شهرمسکن و ساختمان

تصویب سقف ۳۰ درصدی افزایش اجاره بها و افزایش وام نهضت ملی مسکن به  ۸۰۰ میلیون تومان

 تعیین سقف ۲۵ تا ۳۰ درصدی افزایش اجاره‌بها مسکن تهران و افزایش سقف تسهیلات نهضت ملی مسکن در شهرها به ۸۰۰ میلیون تومان در جلسه امروز شورای عالی مسکن در حالی نهایی شد که به نظر می رسد «مخبر» سرپرست ریاست جمهوری در این جلسه با نظرات قبلی مخالفت کرده است.

به گزارش صما: شورای عالی مسکن تهران در اواخر خرداد ماه امسال نرخ سقف افزایش اجاره بها در تهران را مشخص و اعلام کرد که قراردادهای اجاره تا سقف ۲۶ درصد افزایش نسبت به سال گذشته، می توانند تمدید شوند. این در حالیست که برای دیگر شهرهای استان تهران نیز این نرخ ۲۴ درصد در نظر گرفته شده است.

اگر چه تعیین سقف اجاره بها از سوی برخی کارشناسان رد شده و آنرا روشی برای خانه دار شدن متقاضیان نمی دانند اما به نظر می رسد شورای عالی مسکن امروز به ریاست «مخبر» سرپرست ریاست جمهوری با عددهای اعلام شده از سوی شورای عالی مسکن تهران مخالفت کرده و ۴ درصد به سقف های پیشنهادی اضافه کرده است.

در تازه ترین مصوبه شورای عالی مسکن که امروز آخرین جلسه خود را در دولت سیزدهم سپری می کرد مقرر شد تا برای تهران سقف ۲۵ تا ۳۰ درصدی افزایش اجاره‌بها در نظر گرفته شود.

ابوالفضل نوروزی مدیرکل دفتر اقتصاد مسکن با بیان اینکه بر اساس ماده ۷ قانون ساماندهی بازار زمین، مسکن و اجاره‌بها دولت مکلف شده است در استان‌هایی که تورم بالای ۳۰ درصد است، نرخ رشد اجاره‌بها را تعیین کند گفت: نرخ اجاره‌بها بعد از جلسه امروز شورای‌عالی مسکن تعیین خواهد شد که رقمی بین ۲۵ تا ۳۰ درصد در استان تهران است.

وی با یادآوری این‌که در قانون ضمانت‌های اجرایی برای رعایت نشدن سقف اجاره‌بها توسط موجران در نظر گرفته شده است، به مثالی در این رابطه اشاره کرد و گفت: به‌عنوان نمونه یکی از ضمانت‌های اجرایی این است که اگر موجری اجاره را بیش از سقف تعیین‌شده از مستأجر دریافت کند، مستأجر می‌تواند تا ۵ سال از موجر شکایت کند، موجر هم مکلف می‌شود مبلغ اضافی را به مستأجر بازگرداند، همچنین بیش از سه برابر اجاره‌بها در یک ماه، سبب جریمه موجر خواهد شد و مبلغ جریمه باید به حساب دولت واریز شود.

وام نهضت ملی مسکن ۸۰۰ میلیون تومان شد

در هجدهمین جلسه شورای‌عالی مسکن در دولت سیزدهم با افزایش سقف تسهیلات نهضت ملی مسکن در شهرها به ۸۰۰ میلیون تومان موافقت شد. پیش از این سقف تسهیلات نهضت ملی مسکن در شهرها ۵۵۰ میلیون تومان تعیین شده بود.

 

مطالب پیشنهادی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا