مسکن و ساختمان

اولین واکنش به قیمت جدید مسکن‌مهر

سازندگان مسکن مهر که از ماه‌های پیش در پی گرانی هزینه‌های ساخت با تعطیلی یا وقفه در روند ساخت مسکن مهر مواجه شده بودند، پس از اعلام دستورالعمل جدید قیمت مسکن مهر اعلام کردند: نرخ جدید برای ساخت مسکن مهر براساس جدولی که بر مبنای پیشرفت فیزیکی پروژه‌ها از سوی دولت تدوین و ابلاغ شده است با چند نکته قابل تامل روبه‌رو ست.

انبوه سازانی که پیش از این در پی اعلام رسمی افزایش هزینه‌های ساخت ظرف شش ماه ابتدایی سال ۹۱ به دولت بابت عدم افزایش قیمت‌ها معترض بودند، هم اکنون معتقدند: تصمیم اخیر دولت برای افزایش حداکثر ۱۳ درصدی قیمت ساخت به‌رغم اینکه دولت در سال‌های گذشته نیز نهایت مقاومت خود را برای تثبیت نرخ ساخت مسکن مهر نشان داده بود، به جهت آنکه در ادامه روند ساخت مسکن مهر و خروج کارگاه‌ها از وضعیت وقفه و تعطیلی، نقش قابل توجهی دارد، اقدامی مثبت است. با این وجود و به اذعان این سازندگان میزان تعیین شده در جداول افزایش قیمت مسکن مهر، تنها بخشی از هزینه‌های اضافه شده را پوشش می‌دهد و بهتر بود دولت از محاسبات دیگری برای افزایش منطقی قیمت‌ها استفاده می‌کرد.
به این ترتیب، در برخی پروژه‌های ویژه که به علت بعضی مشکلات همچون درگیری انبوه‌ساز با شهرداری بر سر صدور پروانه ساخت،کار حتی با یک سال تاخیر نیز مواجه شده و اکنون در مراحل ابتدایی ساخت قرار دارند، نسبت تورم ایجاد شده در هزینه‌های ساخت و افزایش حداکثر ۴۰ هزار تومانی قیمت ساخت، چندان منطقی به نظر نمی‌رسد. از این رو انبوه‌سازان می‌گویند: اگر چه اقدام اخیر دولت برای افزایش قیمت مسکن‌مهر در جهت همکاری با انبوه‌سازان و برای رفع موانع موجود در مسیر ساخت، تکمیل و اتمام واحدها تا پایان سال ۹۱ بوده است؛ اما بهتر بود دولت ملاحظاتی را برای برخی پروژه‌های ویژه که البته با تقاضای فراوانی هم رو به رو هستند، درنظر می‌گرفت.
پرکارها دیده شدند؟
در این زمینه، نایب رییس انجمن انبوه‌سازان قم در گفت‌وگو با دنیای اقتصاد اعلام کرد: افزایش حداکثر ۱۳ درصدی قیمت ساخت مسکن مهر هم اکنون کمکی موثر است که می‌توان از آن برای خروج برخی کارگاه‌های ساختمانی تعطیل شده مسکن مهر استفاده کرد.
محمدعلی ربانی افزود: اما با توجه به آنچه دولت در جدول پیشرفت فیزیکی واحدهای مسکن مهر در نظر گرفته است، نمی‌توان به صراحت اعلام کرد که این هزینه‌ها کفاف افزایش هزینه‌های ساخت را می‌دهد.
وی خاطرنشان کرد: رقم در نظر گرفته شده برای پروژه‌هایی که به مراحل پایانی ساخت رسیده‌اند با وجود اینکه کمتر از رقم افزایشی واحدهایی است که در مراحل ابتدایی ساخت قرار دارند، اما افزایش قیمت بیشتر به نفع پروژه‌هایی است که در مراحل پایانی قرار دارند؛ چرا که هم اکنون نسبت به زمان ابتدای انعقاد قراردادهای سه جانبه در سال‌های ۸۸ و ۸۹، هزینه‌های ساخت به طور متوسط دو برابر شده است.
ربانی تاکید کرد: با این وجود ارقام درنظر گرفته شده برای ساخت مسکن مهر باید با ملاحظاتی همچون ساخت و ساز براساس برنامه زمانبندی صورت می‌گرفت؛ به این علت که به‌رغم افزایش هزینه‌های ساخت و تعطیلی برخی کارگاه‌های کم کار، بعضی دیگر از انبوه سازان با استفاده از سرمایه شخصی و با هدف تحویل واحدها در موعد مقرر، کار را از مراحل ابتدایی به مراحل پایانی رسانده‌اند.
وی افزود: این در حالی است که واحدهایی هم که الان از مرحله سفت کاری عبور کرده‌اند در همین زمان گرانی مصالح احداث شده‌اند.
دولت تامین اعتبار کرده است؟
اما، بیژن کاموری، عضو هیات مدیره انجمن انبوه‌سازان تهران با اشاره به اینکه رقم افزایش یافته تا حد قابل‌قبولی می‌تواند اثرات ناشی از نوسان نرخ ارز بر هزینه‌های ساخت مسکن مهر را پوشش دهد، گفت: این اقدام در کل کار مثبتی است؛ اما باید دید دولت در عمل چقدر شرایط را برای تسریع در پرداخت میزان وام افزایش یافته فراهم می‌کند.
وی افزود: با توجه به اینکه قیمت ساخت مسکن مهر برای رعایت حال اقشار کم درآمد از ابتدا هم پایین تر از هزینه‌های معمول ساخت درنظر گرفته شد و انبوه‌سازان نیز این را پذیرفتند، بحث چگونگی و زمان تامین اعتبار و سهولت پرداخت آن به انبوه‌ساز، برای درصدهای افزایش یافته هم اکنون از اهمیت بیشتری برخوردار است.
کاموری با اشاره به اینکه به طور قطع اگر دولت منابع اعتباری لازم را برای این منظور تامین کرده و بدون دشواری در اختیار انبوه سازان قرار دهد بخش مهمی از مشکلات برطرف می‌شود، تصریح کرد: البته این موضوع بستگی به میزان پیشرفت فیزیکی پروژه‌ها و کم کاری یا پرکاری انبوه‌ساز هم دارد.
وی با بیان اینکه افزایش حساسیت دولت برای دریافت تعهد از انبوه‌ساز به منظور تعیین زمان تحویل واحدها امری طبیعی و البته لازم است، افزود: هر کاری که دولت انجام می‌دهد مخصوصا تلاشی که در این زمینه برای موافقت با افزایش قیمت‌ها انجام داده بی شک هدفی جز تحویل به موقع واحدها به مردم ندارد؛ بنابراین طبیعی است که تعهدی هم از انبوه ساز در قبال افزایش قیمت‌ها بگیرد.
پیشنهاد برای پروژه‌های استثنا
دبیر انجمن انبوه سازان اصفهان با اشاره به اینکه دولت در تصمیم تازه خود برای افزایش قیمت مسکن مهر باید به برخی پروژه‌ها که حالت استثنا دارند نگاه ویژه‌ای معطوف کند گفت: در برخی پروژه‌ها که بنا به دلایل خاص خود – دلیلی غیر از کم کاری انبوه‌ساز- دیرتر از موعد مقرر شروع به کار کرده‌اند، افزایش درنظر گرفته شده با درصد افزایش هزینه‌ها همخوانی ندارد.
احمد تولا افزود: برای مثال در پروژه مسکن مهر بهارستان هم اکنون بیش از ۶۵۰۰ واحد مسکونی در دست ساخت داریم که به علت اختلافات موجود با شهرداری و برخی مانع تراشی‌ها یک سال دیرتر از موعد مقرر آغاز شد.
وی ادامه داد: این پروژه در حال حاضر ۳۰ درصد پیشرفت فیزیکی دارد و تخمین قیمتی آن مترمربعی نزدیک به ۴۸۰ هزار تومان هزینه دربر خواهد داشت.
تولا تاکید کرد: بهتر است دولت در مورد این پروژه‌های استثنا که نمونه‌های آن در استان‌های دیگر نیز وجود دارد، شرایط دیگری را درنظر بگیرد؛ در غیر این‌صورت می‌تواند این پروژه‌ها را که با استقبال فراوانی هم مواجه است برای فروش در قالب مشارکت یا تبدیل به مسکن ویژه، از حالت مسکن مهر خارج کند.

;

;

مطالب پیشنهادی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا