شهرمسکن و ساختمان

ذاکری، سازنده‌

فشار مالیاتی بر سازندگان؛ آیا تهران به پایان دوران ساخت و ساز نزدیک می‌شود؟

ذاکری که در مناطق یک و هشت تهران مشغول به ساخت و ساز بوده است، امروز کار ساخت و ساز را کنار گذاشته و فقط به خرید و فروش ملک مشغول است. او مهم‌ترین دلیل این موضوع را وجود مالیات‌های بالا در عرصه ساخت ساختمان می‌داند.

ذاکری سازنده‌ای با تجربه در گفتگو با صما، با نگاهی به هزینه‌های جانبی ساخت در عرصه تولید ساختمان گفت: در حقیقت، مالیات یکی از چندین هزینه جانبی است که سازندگان ساختمان با آن روبه‌رو هستند و هزینه ساخت را بالا می‌برد. از سوی دیگر، مردم توانایی خرید را ندارند.

ذاکری در ادامه، با نگاهی به عدم حضور نیروی متخصص در ساختمان‌سازی گفت: یکی دیگر از معضلات تولیدکنندگان ساختمان که کیفیت ساخت برای آنها مهم است، حضور کارگران متخصص است. در صورت بهره‌گیری از آنها، کارفرما باید هزینه بالایی پرداخت کند، در حالی که خریدار از چنین هزینه‌هایی خبر ندارد و در انتها از شما توقع همان قیمتی را دارد که ساختمانی بدون توجه به این موضوعات ساخته شده و به قیمت عرف منطقه معروف است. در صورتی که تفاوت ساخت میان سازه‌ها باید مشخص باشد و به میزان این تفاوت، قیمت ملک تعیین شود.

وی در نهایت، اوضاع ساخت و ساز را با توجه به خروج بسیاری از سرمایه‌گذاران از این عرصه، جیب مردم و روند افزایش هزینه‌های جانبی از جمله مالیات، نگران‌کننده دانست. او افزود که این شرایط می‌تواند سرمایه‌ها را از این صنعت به بازارهای غیرتولیدی همانند بازار طلا، دلار و سکه سوق دهد.

مطالب پیشنهادی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا