مسکن و ساختمان

لیلا عراقی، معمار در دومین اجلاس سازندگان و طراحان اصفهان:

شهروندان حق دارند به فضاهای باکیفیت و رایگان در شهر دسترسی داشته باشند

لیلا عراقی که برنده جایزه  آقاخان را برای طراحی پل طبیعت دریافت کرد، در روز دوم اجلاس سازندگان و طراحان، درباره ساخت و ساز تمدن ساز گفت: در سال۱۹۶۸ فرمانفرمایان و روئن مسترپلن تهران را طراحی کردند با نگاه ماشین محوری. در  سال ۱۹۷۳ کنزو تانکه و لانکه مسترپلن طراحی کردند لکه عباس آباد بسیار کله شاخصی است که پروژه پل طبیعت هم واقع شد.

در سال ۲۰۳۳ نقش جهان طرحی را به تصویب رساند که اراضی عباس آباد به فضاهای سبز فرهنگی و عمومی در آن طراحی شود. در سال ۲۰۰۷ به طراحی پل طبیعت دعوت شدیم. پل پارک طالقانی و آب و آتش را بهم برساند برروی اتوبان مهندس و برنده هم شد.

پلها همیشه نقاط را بهم وصل می کنند خودش باید به فضایی که آدمها روش بمانند تبدیل شود مانند پل خواجو که خودش به مقصد هست. به خاطر الزامات سازه ای در یک خط مستقیم ساخته می شوند و ما این اصل را کنار گذاشتیم و سعی کردیم مانند شاخه های درخت پخش شود. پل را بر روی قوس هایی طراحی کردیم که اخر مسیر را نشان ندهد و خودشان ان را کشف کند. درختان هم جابه جا شدند پل .

ارتفاع سازه به گونه ای طراحی کردیم که سازه معماری شود. سال ۲۰۰۹ این پل تدقیق شد. هم معماری و هم سازه است و سازه را یک شرکت ایتالیایی ساخت و کار به موازی بین معماری وسازه پیش رفت.

۲۰۱۰ ساخت و ساز آغاز شد و ۲۰۱۴ افتتاح شد. در حین کار بحث هندسه در معماری است در معماری ایرانی فرم پیچیده منظم از خطی که در حهات مختلف می چرخد و می پیچد داریم. کمترین متریال و رنگ را استفاده کنیم تا طرح پیچیده تر نشود. فضاهای مختلف و تنوع استفاده از پل دیده شده  بدون اینکه پل دیکته کند کجا جای چه کاری است.

پیوستگی فضاها سبب می شود همیشه راه متفاوت از مسیری که آمدید را انتخاب کنند. آدمها را درگیر فضاها می کنند. جز چیزهایی که کیفیت فضا برای آنها اهمیت پیدا کنند. فضایی دموکراتیک است. فضا به گونه ای طراحی شده که افرادی که ویلچر دارند همان گونه تجربه کنند که افراد دیگر . حس تعلق خاطر هم ایجاد کرده است. بحث عدالت اجتماعی است چون رایگان است و همه حق یکسان از این پل دارند. شهروندان حق دارند به فضاهای باکیفیت دسترسی داشته باشند و نباید پول بدهند.

در بینال ونیز سال ۲۰۱۶ دعوت شد از ما حضور پیدا کنیم، ما هشتگ پل طبیعت و طبیعت بریچ را سرچ کردیم و نتایج جالب بود تصاویر را با کامنت ها نگاه کردیم هرکدام از آدمها با آن یک گونه با آن ارتباط گرفته بودند. به یک مجموعه تبدیل کردیم مجموعه تصاویر را در کنار ماکت و نگاه آدمها با پل را در نمایشگاه  به نمایش گذاشتیم و مورد توجه قرار گرفت.

مطالب پیشنهادی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا