عکس

طبیعت سحرانگیز جزایر خلیج فارس

از میان جزایر خلیج‌ فارس بیش از ۳۰ جزیره مسکونی و غیرمسکونی آن متعلق به ایران است

 

 

خلیج فارس
خلیج فارس

صبح بخیر هرمز

بامداد زیبای خورشید در جزیره هرمز. این جزیره را به علت موقعیت جغرافیایی و مجاورت آن با تنگه هرمز، کلید خلیج فارس می‌دانند.

 

 

جزیره هرمز
جزیره هرمز

سطح جزیره هرمز را لایه‌های رسوبی و آتشفشانی تشکیل داده است. لایه‌های نمکی نیز به صورت تپه‌هایی قسمت اعظم جزیره را پوشانده‌اند و اغلب از جنس نمک خوراکی هستند. جزیره هرمز در میان زمین‌شناسان به علت این که از انواع خاک‌های مختلف تشکیل شده و تنوع بالایی دارد به بهشت زمین‌شناسی مشهور شده‌است.

 

 

اسکله لنج‌سازی
اسکله لنج‌سازی

ساحل اسکله لنج‌سازی جزیره قشم و لنج‌های فرسوده به گل نشسته. با ورود کشتی‌های پیشرفته به‌کارگیری این لنج‌ها روز به روز کمتر می‌شود.

 

 

ساخت لنج
ساخت لنج

ساخت لنج در ساحل اسکله لنج‌سازی جزیره قشم. بگفته لنج‌سازان، چوب این لنج‌ها از هند و دیگر سرزمین‌های دوردست به جزیره آورده می‌شود و به‌جز افزودن موتور دیزل و پروانه، ساخت لنج همچنان از سنت دیرین خود پیروی می‌کند. دانش ساخت و دریانوردی با لنج در ۲۷ نوامبر سال ۲۰۱۱ میلادی به عنوان هشتمین اثر ناملموس ایرانی در یونسکو به ثبت جهانی رسید.

 

 

 

موزه بومی
موزه بومی

نمونه‌ای از کارهای به نمایش درآمده در موزه بومی مردمان جزیره هنگام. به گفته برخی از تاریخ‌نگاران، پرتقالی‌ها که در دوره‌ای جزیره هرمز و بندرعباس ایران را در اشغال خود داشتند، برده‌های آفریقایی را در این سرزمین سکونت داده‌اند و دودمان برخی از مردمان اینجا از تبار آن بردگان و آفریقایی می‌باشد.

 

 

جزیره قشم
جزیره قشم

نمایی از بادگیر خانه‌های قدیمی در جزیره قشم. این‌ بادگیرها در روزگارانی که فن‌آوری خنک‌کننده برقی در دسترس نبود، نسیم خنک دریا را به درون خانه می‌رساندند.

 

 

مرجان‌دریایی
مرجان‌دریایی

اسکلت باقی مانده از مرجان‌های دریایی.

 

 

هنرهای دستی
هنرهای دستی

هنرهای دستی و بومی ساکنان جزیره هرمز که به گردشگران فروخته می‌شود.

 

 

غار رنگین کمان هرمز
غار رنگین کمان هرمز

غار زیبای رنگین کمان در جزیره هرمز. این غار نمکی است و دیواره‌های سستی دارد، ترکیب رنگ قرمز خاک با آهک و نمک که با هربار با باران شسته و رسوب می‌کنند، نماهای زیبای رنگین کمان را پدید می‌آورد. گردش در این غار در روزهای بارانی بی‌خطر نیست.

 

 

تا پایان ۹۳ جزیره هرمز هوشمند می‌شود

تا پایان ۹۳ جزیره هرمز هوشمند می‌شود

مطالب پیشنهادی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا