مسکن و ساختمان

چگونگی دریافت مالیات از مسکن مهر

معاون مالیات های مستقیم سازمان امور مالیاتی با تشریح چگونگی دریافت مالیات از مسکن مهر تصریح‌ کرد: سازمان امور مالیاتی کلیه قوانین و مصوبات دولت در خصوص مسکن مهر را به دقت و بطور کامل و با نگاه حداکثر مساعدت قانونی، اجراء کرده است.

حسین وکیلی در گفت و گو با ایسنا، درباره مالیات مسکن مهر اظهار کرد:در مورد قراردادهای سه جانبه مسکن مهر دولت مصوبه ای داد که بر اساس آن این قرار دادها از مالیات موضوع ماده ۱۰۴ قانون مالیات های مستقیم معاف هستند و به موجب مصوبه اصلاحی قراردادهای تعاونی‌های مسکن مهر موسوم به چهارجانبه نیز از مالیات علی الحساب موضوع ماده ۱۰۴ معاف شدند.

وی در ادامه با اشاره به این‌که ماده ۱۰۴ «علی الحساب» مالیات است که بعد از تعیین مالیات عملکرد به حساب مالیات پرداختی سازنده منظور می شود و در واقع مالیات عملکرد و معافیت از آن موضوع دیگری است، گفت:معافیت از ماده ۱۰۴ به معنای آن است که مالیات تکلیفی گرفته نشود، اما مجوزی برای معافیت از مالیات عملکرد نیست. بنابراین در مواردی که سازنده(پیمانکار) مسکن مهر حق الزحمه می گیرد، اگر چه به موجب مصوبه مشمول مالیات علی الحساب موضوع ماده ۱۰۴ نمی‌شود اما باید سایر تکالیف قانونی خود از جمله تسلیم اظهارنامه عمل کرده و مالیات عملکرد را پرداخت کند.

وکیلی اظهار کرد: سازمان امور مالیاتی به وزارت راه و شهرسازی پیشنهاد داد که اگر قرار دادها به صورت مشارکت و یا خود مالک منعقد شود، پیمانکار، مالک به حساب می‌آید و مشمول ماده ۱۰۴ و مالیات عملکرد نمی‌شود اما باید مالیات نقل و انتقال موضوع مواد ۵۹ و ۷۷ را پرداخت کند.

معاون مالیات های مستقیم سازمان امور مالیاتی درباره میزان این مالیات تصریح ‌کرد: در صورتی که سازنده پیمانکار حق‌الزحمه بگیر باشد در شرایط علی الراس که حداکثر سطح مالیات است، با در نظر گرفتن متری ۳۰۰ هزار تومان حق الزحمه و متوسط ۷۵ متر ، مالیات پیمانکار ۱۱ هزار و ۲۵۰ تومان برای هر متر مربع و ۸۴۲ هزار تومان برای هر واحد خواهد بود و در صورت وجود دفاتر و اسناد و مدارک مالیات آن بر اساس درآمدها و هزینه های ابرازی تعیین خواهد شد و حتی اگر فعالیت وی منجر به زیان شده باشد با توجه به مقررات حتی زیان وی تأیید خواهد شد.

معاون مالیات های مستقیم سازمان امور مالیاتی اضافه کرد: در صورتی که قرارداد مسکن مهر به صورتی منعقد شود که سازنده بعنوان شریک جزء مالکین باشد، صرفاً مشمول مالیات نقل و انتقال موضوع مواد ۵۹ و ۷۷ قانون مالیاتهای مستقیم خواهد شد.

معاون مالیات ‌های مستقیم سازمان امور مالیاتی اضافه کرد:به عنوان مثال در مورد یک واحد ۷۵ متری در شهر پرند، ارزش کل اعیانی ۲۲ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان می شود که ۵ درصد مالیات نقل و انتقال ماده ۵۹ و ۱۰ درصد مالیات بساز وبفروشی اخذ می شود که در مجموع ۱۵ درصد می شود که مبلغی حدود ۳۳۷ هزار و۵۰۰ تومان می‌شود در واقع این حداکثر مالیاتی است که اخذ می شود.

وی با اشاره به این‌که وزارت راه و شهرسازی الگوی قراردادهای سه جانبه را اصلاح کرد گفت: در واقع پیمانکار به عنوان شریک، زمین را از دولت اجاره کرده و وام بانکی را با تضمین خود گرفته و پروانه ساخت را نیز به نام خود از شهرداری می‌گیرد و در واقع از نظر تطبیق مقررات احراز پیمانکار به عنوان سازندۀ شریک هیچ محدودیتی نداشته و سازمان امور مالیاتی او را به عنوان مالک تلقی کرده و از مالیات عملکرد و ماده ۱۰۴ معاف می داند.

معاون مالیات های مستقیم سازمان امور مالیاتی به قراردادهای چهار جانبه و یا همان تعاونی‌ها اشاره و اضافه کرد: متأسفانه قراردادهای چهارجانبه بگونه ایست که تعاونی مسکن، زمین را اجاره کرده و وام و پروانه ساخت را به نام خودش گرفته و با سازنده قرارداد حق‌الزحمه‌ای منعقد نموده است. پس در شرایط ۴ جانبه سازنده مالک محسوب نشده و به عنوان پیمانکار حق‌الزحمه بگیر ورود پیدا کرده و مشمول مالیات عملکرد و ماده ۱۰۴ است اما از آنجایی که به موجب مصوبات دولت تعاونی‌های مسکن مهر هم از ماده ۱۰۴ معاف شده اند، لذا مالیات تکلیفی از آنها کسر نمی‌شود اما پیمانکاران آنها مشمول مالیات عملکرد خواهند بود.

وکیلی افزود: در هر دو نوع قرار داد اگر سازنده قسمتی از کار را به پیمانکاران دست دوم واگذار کند، پیمانکاران دست دوم و بعدی مشمول مالیات تکلیفی موضوع ماده ۱۰۴ و مالیات عملکرد خواهند بود.

وکیلی در پایان ضمن بیان اینکه هر خواسته ای غیر از این نیازمند قانون است گفت : با توجه به طرح موضوع در مجلس و پاسخهای ارائه شده از طرف وزیر امور اقتصادی، ضمن تشکر از حساسیت و پی‌گیری های مجدانه کلیه مقامات محلی در استانها، درخواست داریم که در اجرای صحیح قوانین و مقررات به ادارات کل امور مالیاتی کمک کرده و حمایت لازم را انجام دهند.مطالب پیشنهادی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا