دانشنامه ساخت و ساز

دکوراسیون داخلی با الهامی از طیبعت؛ رنگ‌هایی از جنس فصل‌ها

احساس حضور در طبیعت خلق‌وخوی افراد را بهبود می‌بخشد و نقش مهمی در کاهش استرس، بهبود عزت نفس و افزایش انرژی آن‌ها دارد. در چنین زمانی به‌کار گرفتن ایده‌هایی برای دکوراسیون داخلی الهام گرفته از طبیعت کمک می‌کند تا با ایجاد احساس مشابه با حضور در آنجا، به کاربران فضاهای داخلی حس و حال بهتری دهید. ما در این مقاله با پرداختن به چند ایده دکوراسیون داخلی با الهامی از طبیعت، شما را برای داشتن فضایی آرامش‌بخش راهنمایی می‌کنیم. پس همراهمان بمانید.

رنگ های طبیعی برای دکوراسیون داخلی

رنگ یکی از مهم‌ترین عناصر در دکوراسیون داخلی است. با کمک آن شما می‌توانید حس‌وحال یک فضا را تغییر دهید و آن را متفاوت کنید. برای آنکه دکوراسیون داخلی منزل یا فضای کارتان الهام گرفته از طبیعت باشد، این ایده‌ها را برای انتخاب رنگ جدی بگیرید:

۱. از فصل بهار ایده بگیرید

بهار فصل شکوفایی طبیعت است که در آن غنچه‌ها و شکوفه‌ها شکفته می‌شوند و جلوه‌ای بی‌نظیر به طبیعت می‌بخشند. در این فصل رودخانه‌ها آب زلالی دارند و برگ‌ها، با رنگ سبز زیبا و تازه‌ای اطراف را رنگ‌آمیزی می‌کنند. اگر از علاقمندان به این فصل زیبا هستید، الهام‌گرفتن از رنگ‌های متضاد و زیبای این فصل، دکوراسیون فضایتان را متفاوت و دیدنی خواهد کرد.

برای داشتن یک دکوراسیون داخلی با الهامی از طبیعت در فصل بهار، از تناژهای مختلف رنگ‌های سبز، آبی، زرد و قهوه‌ای در کنار کاغذ دیواری و پارچه‌‎های مبلی و پرده‌ای گل‌دار استفاده کنید.

۲. از فصل تابستان ایده بگیرید

تابستان فصل رنگارنگی طبیعت با رنگ‌های جیغ و تند است. بنابراین اگر طرفدار حس‌وحال گرم و پررنگ در داخل خانه یا محل کار خود هستید، از رنگ‌های تابستانه الهام بگیرید. آن‌ها با نشاط و شادابی که دارند، محیطی سرزنده می‌سازند که باعث افزایش شادی در خانه و افزایش بهره‌وری در محیط کار می‌شود.

آبی آسمان و زرد خورشید، مهم‌ترین رنگ‌های تابستان هستند. در کنار آن رنگ‌های دیگری مانند قرمز، نارنجی، صورتی و سبز روشن قرار می‌گیرند که تناژهای مختلف آن‌ها با یکدیگر هارمونی زیبایی می‌سازد.

۳. از فصل پاییز ایده بگیرید

پاییز پادشاه فصل‌ها است اما پادشاهی که نشاط و رغبت خود را از دست داده است. همین باعث شده است تا تنوع رنگی در این فصل کمتر از دو فصل پیشین باشد و دکوراسیون الهام گرفته از آن نیز حس و حال متفاوتی پیدا کند.

رنگ‌های پاییزی چندان متنوع نیستند و بیشتر در رنگ‌هایی مثل نارنجی، قرمز، زرد و قهوه‌ای خلاصه می‌شوند. اما چیزی که امکان ایجاد دکورهای چشم‌نواز را با این رنگ‌های محدود ایجاد می‌کند، تنالیته‌های مختلف این رنگ‌ها است.

۴. از فصل زمستان ایده بگیرید

در زمستان، گرما و صمیمیت سه فصل دیگر سال را شاهد نیستیم و رنگ‌ها جلوه خنثی دارند. بنابراین اگر طرفدار رنگ‌های سرد و خنثی هستید، برای دکوراسیون داخلی با الهامی از طبیعت این فصل از سال را انتخاب کنید.

سفید، رنگ اصلی فصل زمستان است، بنابراین در دکوراسیون الهامی از این فصل زیاد به‌چشم می‌خورد. شما می‌توانید با ترکیب این رنگ با قهوه‌ای شاخه‌های خشک یک درخت، هارمونی بی‌نظیری بسازید.

ایده استفاده از عناصر طبیعی در معماری داخلی

بزرگ‌ترین مزیت استفاده از عناصر طبیعی در معماری داخلی، اضافه‌کردن بافت به دکوراسیون است. سطوح صاف هیچ احساسی در افراد ایجاد نمی‌کنند، در حالیکه حتی تصور زبری یک تخته سنگ، شیارهای یک تکه چوب یا نرمی برگ یک درخت، شما را بدون حتی لمس آن‌ها سرشار از احساسات مختلف می‌کند.

بنابراین برای آنکه دکوراسیون داخلی خانه یا فضای کارتان با الهام از طبیعت باشد، از عناصر طبیعی مانند چوب، سنگ و سرامیک استفاده کنید. از ایده‌های زیر برای به‌کار گرفتن این المان‌ها استفاده کنید:

 • میز ناهارخوری با چوب طبیعی که فرم طبیعی و نامنظم خود را حفظ کرده است.
 • استفاده از میزهای پذیرایی و کنار مبلی که از چوب طبیعی تراش‌نخورده ساخته شده‌اند.
 • به‌کار گرفتن کوسن‌ها و پارچه‌های مبلی نرم و دارای بافت که می‌توانند خشونت فضا را کاهش دهند.
 • چند گلدان طبیعی را در نقاط مختلفی از خانه قرار دهید.
 • از آویزها و لوسترهای دست‌ساز از جنس شیشه یا چوب استفاده کنید.

نکات خلق دکوراسیون داخلی هماهنگ با طبیعت

اگر می‌خواهید یک دکوراسیون داخلی با الهامی از طبیعت داشته باشید که به‌اندازه دیگر سبک‌ها نظم و زیبایی داشته باشد و از کارایی فضا نکاهد، به نکات زیر توجه کنید:

 • عینی‌ترین المان طبیعی که امکان اضافه‌شدن آن به دکوراسیون داخلی منازل و فضاهای کاری وجود دارد، گیاه است. از گلدان‌های طبیعی کوچک و بزرگ در سایزهای مختلف استفاده کنید تا علاوه‌بر زیباتر کردن فضا، حس و حال تازگی و زندگی به آن ببخشید.
 • استفاده از سنگ‌ها و مینرال‌های طبیعی کمک می‌کند تا افراد حس اتصال به زمین و طبیعت را در دکوراسیون فضای شما احساس کنند. بنابراین از آن‌ها به‌عنوان وسایل تزئینی یا بخشی از مبلمان خود استفاده کنید.
 • چوب در بسیاری از سبک‌های دکوراسیون داخلی وجود دارد اما بهتر است از نوع تراش‌نخورده و کمی زبر آن استفاده کنید. از چوب به‌عنوان مبلمان، زیرپایی، سپرده‌ها و حتی پوشش دیوارها و زمین استفاده کنید تا به فضا گرما و زیبایی ببخشید.
 • شما نمی‌توانید یک دکوراسیون داخلی با الهام از طبیعت داشته باشید، اگر استفاده از نور طبیعی را در اولویت خود نگذارید. بهره‌گیری از نور طبیعی کمک می‌کند تا فضا روشنایی و انرژی کافی داشته باشد و افراد بتوانند ارتباط بهتری با محیط برقرار کنند.
 • برای استفاده از وسایل دکوراتیو و تزئینی، گزینه‌هایی را در نظر بگیرید که طبیعت را به‌تصویر می‌کشند. مثلا از تابلوها و نقاشی‌هایی استفاده کنید که مناظر طبیعی مانند آسمان، دریا و جنگل را نشان می‌دهند و در مخاطب حس آرامش ایجاد می‌کنند.
 • از عناصر طبیعی و دست‌ساز مانند آب‌نماها، شمعدان‌های سنگی، پرده‌ها و لوازم تزیینی از چوب و بامبو استفاده کنید تا به فضا جلوه‌ای زیبا و منحصر به‌فرد ببخشید.
 • از پارچه‌ها و فرش‌هایی برای دکور خانه استفاده کنید که در آن‌ها رنگ‌ها و الگوهای الهام‌گرفته از طبیعت به‌کار رفته باشد تا فضا حس‌وحال طبیعی داشته باشد. بهتر است از پارچه‌های دارای الگوی گل و برگ با رنگ‌ها و طرح‌های ارگانیک استفاده کنید.
 • برای انتخاب پارچه مبلمان خود طرح‌های الهام گرفته‌شده از طبیعت مانند گل، برگ، چوب و سنگ را در اولویت خود قرار دهید تا فضا علاوه‌بر داشتن جذابیت، احساس آرامش را انتقال دهد.
 • درصورتی‌که امکان استفاده از آب به اشکال مختلف در فضا وجود دارد، استفاده از آن برای افزایش اثر آرامش‌بخشی محیط فراموش نکنید. آب‌نما، آکواریوم و دیگر چشم‌اندازهای آبی در این دسته قرار می‌گیرند.
 • درصورتی‌که حیوان خانگی ندارید، از تصاویر، نقاشی یا پوست حیوانات به‌عنوان عناصر تزئیناتی استفاده کنید تا چشم انداز زیبا و متفاوتی به فضا بدهید.

سخن نهایی

حتی اگر تمام نکات را برای داشتن یک دکوراسیون داخلی با الهامی از طبیعت در نظر بگیرید، احتمال کمی وجود دارد که نتیجه نهایی ۱۰۰درصد ایده‌آلتان باشد. دلیل آن هم بسیار ساده است، شما نمی‌توانید به‌خوبی بهترین شرکت دکوراسیون داخلی هارمونی بین المان‌های مختلف را تشکیل دهید و با کنار هم قرار دادن آن‌ها، به یک فضای چشم‌نواز برسید.

بهترین شرکت فعال در حوزه دکوراسیون داخلی منازل و فضاهای اداری به‌شما کمک می‌کند تا با صرف کمترین میزان هزینه، دکوراسیون داخلی دلخواه خود را داشته باشید. برای تشخیص آنکه کدام شرکت از لحاظ کاری گزینه بهتری خواهد بود، می‌توانید با مشاهده نمونه کارهایش بهتر تصمیم بگیرید.

مطالب پیشنهادی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا