مسکن و ساختمان

رنگی ترین شهرهای جهان

ده شهر وجود دارند که ساکنان آن به این وسیله شهرخود را تبدیل به شهری گردشگری کرده‌اند و سالانه مسافران بسیاری را به تماشای شهر رنگین‌کمانی خود می‌کشانند. ساختمان‌هایی به رنگ‌های آبی پررنگ، صورتی و زرد اشباع شده…

جام جم – شهرهای متعددی در سراسر جهان وجود دارند که اینچنین ظاهر خود را تغییر داده‌اند، اما ده شهر در این میان وجود دارند که ساکنان آن به این وسیله شهرخود را تبدیل به شهری گردشگری کرده‌اند و سالانه مسافران بسیاری را به تماشای شهر رنگین‌کمانی خود می‌کشانند. ساختمان‌هایی به رنگ‌های آبی پررنگ، صورتی و زرد اشباع شده را می‌توان در کنار خانه‌هایی به رنگ‌های نارنجی و بنفش در امتداد یک خیابان دید. تماشای این ترکیب رنگارنگ در یک مکان به تنهایی دلیل کافی برای کشاندن صدها هزار گردشگر از سراسر جهان به این شهرهاست.

10 شهر رنگی جهان ;

جایپور در هند

حدود ۲۰۰ سال پیش اولین شهر مهندسی شده هند به نام جایپور (جیپور) ساخته شد. گرچه این‌شهرِ ملقب به «شهر صورتی» چند رنگ نیست ولی تمام بناهای آن سایه‌ای از رنگ صورتی یا قرمز خاکی را به نمایش می‌گذارد.

مصالح اصلی تمام بناهای شهرجایپور در مرکز ایالت رجستان که در دل بیابان قرار دارد خاک رس صورتی رنگ آن منطقه است، چیزی شبیه روستای ابیانه در استان اصفهان که رنگ قرمز خاک رس آن منطقه جزو مصالح اصلی خانه‌های این روستاست. این شهر یکی از سه شهر گردشگری هند، معروف به مثلث طلایی‌ است که غیر از جایپور، دهلی و آگرا را در بر می‌گیرد. شهر ۵۰۰ ساله جادهور معروف به شهر آبی نیز در نزدیکی جایپور قرار دارد که تمام بناهای آن کاملا آبی‌رنگ شده است.

;


میکونوس‌ در ‌یونان

میکونوس یکی از جزایر زیبای یونان و یکی از مهم‌ترین مقصدهای گردشگری یونان است که در شمال شرق این کشور و در میان دریای اژه قرار گرفته و تمام ساختمان‌های آن به رنگ سفید است. گرچه این جزیره چند رنگ نیست ولی سفیدی بناهای آن در میان رنگ آبی دریا و آسمان هارمونی خاصی به این شهر می‌بخشد.

10 شهر رنگی جهان
;

;این جزیره در شب نیز بسیار تماشایی است چراکه رنگ سفید ساختمان‌ها در دل تاریکی شب می‌درخشد و جلوه خاصی به این شهر می‌دهد. آسیاب‌ های بادی ۴۰۰ ساله این جزیره از محبوب‌ترین مکان‌ها برای بازدید است. گردشگری منبع اصلی درآمد این شهر از دهه ۱۹۵۰ است.


لانگ یربین در نروژ

هنگامی که شهری در جزیره‌ای نزدیک به قطب شمال با پس زمینه سفیدرنگی از یخ قرار دارد حتی مقدار کمی از رنگ نیز تنوع خوبی به آن منطقه می‌دهد، چه برسد به شهر لانگ یر‌بین با رنگ‌های متنوع رنگین‌کمانی با پس‌زمینه کوه‌های سفید یخی و گوزن‌های شمالی که آزادانه در شهر می‌گردند و حس در جریان بودن زندگی را در منطقه‌ای که در آن گیاه نمی‌روید‌ ‌به ساکنان و بازدیدکنندگان می‌دهد.

10 شهر رنگی جهان
;

این شهر به دلیل نزدیکی به قطب و سهولت رفت‌و‌آمد به آن یکی از پرطرفدارترین مناطق شمالی جهان برای گردشگران است. جالب این که این شهر در تابستان دارای تابش ۲۴ ساعته نور خورشید است.

;


;
لیما در پرو

10 شهر رنگی جهان
;

لیما، پایتخت پرو و بزرگترین شهر این کشور است. این شهر که ترکیب منحصر به فردی از ساکنان بومی و مهاجر را در خود دارد فرهنگ متنوعی از معماری را نیز به نمایش می‌گذارد، باروک اسپانیایی، نئوکلاسیک و هنر نو فرانسوی در کنار یکدیگر فقط نمونه‌ای از این ترکیب منحصر به فرد هستند. همچنین ترکیبی زیبا از بناهای سنتی و مدرن در کنار هم این شهر بزرگ را تبدیل به جایگاهی برای نمایش رنگ و هنر کرده است.

;


گوآنجوتو در مکزیک

شهر کوچک گوآنجوتو ، سال ۱۵۵۴ بر فراز کوهی به همین نام به عنوان شهری پلکانی با میراث معماری به سبک اسپانیایی بنا شد. درساخت خانه‌های آن از سنگ ماسه‌ای سبز و صورتی همان منطقه استفاده شد.

10 شهر رنگی جهان
;

نام این شهر به معنی «قورباغه سبز» است که نماد خرد در فرهنگ مکزیکی است بنابراین رنگ سبز از اهمیت ویژه‌ای در این فرهنگ برخوردار است و نیمی از خانه‌های این شهر با طیف‌های مختلف سبز رنگ‌آمیزی شده‌اند. این‌شهر در کنار معدن نقره‌ای قرار دارد که ۳۰ درصد از نقره جهان را تامین می‌کند. شهر گوآنجوتو و معدن نقره آن در فهرست میراث جهانی یونسکو ثبت شده‌اند.

;


برگن در نروژ

شهر بندری برگن ۹۰۰ سال پیش تاسیس شد تا بندرگاه مهمی برای تجارت بین‌المللی کالا باشد که تا قرن شانزدهم پررونق بوده است. گرچه آتش‌سوزی‌های متعددی بخش عظیمی از خانه‌های چوبی شهر را سوزاند ولی خانه‌ها به همان سبک تاریخی‌شان بازسازی شدند و هم‌اکنون به عنوان رستوران یا فروشگاه و بازار فروش ماهی استفاده می‌شوند.

10 شهر رنگی جهان
;

برگن به خاطر طبیعت زیبایش نیز مشهور است، خانه‌های این شهر در پایه کوه‌هایی ساخته شده‌اند که در تابستان با پوشش گیاهان سرسبز و در زمستان با برف سفید پس‌زمینه زیبایی برای این خانه‌های چوبی می‌سازند. این شهر زیبای قرون وسطایی که در فهرست میراث جهانی یونسکو قرار دارد دارای موزه‌ای است که زندگی مردم این شهر را در طول قرون وسطی به همراه نمایشگاهی از صنایع دستی این شهر برای بازدیدکنندگان به نمایش می‌گذارد.

;


;
نیهاون در ‌کوپنهاگ‌ دانمارک
این شهر تفریحی کوچک که مثل شهر مشهور ونیز در کنار رود قرار گرفته و دارای کانال‌های آبی متعدد است در قرن ۱۷ میلادی شکل گرفت. قایق‌های کوچک چوبی که بر آب جاری این کانال‌ها به نرمی روان هستند تصویری کارت‌پستالی از این شهر در اذهان باقی می‌گذارند.

10 شهر رنگی جهان
;

سوار شدن بر قایق به قصد تماشای جاذبه‌های شهر یکی از تفریحات پرطرفدار گردشگران در نیهاون است. یکی از مکان‌های دیدنی این شهر منزل هانس کریستین اندرسون، نویسنده داستان مشهور ‌جوجه‌اردک زشت‌ است.

;


روکلا در لهستان

10 شهر رنگی جهان
;

شهر روکلا در جنوب غربی لهستان قرار دارد و زیباترین شهر این کشور است. میدان‌های این شهر در قرن ۱۲ میلادی ساخته شد و بنای خانه‌های آن به سبک معماری گوتیک و کلاسیک به قرن چهاردهم برمی‌گردد. این شهر تاریخی گذشته پرآشوبی داشته و در هر دوره‌ای متعلق به یکی از کشورهای همسایه بوده و این چندگانگی فرهنگی را با تنوع رنگ ساختمان‌ها به عنوان بخشی از هویت فرهنگی خود بازتاب می‌دهد.

راینِک یا میدان مرکزی روکلا یکی از بزرگ‌ترین میدان‌های اروپاست که آثار تاریخی زیبایی را در خود جای داده است و به میدان توریستی شهر مشهور است.
;


ویلِمستاد‌کوراکو در ‌آمریکای‌ مرکزی

10 شهر رنگی جهان
;

کوراکو جزیره‌ای در جنوب دریای کارائیب در آمریکای مرکزی است. شهر ویلِمستاد مرکز آن است که در اواسط قرن ۱۷ میلادی با خانه‌هایی به سبک معماری هلندی ساخته شد. دیگر جاذبه‌های شهر یکی پل معلق معروف به «پیرزن لرزان» است که دو محله دیدنی شهر را به هم وصل می‌کند و دیگری پارک ملی کریستفل است که غارنگاره‌های بومیان آمریکا را در خود دارد. بخش قابل توجهی از درآمد این شهر کوچک از طریق صنعت گردشگری است. این شهر زیبا و تاریخی در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده است.


;
مانارولا در ایتالیا

10 شهر رنگی جهان
;
مانارولا یکی از قدیمی‌ترین شهرهای سینکه تِره ایتالیاست که قدمت آن به قرن هشتم میلادی برمی‌گردد. این شهر پلکانی کوچک و زیبا با خانه‌های زیبایی که از سنگ‌های ماسه‌ای ساخته شده است بر فراز تپه‌های سرسبز «سینکه تِره» در جوار دریای مدیترانه قرار گرفته است و فاصله چندانی با محله مشهور «پیزا سنترال» ایتالیا ندارد.


مطالب پیشنهادی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا