مسکن و ساختمان

بعد از آلمان و روسیه

ایران سومین شریک تجاری ترکیه شد

براساس تازه‌ترین آمار تجارت خارجی ترکیه، ایران سومین شریک تجاری بزرگ ترکیه در هشت ماهه نخست سال ۲۰۱۲ بوده است.

ایسنا نوشت:

براین اساس حجم تجارت ایران و ترکیه در هشت ماهه سال ۲۰۱۲ به بیش از ۱۷.۵۲ میلیارد دلار رسید. در این مدت واردات ترکیه از ایران به بیش از ۸.۹۴ میلیارد دلار و صادرات ترکیه به ایران به بیش از ۸.۵۸ میلیارد دلار رسید.

بیشترین میزان واردات ماهانه ترکیه از ایران طی سال جاری مربوط به ماه مارس و به میزان بیش از ۱.۶۳ میلیارد دلار بود. همچنین بیشترین میزان صادرات ماهانه ترکیه به ایران نیز مربوط به ماه جولای و به میزان بیش از ۲.۱۵ میلیارد دلار بود.

با احتساب این آمار ایران در هشت ماهه نخست سال جاری میلادی بعد از آلمان و روسیه سومین شریک تجاری بزرگ ترکیه بوده است. فرانسه، ایتالیا، آمریکا، چین و عراق نیز از دیگر شرکای تجاری بزرگ ترکیه در سال جاری میلادی تاکنون محسوب می‌شوند.

چندی پیش نیز رئیس انجمن صادرکنندگان فولاد ترکیه اعلام کرد که تحریمهای ضد ایرانی غرب، به صادرات صنعت فولادسازی ترکیه به ایران خسارت زده است.

صادرات فولاد ترکیه به ایران در سال ۲۰۱۰ حدود ۵۶۷ میلیون دلار بود که این رقم در سال گذشته به ۴۷۷ میلیون دلار کاهش یافت. همچنین از نظر وزنی صادرات فولاد ترکیه به ایران در سال ۲۰۱۰ حدود ۹۱۶ هزار تن بود که این رقم در سال ۲۰۱۱ به ۶۱۶ هزار تن رسید. در هفت ماهه امسال صادرات فولاد ترکیه به ایران حدود ۲۹۷ هزار تن بود.

;

مطالب پیشنهادی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا