حمل و نقل

جعبه سیاه بوئینگ اوکراینی در فرانسه بازخوانی شد

سازمان هواپیمایی کشوری در اطلاعیه ای از ورود گروه اعزامی سازمان هواپیمایی کشوری، دوشنبه ۳۰ تیرماه ۱۳۹۹ به همراه جعبه‌های سیاه پرواز بوئینگ سانحه دیده اوکراینی به لابراتوار دفتر بررسی و تحلیل ایمنی هواپیمایی کشوری فرانسه BEA خبر داد.

به گزارش صما به نقل از روابط عمومی سازمان هواپیمایی کشوری براساس این گزارش، جلسه هماهنگی برگزار شد و کار بازیابی و دریافت اطلاعات جعبه های سیاه از دوشنبه آغاز شد.

 جعبه های سیاه هواپیمای مذکور  پس از وقوع سانحه بلافاصله تحویل سازمان هواپیمایی کشوری شده و در محل امنی در همین سازمان تحت تدابیر فنی و امنیتی مناسب طبق مقررات نگهداری شد.

جعبه‌های سیاه روز جمعه ۲۷ تیرماه سال جاری با رعایت پروتکل های فنی و امنیتی و همراهی پلیس فرودگاه ها در معیت تیم تخصصی از محل این سازمان به فرودگاه امام خمینی (ره) منتقل و رهسپار پاریس شد.

پس از ورود به پاریس هم با هماهنگی سفارت ایران در پاریس، پلیس فرانسه مسئولیت محافظت از جعبه ها را تا محل سفارت جمهوری اسلامی ایران در پاریس و پس از آن به لابراتوار برعهده گرفت.  مطابق مقررات بین المللی و قوانین داخلی سازمان هواپیمایی کشوری ایران، مسئولیت بررسی سانحه مذکور را برعهده دارد.

با توجه به اینکه مقامات قضایی نیز در حال رسیدگی به پرونده هستند، مقام محترم قضایی نیز مطابق استانداردهای ضمیمه ۱۳ پیمان  شیکاگو در فرآیند بازخوانی حضور دارد و بازخوانی جعبه های سیاه با هدایت مسئول بررسی سانحه و در لابراتوار فرانسه صورت می گیرد.

در اجرای مقررات بین المللی، کشور طراح و سازنده ی هواپیما و همچنین اوکراین به عنوان کشور محل ثبت و بهره بردار هواپیما از طریق معرفی نماینده رسمی در مراحل بررسی سانحه شرکت می کنند، با توجه به اینکه بازخوانی در لابراتوار کشور فرانسه انجام می شود، کشور فرانسه نیز با معرفی نماینده ای در تحقیقات مرتبط شرکت می کند.

سایر کشورها که به دلایلی نظیر جان باختن اتباع خود ذینفع  موضوع رسیدگی به سانحه هستند نیز می توانند نسبت به معرفی کارشناسانی در جریان روند بررسی سانحه قرار گیرند و از طریق مسئول بررسی سانحه به داده ها و گزارش نهایی بررسی سانحه نیز دسترسی داشته باشند.

هواپیمای اوکراینی

بر اساس مقررات بین المللی کشورهای کانادا  سوئد، آلمان و انگلستان درخواست خود را مبنی بر حضور نماینده در فرآیند بازخوانی ارائه کردند که با موافقت مسئول بررسی سانحه، نمایندگان کانادا، سوئد و انگلستان جهت مشاهده فرآیند بازخوانی در فرانسه حضور دارند.

هدف از انجام این تحقیقات، ارتقای سطح ایمنی هوانوردی از طریق شناسایی و رفع زمینه‌ها و علل رخداد آن بوده و مستقل از رسیدگی‌های قضایی در دست انجام است.

لازم به ذکر است اکنون اطلاعات هر دو جعبه سیاه بازیابی شده و برای تحلیل در اختیار گروه بررسی سانحه سازمان هواپیمایی کشوری قرار دارد.

از امروز نیز، تحلیل مقدماتی این داده ها در لابراتوار BEA فرانسه آغاز شد.

مطالب پیشنهادی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا