عکس

ساختمان اداری آجر کهن سرام

کهن سرام

نام: ساختمان دفتر مرکزی آجر کهن سرام      آدرس: تهران، ستاری شمال 

شرکت مشاور: مهندسین مشاور هوبا طرح      معمار مسئول: هومن بالازاده

تیم طراحی: پریما جهانگرد، محسن طهماسبی، مصطفی داداش پور مقدم تهرانی

تاریخ: ۱۳۹۷ – ۱۳۹۵          مساحت زمین: ۲۱۳ مترمربع         مساحت ساخته شده: ۱۰۵۰ مترمربع

تاسِسات مکانیکی: ایمان ایل بیگی        نورپردازی: شرکت فاد       کارفرما: آقای کهن پور

عکاس: استودیو دید، پرهام تقی اف

کهن سرام

کهن سرام

دفتر معماری هوبا دیزاین با به کار بردن آجرهای عینکی سعی بر این داشته تا “شخصیتی نیمه شفاف” برای نمای ساختمان دفتر مرکزی کارخانه تولید کننده ی آجر کهن سرام ایجاد کند. دفتر طراحی هوبا طرح، نوع خاصی از آجر را برای نمای ساختمان شش طبقه طراحی کرد که توسط کارخانه کهن سرام تولید شد.

کهن سرام

کهن سرام

همانطور که هومن بالازاده شرح می دهد، آن ها یک آجر جذاب و خاصی را به طور انحصاری طراحی کرده اند که توسط کارخانه کهن سرام برای این پروژه تولید شده است. بلوک نهایی نیز بر اساس آزمایش نمونه های مختلف حاصل گشت. همکاری و ارتباط تنگاتنگ میان دفتر معماری هوبا طرح و تولید کننده منجر به طراحی و اجرای یک ساختمان بدیعی شد که جهت ایجاد یک مدول منحصر به فرد، به ترکیب آجر و شیشه می پردازد.

کهن سرام

کهن سرام

در نمای ساختمان از آجرهای سوراخ دار به کار رفته است. این آجرها در نما یک الگوی هندسی ایجاد می کرد. این الگوهای هندسی به واسطه ی شکاف پنجره از هم دیگر تفکیک می شدند. پنجره ها نیز به صورت آکاردئونی بوده و دارای طیف رنگی مشابه آجر به کار رفته در نما می باشد تا در کل ساختمان یکپارچگی ایجاد کند.

کهن سرام

این ساختمان شامل یک پارکینگ با فضای رسپشن در طبقه ی همکف می باشد. شوروم کارخانه کهن سرام در دو طبقه بالایی قرار گرفته است. طبقه ی سوم نیز به بخش اداری این شرکت اختصاص یافته است. در بالای بخش اداری نیز یک واحد آپارتمان قرار داده شده است.
کهن سرام
 

در سراسر ساختمان بافت آجری قابل مشاهده می باشد. همچنین از این آجرها در طراحی داخلی، برای ایجاد دیوارهای داخلی شوروم و مناطق گردش نیز استفاده شده است. علاوه بر این از سنگ گرانیت و چوب روشن برای فینیشینگ کف استفاده شده است.

کهن سرام

 آجر به کار رفته در دیوارها شخصیت نیمه شفافی را در مقایسه با دیواره ی معمولی، به آن ها می افزاید. این بلوک همزمان به عنوان یک بنا، عایق حرارتی، و همچنین فینیشینگ نمای داخلی و بیرونی عمل می کند. افزون بر این موارد، بافت آن باعث می شود تا نور طبیعی به داخل محیط بتابد و جویی دلپذیر را در فضای داخلی ایجاد خواهد کرد.

کهن سرام

در حالی که نور خورشید در طول روز به فضای داخلی تابیده و آن را روشن می سازد، در هنگام شب نور مصنوعی در فضای داخلی از این حفره ها به سمت بیرون عبور کرده و باعث می شود تا ساختمان همانند یک فانوس در سطح شهر بدرخشد.

کهن سرام

منظره ی شهری در امتداد بزرگراه های اصلی تهران، ترکیبی از فرم ها و متریال گوناگون است که موجب اختلال بصری در فضای شهر می شود. این پروژه سعی براین دارد با به حداقل رساندن فرم و متریال، تا حد امکان بر این موضوع غلبه کند. از طرفی دیگر بافت خاص آجر برداشت متفاوتی را برای ناظران ایجاد می کند و لایه ای از جزئیات رابه فضای شهری می افزاید.

کهن سرام

 

 

مطالب پیشنهادی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا