مسکن و ساختمان

پیشرفت ۸۰ درصدی مرمت بازارچه شتربان بازار جهانی تبریز

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان‌شرقی از پیشرفت فیزیکی ۸۰ درصدی مرمت راسته شتربان بازار جهانی تبریز خبر داد.

فارس: تراب محمدی در حاشیه بازدید از مرمت بازارچه شتربان بازار جهانی تبریز اظهار کرد: این بازار مشتمل بر ۵۰ طاق و گنبد ;بوده که مرمت ۳۵ طاق گنبد آن به اتمام رسیده است.

وی با بیان اینکه با اتمام بخش عمده‌ای از مرمت این بازار اکنون عملیات بازسازی به میدان صاحب الامر رسیده است، یادآور شد: مرمت و بهسازی ۱۵ طاق و گنبد باقی مانده در حال انجام است.

محمدی با اشاره به مرمت‌های انجام گرفته در بازار شتربان خاطرنشان کرد: بندکشی، استحکام‌بخشی و تقویت طاق‌ها، دوخت و دوز و اجرای مجدد گنبدها، پوکه‌ریزی و سبک‌سازی سقف گنبدها از جمله عملیات مرمتی راسته بازار شتربان به شمار می‌رود.

رئیس شورای ثبت آثار تاریخی و فرهنگی استان اظهار کرد: قدمت این بازار به دوره قاجاریه می‌رسد که در ضلع شمالی بازار و در بالای رودخانه واقع شده است.

محمدی با بیان اینکه راسته اصلی بازار شتربان از حدود ۱۵۰ مغازه تشکیل شده است، تصریح کرد: برای مرمت این راسته بازار تاکنون اعتباری بالغ بر ۴۰۰ میلیون ریال هزینه شده است.

وی خاطرنشان کرد: بازار شتربان (دوه چی بازاری) در کنار درب قدیمی شتربان که یکی از درب‌های هشتگانه تبریز بود، احداث شده و بخش بزرگی از بازار، از میدان کاه فروشان تا میدان صاحب الامر را شامل می‌شود.

محمدی با بیان اینکه ثبت یک اثر باعث علاقه‌مندى جهانیان و به خصوص علاقمندان آثار تاریخى براى بازدید از آن است، تصریح کرد: سازمان میراث فرهنگی با در نظر داشتن اولویت مرمت بخش‌های مختلف بازار، همگام با مردم و تمام بازاریان در حفاظت از این سازه ارزشمند می‌کوشد.مطالب پیشنهادی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا