مسکن و ساختماننظام مهندسی

در گفتکو با بازرس کانون عالی انجمن های صنفی کارگران ایران:

در سه سال اخیر؛ حذف بیمه ۳۰۰ هزار کارگر ساختمانی همزمان با افزایش بیمه ساختمانی

محمد باقری، بازرس کانون عالی انجمن های صنفی کارگران ایران، با اشاره به وضعیت بیمه تامین اجتماعی کارگران ساختمانی، اعلام کرد که طی سه سال اخیر ریاست جمهوری جناب رئیسی، ۳۰۰ هزار نفر از کارگران ساختمانی از بیمه کارگری حذف شده‌اند. در مقابل، هزینه بیمه ساختمانی برای سازندگان ساختمان از ۱۵% به ۲۵% افزایش یافته است.

در گفتگو با صما محمد باقری نماینده کارگران ساختمانی با نگاهی به بی توجهی مسئولین به بیمه کارگران، گفت: در هفته کارگر، این پیام که بیمه ۳۰۰ هزار نفر از کارگران ساختمانی قطع شده است را به جناب رئیسی در یکی از مراسم‌های تجلیل از کارگران به صورت رودرو رساندیم و به ایشان انتقاد کردیم که در دولت سیزدهم، کارگران ساختمانی با مشکلات زیادی مواجه شده‌اند. ایشان در پاسخ ما گفتند که منابع ما کفاف نمی‌دهد. این پاسخ ما را با چالش و علامت سوال بزرگی روبرو کرد که چگونه با گرفتن حق بیمه از کارفرما با مبلغ ۲۵% که قبلاً ۱۵% بود، مجدداً منابع کفاف نمی‌دهد؟ این افزایش قیمت چگونه نمی‌تواند پاسخگو باشد؟ در حالی که سازمان بیمه حتی یک نفر را هم به لیست بیمه خود اضافه نکرده است که حتی با کاهش تعدا بیمه شده روبه رو بوده ایم.

 

چرا سازمان بازرسی از تامین اجتماعی بازخواست نمی کند؟

وی در ادامه با نگاهی به کاهش تعداد کارگران تحت پوشش تامین اجتماعی اظهار داشت: تعداد افراد تحت پوشش بیمه تامین اجتماعی تا سال ۱۳۹۲، ۸۰۰ هزار نفر بوده و اکنون این رقم به ۵۰۰ هزار نفر کاهش یافته است؛ یعنی ۳۰۰ هزار نفر از بیمه تامین اجتماعی خارج شده‌اند. این موضوع به ضعف سازمان بازرسی مرتبط است که به سازمان تامین اجتماعی ورود نمی‌کند و بررسی نمی‌کند که این حجم بالای هزینه تامین اجتماعی که از سازندگان دریافت می‌شود، کجا هزینه می‌شود. ما به عنوان کارگران ساختمانی از دولت و مجلس درخواست داریم به سیاست‌های تامین اجتماعی ورود کنند و حق کارگران ساختمانی را از این نهاد بگیرند؛ چرا که کارگران ساختمانی از تمام مزایای اجتماعی که ابتدایی‌ترین حق کارگر است، یعنی بیمه، محروم مانده‌اند.

 

سازمان تامین اجتماعی اگر پول ندارد کارگران ساختمانی از جیب بدهند!

وی افزود: که دولت، مجلس و سازمان بازرسی باید به حوزه تامین اجتماعی ورود پیدا کنند تا دلیل این نقصان را پیدا کنند و اگر واقعاً کمبود بودجه وجود دارد، خود کارگران به آنها پول بدهند. در حقیقت، امروز سازمان تامین اجتماعی بابت دریافت این همه هزینه از سازندگان و اینکه این هزینه کجا خرج می‌شود، به هیچ نهادی پاسخگو نیست. نه به دولت پاسخگو است و نه به مجلس. از سوی دیگر، بی‌اطلاعی نمایندگان مجلس نسبت به روند بیمه باعث شده مجلس نتواند در مقابل تامین اجتماعی بایستد.

این فعال صنف کارگران ساختمانی در آخر با اشاره به حقوقی که حتی بیمه تامین اجتماعی آنها را تحت پوشش ندارد، بیان داشت: در حقیقت، در سه سال اخیر، ۳۰۰  هزار نفر از کارگران ساختمانی بیمه‌شان قطع شده است. البته در صورتی که حتی بیمه هم وجود داشته باشد هزینه درمان به کارگر پرداخت نمی‌شود و کمک هزینه ازدواج نیز قبل از اینکه طرف ازدواج کند و بیمه شده باشد، تعلق نمی‌گیرد، بیمه بیکاری هم برای ما وجود ندارد، با این بهانه که کارفرمای مشخصی نداریم. در حالی که دولت امروز با افزایش چند برابری بیمه ساختمانی از ۱۲% هزینه بیمه به ۲۵% هیچ کارگری را نیز بیمه نکرده است و از سوی دیگر همین بیمه نیز در ارائه خدمات بسیار نقص دارد.

مطالب پیشنهادی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا