شهر

سالاری با استناد به گزارش سازمان املاک اعلام کرد:

انحراف در واگذاری ۳۱۸ مورد از املاک شهرداری تهران قطعی است

رییس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای شهر تهران با اشاره به گزارش سازمان املاک شهرداری، از شناسایی حدود ۱۹۰۴ ملک واگذار شده شهرداری در قالب بند ۶ ماده ۵۵ خبرداد و گفت: وقوع انحراف از قانون در واگذاری ۳۱۸ مورد از املاک شهرداری تهران قطعی شده و انحراف در ۴۴۳ مورد دیگر هم در دست بررسی است.

محمد سالاری
محمد سالاری

به گزارش صما، محمد سالاری با اشاره به برگزاری سلسله جلسات روسای کمیسیون های شهرسازی و معماری و فرهنگی و اجتماعی با مدیران سازمان املاک و مستغلات شهرداری برای بررسی وضعیت املاک شهرداری گفت: در اولین جلسه از این سلسله جلسات، مدیران سازمان،  گزارشی را از وضعیت املاک شهرداری تهران ارائه دادند و ما بر ضرورت ساماندهی آن ها تاکید کردیم و برای تحقق این مهم، در هر جلسه موضوعات مختلفی از جمله وضعیت واگذاری املاک به بانک شهر، وضعیت واگذاری املاک به نهادها، وضعیت املاک در حوزه تهاترها، وضعیت سامانه املاک و شفافیت در حوزه املاک، وضعیت ثبت اسناد املاک شهرداری، تحقق منابع غیرنقد بودجه، تعیین حدود اختیارات مناطق در حوزه املاک، تفاهم نامه با ثبت اسناد املاک کشور و عملکرد مصوبات شورا، تعیین وضعیت تعهدات شهرداری و رسا تجارت و بنیاد تعاون سپاه و … را مورد بررسی قرار می دهیم.

وی با بیان اینکه دومین جلسه  با موضوع بررسی عملکرد سازمان املاک و مستغلات شهرداری تهران در خصوص شناسایی و باز پس گیری املاک و اراضی واگذار شده در قالب بند ششم ماده ۵۵ قانون شهرداری برگزار شد، اظهار داشت: بنابر گزارشات ارائه شده توسط سازمان املاک،‌ کارگروهی به منظور رصد میدانی املاک موضوع بند ۶ ماده ۵۵ قانون شهرداری با همکاری معاونت اجتماعی و مناطق ۲۲ گانه شهرداری تهران تشکیل شده که اقدام به بازدید و شناسایی املاک و اراضی واگذار شده کرده اند و اکنون لیست اولیه این املاک تهیه شده است.

سالاری ادامه داد: براساس این گزارش، ایجاد کمیسیون بند ۶ ماده ۵۵ متشکل از مدیر کل دفتر شهردار تهران ، معاونت امور اجتماعی و فرهنگی، معاون مالی و اقتصاد شهری، رئیس سازمان بازرسی شهرداری تهران، مدیرعامل سازمان املاک و مستغلات از دیگر اقدامات سازمان بوده است که پس از  تشکیل ۵ جلسه در خصوص بیش از ۱۴۰۰ ملک از املاک تصمیم گیری شده است.

رییس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای شهر تهران اعلام کرد: کل املاک شناسایی شده در قالب بند ۶ در حدود ۱۹۰۴ مورد است که ۸۰۳ مورد املاک در اختیار معاونت اجتماعی شهرداری، ۱۵۳ ملک در اختیار نهادها  از جمله نهادهای نظامی، انتظامی و …، ۱۷۶ مورد در حال بهره برداری مذهبی در قالب مساجد و حسینیه و …، ۳۱۸ مورد دارای انحراف موضوع بند شش ماده ۵۵، ۴۴۳ مورد املاک در دست بررسی در کمیسیون جهت تعیین تکلیف و۱۱ مورد املاک ستادی شهرداری تهران بوده است.

وی افزود: بیشترین تعداد املاک واگذار شده در قالب بند ۶ ماده ۵۵ به ترتیب ۱۶۷ مورد در منطقه چهار، ۱۴۶ مورد در منطقه یک، ۱۳۷ مورد  در منطقه دو، ۱۲۵ مورد در منطقه ۱۵ و ۱۲۰ مورد در منطقه ۱۲بوده است. همچنین بیشترین تعداد انحراف  در قالب بند ۶ ماده ۵۵ به ترتیب در منطقه یک(۵۲ مورد)، منطقه هفت (۲۷ مورد)، منطقه چهار(۲۵ مورد) و منطقه ده(۲۵ مورد) بوده است.

سالاری در خصوص تصمیمات این جلسه گفت: در این جلسه مقرر شد، سازمان املاک و مستغلات شهرداری تهران،گزارش برآورد ارزش دارایی مجموعه املاک واگذار شده و باز پس گرفته شده را به شورای اسلامی شهر تهران ارائه کند و شهرداری لایحه ای پیشنهادی را در راستای اصلاح بند ۶ ماده ۵۵ قانون شهرداری به عنوان پیوست  ساماندهی املاک به شورا بیاورد.

وی ادامه داد: همچنین مقرر شد، سازمان املاک لیست بهره برداران  ۴۳۳ ملکی که تحت عنوان املاک در دست بررسی در کمیسیون بند شش ماده ۵۵ و لیست کامل املاک در اختیار بسیج و سپاه را به شورای اسلامی شهر ارائه دهد.

سالاری افزود: ارائه راهکارهای تخلیه املاک شناسایی شده توسط سازمان املاک نیز از دیگر تصمیمات این جلسه بود.

مطالب پیشنهادی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا