مسکن و ساختمان

خبر خوش پاییزی برای اجاره نشین‌ها

این روزها نرخ‌ها در بازار رهن و اجاره واحدهای مسکونی مناطق مختلف تهران با نبود متقاضی در حال شکسته شدن است و از این به بعد مستاجرانی که زمان اتمام قراردادشان در فصل پاییز یا زمستان است با نرخ‌های واقعی اجاره روبه‌رو می‌شوند و کمتر مجبور به پرداخت نرخ‌های کاذب در قالب اجاره بها می‌شوند.

شنیده‌ها از سوی برخی از مشاوران املاک فعال حاکی از این خبر است که اجاره بهای اغلب واحدهای مسکونی به دلیل درخواست اندک متقاضیان بین ۴ تا ۱۰ درصد کاهش یافته است و مالکان از این راه سعی دارند مستاجران داخل بازار را جذب کنند.


کاهش ۴ درصدی نرخ اجاره
یکی از فعالان بازار رهن و اجاره در خیابان کارون درباره وضعیت فعلی بازار اجاره به «دنیای اقتصاد» گفت: نرخ اجاره آپارتمان در برخی از فایل‌های اجاره حدود ۴ درصد کاهش یافته است و علت افت اجاره‌بها کاهش حجم جابه‌جایی‌ها است.
وی در رابطه با توان پرداخت مبلغ رهن کامل و همچنین شرایط رهن و اجاره از سوی مستاجران خاطر نشان کرد: اکنون مستاجران به دنبال واحدهایی با اجاره بهای ۶ میلیون تومان ودیعه و ۳۰۰ هزار تومان اجاره ماهانه یا با شرایط حداکثر ۲۰ میلیون تومان رهن کامل هستند.


موجران مجبور به کاهش اجاره بها
طبق اظهارات یکی از مشاوران املاک در خیابان خواجه‌نظام در حال حاضر مستاجرانی که قصد دارند واحد مورد نظرشان را با شرایط رهن و اجاره، اجاره کنند واحدهایی را انتخاب می‌کنند که مالک ۵ میلیون تومان به عنوان ودیعه و ۳۰۰ هزار تومان در ازای هر ماه دریافت کند و آن دسته از متقاضیانی که واحدهای رهنی را ترجیح می‌دهند ، نزدیک به ۳۰ میلیون تومان بودجه در نظر گرفته‌اند.
بلوکی در ادامه تاکید کرد: بازار فعلی اجاره واحدهای مسکونی به اندازه ای راکد است که برخی از مالکان راضی شده اند واحدهای خود را بین ۵ تا ۱۰ درصد نسبت به تابستان ارزان تر به بازار عرضه کنند.


متقاضیان نه وسع خرید دارند نه توان اجاره
از طرف دیگر عده‌ای از بنگاهداران در حوالی خیابان دامپزشکی براین باورند که عدم کنترل بازار مسکن و یکسری قوانین باعث شده تا بازار مسکن دچار هرج و مرج شود و هر مالکی (فروشنده یا موجر) ساز خود را بزند.آنها معتقدند اگر کنترل در بازار مسکن به صورت مدام اجرا می‌شد و فرصت گران‌فروشی سلب می‌شد وضعیت متقاضیان بسیار متفاوت با شرایط کنونی بود.
جمالی تصریح کرد: با اینکه اجاره‌بها طی دو هفته گذشته با نوسان رو به رو شده و در مقایسه با فصل پیش نزدیک به ۱۰ درصد کاهش یافته است، اما همچنان مستاجران برای پرداخت نرخ‌های اجاره تعیین شده از سوی موجران با مشکل مواجه هستند.
وی اعلام کرد: اکنون اغلب مستاجران با ۲۵ میلیون تومان رهن کامل و علاوه براین اکثر متقاضیان با ۱۰ میلیون تومان ودیعه و ۲۰۰ هزار تومان اجاره ماهانه پا به بازار اجاره می‌گذارند.


;

مطالب پیشنهادی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا