مسکن و ساختمان

بورس کالا نشان‌دهنده عوامل گرانی است نه عامل گرانی

رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار تهران با حضور در غرفه ایسنا در نمایشگاه مطبوعات در واکنش به اظهارات وزیر صنعت و معدن گفت:بورس کالا مانند آینه عمل کرده و نشان دهنده عوامل گرانی است نه عامل گرانی.

دکتر علی صالح‌آبادی رییس سازمان بورس و اوراق بهادار تهران با حضور در نوزدهمین نمایشگاه بین‌المللی مطبوعات در گفتگو با ایسنا در مورد اظهارات وزیر صنعت، معدن و تجارت که بورس کالا را عامل گرانی کالاهای پایه دانست، گفت: در هفته گذشته جلساتی با وزارت صنعت، معدن و تجارت برگزار شد و جلساتی نیز در هفته‌ی آینده برگزار می‌شود.

وی افزود: به اعتقاد من با یک همکاری که باید بین دستگاه ها اتفاق بیافتد باید مشکلی که وجود دارد حل و فصل شود، زیرا آنچه که در بورس کالا و بورس اوراق بهادار اتفاق می افتد تقابل عرضه و تقاضا است.

رییس سازمان بورس و اوراق بهادار توضیح داد: به این ترتیب در بورس کالا برای این‌که به سمت تعادل حرکت کنیم یک بخش عرضه و یک بخش تقاضا را داریم که در بخش تقاضا سایت بهین‌یاب وجود دارد و خریدارانی که پروانه دارند از طریق این سایت به بورس معرفی شده و بورس کالا براساس آن اجازه معامله صادر می‌کند.

صالح‌آبادی ادامه داد: ولی برخی افراد هستند که پروانه دارند و لزوما به اندازه توان خود تولید نمی‌کنند و یا کمتر از پروانه تولید می‌کنند که در این خصوص پالایش‌های مطلوبی انجام شده است، ولی هنوز به پالایش نیاز است تا یکسری از پروانه‌هایی را که فعال هستند ولی تولید نمی‌کنند، حذف شوند که این امر تقاضا را واقع‌تر می‌کند.

۳ راه کار برای تعادل بخشی به عرضه و تقاضا

دبیر شورای عالی بورس در ادامه اظهار کرد: از طرف دیگر و در سمت عرضه سه نکته وجود دارد اول این‌که در کالاهایی که کمبود داریم نباید اجازه‌ی صادرات داده شود و این کالاها در بورس عرضه شود.

وی ادامه داد: علاوه بر این شرکت‌هایی که تعهد عرضه دارند ولی کمتر از تعهد خود عرضه می‌کنند بورس آمادگی خود را اعلام کرده است که آنها را از بورس کالا خارج کند، ولی سازمان حمایت نیز باید آنها را قیمت‌گذاری کند.

صالح‌آبادی با بیان این‌که به نفع شرکت‌هاست که تعهد عرضه خود را به‌طور کامل انجام دهند، اضافه کرد: در راهکار سوم باید در جایی که کمبود داریم معامله انجام شده و در بورس عرضه شود.لذا با این اقدامات می‌توانیم تعادل را در عرضه و تقاضا ایجاد کنیم.

صالح‌آبادی با بیان اینکه بخشی از افزایش قیمت ناشی از افزایش قیمت ارز بوده و طبیعی است،تاکید کرد:بورس کالا عامل گرانی نیست و نشان دهنده عامل گرانی است بدین معنا که بورس کالا عدم تعادلی که در جای دیگری وجود داشته باشد را نشان می‌دهد و مانند آینه عمل می‌کند.

وی اضافه کرد:لذا نمی‌توان گفت که این بورس عامل گرانی است زیرا نه عرضه‌کننده است و نه تقاضا‌کننده این درحالی است که عرضه و تقاضا قیمت را تعیین می‌کند.

وی تاکید کرد: به این ترتیب می‌توانیم عرضه و تقاضا را به سمت تعادلی سوق داده و تقاضای کاذب را کم کنیم و عرضه را زیاد کنیم که با این راهکارها عرضه و تقاضا متعادل می‌شود.

;

مطالب پیشنهادی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا