حمل و نقل

قیمت روز قطار و اتوبوس در تهران

درخواست شهردار تهران برای جلب حمایت مالی از محل صندوق توسعه ملی که در قالب نامه‌ای خطاب به دفتر مقام معظم رهبری و دو مقام دولتی منتشر شده، حاوی برآورد ریالی به روز از ارزش هر دستگاه اتوبوس و نیز هر واگن مترو است. هر چند مدت اعتبار این برآورد می‌تواند با توجه به نوسان احتمالی نرخ ارز در روزهای آتی اعتباری در حد چند روز داشته باشد.

به گزارش صما، پیروز حناچی، شهردار تهران در نامه‌ای به دفتر مقام معظم رهبری درخواست کرد که منابع مالی خرید اتوبوس و واگن مترو از محل بازگشت منابع صندوق توسعه ملی پرداخت شود. وی در نامه‌ای خطاب به حجت‌الاسلام محمدی گلپایگانی رئیس دفتر مقام معظم رهبری و همچنین محمدباقر نوبخت معاون رئیس‌جمهور و محمد نهاوندیان دبیر شورای عالی هماهنگی امور اقتصادی نوشت: «همانطور که مستحضرید سامانه‌های مترو و اتوبوسرانی که وظیفه بخش قابل توجهی از جابه‌جایی‌های روزانه در کلانشهر تهران را برعهده دارند، با کمبودها و چالش‌های قابل ملاحظه‌ای روبه‌رو هستند؛ به نحوی که در حال حاضر بیش از ۷۰ درصد ناوگان اتوبوسرانی تهران فرسوده بوده و در سامانه مترو نیز بیش از ۵۰ درصد قطارها از مرز تعمیرات اساسی عبور کرده‌اند و این در حالی است که شهر تهران با کمبود حدود ۳هزار دستگاه اتوبوس و ۱۵۰۰ دستگاه واگن مترو نیز مواجه است».

حناچی در ادامه نامه خود به دفتر رهبری و دو مقام دولتی نوشت: «این مهم در شرایط کنونی با توجه به شیوع ویروس کرونا و الزامات ناشی از مصوبات ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا مبنی بر رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی، بیش از پیش نمود یافته و عدم نوسازی ناوگان حمل و نقل عمومی تبعات اجتماعی و امنیتی بسیار خطرناکی را در شرایط اقتصادی کنونی به دنبال خواهد داشت».

در ادامه این نامه آمده است: «با توجه به مراتب مذکور، شهرداری تهران به منظور رفع بخشی از معضلات مطروحه در نظر دارد نسبت به خرید یک‌هزار دستگاه اتوبوس به مبلغ ۳۰ هزار میلیارد ریال و ۲۱۰ دستگاه واگن مترو به مبلغ ۵۰ هزار میلیارد ریال اقدام کند، بنابراین با توجه به محدودیت‌های مضاعف مالی ناشی از شیوع بیماری کرونا و عدم امکان تامین منابع مالی از سوی این شهرداری، خواهشمند است دستور فرمایید نسبت به اخذ مجوز استفاده از بازگشت منابع صندوق توسعه ملی برای تامین مالی خرید اتوبوس‌ها و واگن‌های مذکور به مبلغ ۸۰ هزار میلیارد ریال اقدام لازم را مبذول نمایند».

بر این اساس و با توجه به ارقامی که حناچی در این نامه ذکر کرده، قیمت ریالی امروز هر دستگاه اتوبوس در کشور ۳ میلیارد تومان و قیمت روز هر دستگاه واگن مترو ۲۳ میلیارد تومان برآورد و اعلام شده است. با این حال با توجه به اینکه بازار ارز دوره پرنوسانی را تجربه می‌کند، احتمالا اعتبار این برآورد مالی بیش از چند روز نخواهد بود. پیش از این بهای ارزی هر دستگاه واگن مترو بین ۹۰۰ هزار تا یک میلیون یورو عنوان شده بود.

این نامه به محسن هاشمی رئیس شورای شهر تهران، مناف هاشمی معاون حمل و نقل و ترافیک و نیز حسین لعل رحیمی مشاور شهردار در امور دولت نیز رونوشت شده است.

مطالب پیشنهادی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا