ها و همچنین تابلوهای اطلاعاتی جاده‌ها در آزاد راه‌ها در کنار ارتقاء علایم ایمنی الزامی در همه مسیرهای ارتباطی، از جمله اقداماتی است همواره مورد توجه تمامی ادارات راهداری و حمل و نقل جاده ای بوده است.

افزایش تلفات برون شهری

در هشت ماهه امسال تلفات برون شهری در مقایسه با مدت مشابه سال قبل رشد ۴.۷ درصدی داشت. در این مدت از کل تلفات تصادفات بیشترین افراد در جاده‌های برون شهری جان باخته اند که تعداد آنان هشت هزار و ۲۰۸ نفر بودهاست و پس از آن دو هزار و ۹۸۷ نفر در مسیرهای درون شهری، یکهزار و ۳۲ نفر در مسیرهای روستایی، ۷۸ نفر در راه های اختصاصی و ۲۲۲ نفر در سایر مسیرها جان خود را از دست داده اند.

طی هشت ماهه سال جاری کمترین آمار تلفات تصادفات با یکهزار و ۲۴۲ نفر در فروردین و بیشترین آن با یکهزار و ۷۹۷ فوتی در شهریور ماه ثبت شده است.

بیشترین و کمترین استان دارای تلفات جاده ای

بیشترین آمار تلفات تصادفات در هشت ماهه امسال به ترتیب مربوط به استان های فارس با ۹۵۳، خراسان رضوی با ۹۰۰ و تهران با ۸۸۰ و کمترین آن مربوط به استان های ایلام با ۱۲۹، کهگیلویه و بویراحمد با ۱۶۷ و چهارمحال و بختیاری با ۱۶۹ مورد بوده است.

کاهش آمار مصدومان

به گزارش اداره کل روابط عمومی و امور بین‌الملل سازمان پزشکی قانونی کشور، در این مدت آمار مصدومان حوادث رانندگی هفت دهم درصد کاهش یافت. در هشت ماهه امسال ۲۵۶ هزار و ۹۹۹ مصدوم حوادث رانندگی به مراکز پزشکی قانونی مراجعه کردند که از این تعداد ۱۸۲ هزار و ۹۲۱ نفر مرد و ۷۴ هزار و ۷۸ نفر زن بودند.

مرگ ۱۵۰۰ نفر در تصادفات آبان

در آبان ماه سال جاری یک هزار و ۵۰۰ نفر (۱۱۴۲ مرد و ۳۵۸ زن) در تصادفات جان باختند که در مقایسه با آبان ماه سال قبل ۳.۷ درصد افزایش یافته است. آمار مصدومان این ماه نیز با ۴.۷ درصد کاهش، ۲۸ هزار و ۸۵۰ نفر گزارش شده است.

آمار تلفات در مهر ماه

همچنین بنا به گزارش سازمان پزشکی قانونی آمار تلفات جاده ای و تصادفات رانندگی در مهر ماه‌ استان‌های خوزستان با ۱۲۵، تهران با ۱۲۱ و فارس با ۱۰۷ بیشترین و استان‌های اردبیل با ۲۰، گلستان و چهار محال و بختیاری هر کدام با ۲۳ و کهگیلویه و بویراحمد با ۲۴ فوتی کمترین آمار تلفات حوادث رانندگی را داشته‌اند. یک‌هزار و ۱۳۱ نفر در مسیرهای برون شهری، ۳۸۷ نفر در مسیرهای درون شهری، ۱۲۲ نفر در مسیرهای روستایی، شش نفر در راه‌های اختصاصی و ۲۴ نفر نیز در سایر مسیرها جان خود را از دست داده‌اند. بر اساس آمارهای منتشر شده ، تلفات مهرماه امسال یک‌هزار و ۲۹۵ نفر مرد و ۳۷۵ نفر زن را در بر گرفته است.

خوزستان در آمار تلفات جاده ای صدرنشین است

در مهرماه امسال همچنین ۳۲ هزار و ۸۰۸ مصدوم حوادث رانندگی به مراکز پزشکی قانونی مراجعه کردند که از این تعداد ۲۳ هزار و ۷۶۵ نفر مرد و نه هزار و ۴۳ نفر زن بودند این آمار در مقایسه با مدت مشابه سال قبل ۶/۴ درصد افزایش یافته است.


بیشترین مرگ‌ها در جاده های برون شهری

همچنین پیش از این در گزارش پزشکی قانونی آمده بود در نیمه اول سال جاری  بیشترین تلفات مربوط به مسیرهای برون شهری است، آمده است 64.7 درصد کشته های تصادفات مربوط به جاده های برون شهری، 24 درصد در راه های درون شهری،8.7 درصد در جاده‌های روستایی و محل تصادف هفت دهم درصد در راه های اختصاصی و دو درصد در سایر راه ها بوده است.

به بیان دیگر در نیمه اول سال 98، شش هزار و 53 نفر در محورهای برون شهری (1.5 درصد افزایش نسبت به سال 97)، دو هزار و 246 نفر در مسیرهای درون شهری (2.7 درصد افزایش نسبت به سال 97)، 810 نفر در مسیرهای روستایی (21.3 درصد افزایش نسبت به سال 97) و 251 نفر در راه های اختصاصی و سایر راه ها کشته شده اند.)53 درصد کاهش نسبت به سال 97)

استان های طلایه دار در تلفات رانندگی

بر اساس این گزارش در سال گذشته استان‌های فارس با 744 نفر، خراسان رضوی با 682 نفر و تهران با 656 نفر بیشترین و استان‌های ایلام با 69 نفر، چهارمحال و بختیاری با 126 نفر و کهگیلویه و بویراحمد با 131 نفر کمترین تعداد کشته های ناشی از حوادث رانندگی را داشته‌اند.

بیشترین درصد افزایش مرگ و میر در استان‌ها

بیشترین افزایش در مرگ‌های ناشی از حوادث رانندگی در نیمه اول سال 98 نسبت به سال قبل از آن در استان های بوشهر (48.8 درصد) و خراسان جنوبی (30.2 درصد) و بیشترین کاهش مربوط به استان های کردستان (24.2-درصد) و چهارمحال و بختیاری (19.2-درصد) بوده است.

بیش از سه چهارم کشته شده‌ها مرد هستند

این بررسی ها نشان می دهد که 77.8 درصد از کشته های ناشی از حوادث رانندگی در نیمه اول سال 98 مرد (7285 نفر) و 22.2 درصد زن (2075 نفر) بوده‌اند. همچنین در افراد 18 سال به بالا: 71.7 درصد متأهل و 27 درصد مجرد هستند و وضعیت تاهل 1.3 درصد نامشخص بوده است.

رانندگان؛ بیشترین قربانیان

در زمان وقوع تصادف 43.2 درصد از افراد راننده وسیله نقلیه،19.7 درصد عابر پیاده و 36.2 درصد سرنشین یا ترک وسیله نقلیه بوده اند. از مجموع تلفات رانندگی نیمه اول سال 98 (9 هزار و 360 نفر)، 19.7 درصد یعنی هزار و 847 نفر عابر پیاده و 20.7 درصد یعنی هزار و 938 نفر موتورسیکلت سوار بودند.

از لحاظ سنی 8.5 درصد افراد فوت شده در حوادث رانندگی سال گذشته 10 سال و کمتر، 6 درصد 17-11 سال، 54.4 درصد 49-18 سال و 31 درصد کشته های تصادفات 50 سال به بالا داشته‌اند.

سواری؛ خودروی مورد استفاده 47 درصد متوفیان

نحوه وقوع تصادف 44.3 درصد از افراد متوفی ناشی از برخورد وسایل نقلیه به یکدیگر، 19.7 درصد ناشی از برخورد وسیله نقلیه به عابر متوفی و 26.6 درصد واژگونی وسیله نقلیه بوده است. خودرو مورد استفاده 47 درصد از افراد متوفی خودرو سواری، 20.7 درصد موتورسیکلت، 6.6 درصد وانت بار، 3 درصد کامیون، کامیونت و تریلی و 1.1 درصد اتوبوس و مینی بوس بوده است.

همچنین بر اساس این آمار هزار و 847 نفر از متوفیان تصادفات (19.7 درصد) عابر پیاده بودند.

براساس بررسی های انجام شده در نیمه اول امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته، تلفات استفاده کنندگان از وانت بار (15.4 درصد)، خودروی سواری (5 درصد) و عابران پیاده (3.5 درصد) افزایش و تلفات موتورسواران (14.6 درصد) کاهش داشته است.

ضربه به سر علت اصلی مرگ

علت اصلی مرگ 40.3 درصد از افراد ضربه به سر، 29.4 درصد شکستگی‌های متعدد، 7.5 درصد به دلیل خونریزی و 16 درصد به دلیل علل اشتراکی (موارد دارای بیش از یک علت)، 1.8 درصد سوختگی، سه دهم درصد نرسیدن اکسیژن، 4.7 درصد سایر موارد بوده است.

نیمی از متوفیات حوادث رانندگی در محل حادثه کشته می‌شوند

محل فوت 53 درصد از افراد در محل حادثه، 6.1 درصد حین انتقال به بیمارستان و محل فوت 40.2 درصد از افراد در بیمارستان بوده است. همچنین نحوه انتقال 91.8 درصد افراد متوفی از طریق آمبولانس، شش درصد توسط وسایل نقلیه عبوری، سه دهم درصد خودروی پلیس، یک درصد سایر خودروها و نه دهم درصد نامعلوم بوده است.