مسکن و ساختمان

خبر خوش شب عیدی برای اجاره‌نشین‌های تازه وارد

با توجه به شواهد حاکم بر بازار اجاره واحدهای مسکونی در اکثر مناطق تهران، این روزها موجران به صورت جدی به دنبال مستاجر هستند؛ چراکه بازار رهن و اجاره واحدهای مسکونی این روزها بدون حضور مستاجر در بازار سپری می‌شود.

با این حال تعدادی از خبرگزاری‌ها روز گذشته از رونق بازار اجاره واحدهای مسکونی در اواخر سال جاری خبر دادند که البته این خبر در صورت صحت می‌تواند نشانه ای از افزایش نرخ‌های اجاره را به دلیل رونق در بازار اجاره مسکن به دنبال داشته باشد. این در حالی است که به گفته برخی مشاوران املاک رونق به معنای واقعی تنها در سه ماه فصل تابستان برای بازار اجاره واحدهای مسکونی اتفاق می‌افتد و هر میزان رفت و آمد در بازار اجاره مسکن قبل از عید نوروز را نمی‌توان با کلمه رونق توصیف کرد؛ چراکه مراجعه مستاجران به بازار اجاره در فصل زمستان در مقایسه با تابستان بسیار ضعیف است.
ثبات نرخ اجاره در شب عید
به گزارش دنیای اقتصاد یکی از بنگاهداران فعال در حوالی میدان توحید در رابطه با وضعیت اجاره واحدهای مسکونی قبل از شب عید اظهار کرد: در شش ماه دوم سال بازار رهن و اجاره واحدهای مسکونی با رکود سنگینی مواجه است و منحنی نرخ اجاره در نیم فصل دوم سال به طور نزولی سیر می‌شود.
مستوفی در ادامه خاطرنشان کرد: شب عید در بازار اجاره خبری از رونق نیست فقط ممکن است اجاره بهایی که از ابتدای سال با افت رو به رو بوده است در یک تا دو ماه پایانی سال به صورت ثابت باقی بماند.
تابستان تنها فصل رونق بازار اجاره
علاوه براین، در محدوده مرزداران مشاور املاکی دراین باره گفت: هر چقدر در ایام شب عید مشتری بازار اجاره مسکن پذیرای مستاجر باشد، اما به اندازه تابستان رونق نخواهد داشت. شاهین تاکید کرد: میزان افزایش کاذب نرخ‌های اجاره و همچنین یک کلام بودن موجران در تابستان کاملا نشان دهنده میزان رونق در بازار اجاره است با این تفاسیر و نشانه‌ها بعید می‌رسد چنین حجمی از متقاضی قبل از عید نوروز در بازار اجاره حضور داشته باشد. وی به این موضوع اشاره کرد: به طور کلی بازار اجاره در شش ماه دوم سال به نفع مستاجر از بابت میزان اجاره بها و نحوه استقبال مالک است.
نزدیکی محرم و صفر به شب عید
بعد از اتمام ایام محرم و صفر نزدیک ۲ ماه به سال جدید باقی می‌ماند که ممکن است برخی از زوج‌ها برای شروع زندگی مشترک خود وارد بازار اجاره شوند. شیر محمدی، یکی از دلالان بازار مسکن در خیابان معلم با اشاره به این مساله در ادامه تصریح کرد: به همین دلیل ممکن است بازار رهن و اجاره واحدهای مسکونی با رفت و آمد متقاضیان مواجه شود، اما به این معنا نیست که بازار اجاره با رونق رو به رو می‌شود، زیرا این حضور مقطعی است.
بهترین فرصت جابه جایی، نیمه دوم سال
بهترین فرصت برای جابه جایی مستاجران به عقیده مشاوران املاک، شش ماه دوم سال است زیرا عدم حضور گسترده متقاضیان در بازار باعث می‌شود تا نرخ‌های اجاره منصفانه‌تری به بازار اجاره پیشنهاد شود و حتی اگر میزان اجاره بها در ۲ ماه آخر سال به دلیل نزدیکی به شب عید امکان حضور مشتری در بازار موجران اجاره بهای پیشنهادی خود را افزایش دهند، اما به طور یقین به اندازه میزان نوسان در فصل تابستان نیست.مطالب پیشنهادی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا